Anasayfa » SAĞLIK » Astigmatik Hakkında Bilgiler

Astigmatik Hakkında Bilgiler

Astigmatik, Astigmatik nedir, Astigmatik hakkında bilgiler, Astigmatik özellikleri, Astigmatik belirtileri, Astigmatik nedenleri, Astigmatik ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Astigmatik hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Astigmatik hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Astigmatik Nedir ? Astigmatik nedenleri nelerdir ?, Astigmatik belirtileri nelerdir ?, Astigmatik tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Astigmat Bozukluğu

Astigmatik Nedir

Kornea (gözün en ön kısmındaki saydam tabaka) göze gelen ışınları kırar. Gözün net görebilmesi için, bu kırılan ışınların gözün arka tarafındaki ağ tabakada yani retinada odaklanması gerekir.

Astigmatik Hakkında Bilgiler

Astigmat, kornea veya göz merceği kavisinin normal şekilde olmamasının bulanık görmeye yol açtığı, yaygın bir göz kusurudur. Işık göze girdiği zaman anormal kavislenmeye bağlı olarak retinada doğru şekilde odaklanamaz ve net olmayan bir görüntü oluşur. Çocukları veya yetişkinleri etkileyebilir. Genellikle doğuştan mevcuttur ancak bir göz ameliyatından veya göz yaralanmasından sonra da gelişebilir. Kırma kusurları olarak bilinen bir grup görme sorunlarından biridir. Kırma kusurları, kornea veya göz merceği yüzeyinin pürüzsüz olmaması veya kavisinde anormallik olması durumlarında meydana gelir. Diğer kırılma kusurları miyop, hipermetrop ve yaşlanma ile ortaya çıkan presbiyopiyi içerir. Tedavide gözlük, kontakt lens kullanımı veya lazer ameliyatı tercih edilebilir.

Astigmat Bozukluğu

Astigmatik Nedenleri Nelerdir ?

Genellikle özel bir nedeni olmamakla beraber kalıtsal ya da korneanın giderek inceldiği keratokonus hastalığından olabilir. Sonradan geçirilen bir kaza veya travma (ameliyat, yaralanma) sonrası da oluşabilir. Zamanla azalabilir veya artabilir.

Astigmatik Belirtileri Nelerdir ?

 • Bulanık veya bozuk görme
 • Gözlerde rahatsızlık ve ağrı
 • Baş ağrısı
 • Gece görmede güçlük
 • Şaşılık
 • Işıklı yazılarda dağılma ve netleşememe
 • Göz yorgunluğu
 • Gözlerde yanma hissi
 • Uzak ve yakın görmede bulanıklık
 • Arpacık oluşumunun sık tekrarı
 • Uzun süren kirpik dibi iltihabı
 • Ciddi vakalarda çift görme
Astigmat Bozukluğu

Astigmatik Tedavisi Nedir ?

Astigmat gözlük, kontakt lens veya ameliyatla düzeltilebilir. Bireysel yaşam tarzları astigmatizmin tedavi şeklini etkiler.

Gözlükler

Astigmatı düzeltmenin en basit ve en güvenli yoludur. Göz doktorunuz mümkün olduğunca net bir şekilde görmenize yardımcı olacak uygun lensleri reçete edecektir.

Kontakt Lensler

Göze giren ışık ışınları için ilk kırılma yüzeyi haline gelerek daha hassas bir kırılma veya odaklanma sağlar. Çoğu durumda, kontakt lensler daha net görüş, daha geniş bir görüş alanı ve daha fazla konfor sağlar. Uygun şekilde takılır ve kullanılırsa güvenli ve etkili bir seçenektir. Ancak, kontakt lensler herkes için uygun değildir. Bunu göz doktorunuzla konuşarak karar verin.

Kullanıcılar Bu Konu Başlıklarını’da Okudu

Ayak Ağrıları Hakkında Bilgiler

Apandist Hakkında Bilgiler

Arpacık Hakkında Bilgiler

Yorum yapın