Anasayfa » EĞİTİM » Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kompozisyon, ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kompozisyon örnekleri, ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kompozisyon, 2021 ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kompozisyon örnekleri, ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kısa kompozisyonlar, ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kompozisyon ödevleri, ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size ateş olmayan yerden duman çıkmaz  ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, ateş olmayan yerden duman çıkmaz ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Gerçek anlamına baktığımız da hakikaten de bir evin bacasından duman çıktığını görünce o evde bir ocağın ya da bir sobanın yandığını düşünürüz . Çünkü belirtisi dumanın dışarı çıkmasıdır . Toplumda da bazı olaylar yaşanabilir. Bu iyi ya da kötü olabilir .

Ancak bu atasözüne körü körüne bağlanmak da doğru değildir. Somut anlamda düşünüldüğünde elbette ki ateş olmayan yerden duman çıkmaz; ancak bu anlamı, insanların yersiz olarak çıkardığı dedikodular, iftiralar için de geçerli saymak akıl karı değildir.

Ateşin olması için kıvılcım olmalı. Yani söylemek istediğim size bir konuda bir şey söylendiğinde buna tamamen yalandır diyemeyiz. Karşınızdaki kişi bunları durup dururken uydurmaz. Mutlaka bir dayanağı olmalı, onu tetikleyen bir şey olmalı. Hiçbir şey boş yere söylenmez.

Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Atalarımız ateş ile duman arasındaki bağı günlük yaşantısına taşıyarak mecazi bir anlam yüklemiştir. Birilerin kafasında bir konu ile yada duymuş olduğu söylentiler ile ilgili olarak düşüncelerinde oluşmuş olan şüphe duygusunun atasözü ile anlatımıdır. Yani kişilere ben sizden şüpheleniyorum demek yerine bak böyle söyleniyor diyerek dolaylı anlatmaya çalışmaktadır.

Günlük hayatın içinde insanlar gizlilik içinde yapmak istedikleri davranışlar olmaktadır. Bu davranışları gizliliği bir yerde ortadan kalkar gibi olabilir, birileri tarafından fark edilip dillendirilebilir. Bu dillendirmenin gerçekliğini tam anlayamayan kişiler genelde bu şüphelerini ifade eder. İfadelerini söylerken aynı zamanda karşıdaki kişiyi uyarıp durumu toparlamasına olanak tanımaya çalışırlar.

Bunu örnekle anlatmaya çalışalım, ekmek fırınında çalışan bir eleman olduğunuzu düşünelim. Her akşam eve gidiyor temizliğinizi yapıyor ve ertesi gün işinize tekrar dönüyorsunuz. İş yerinde bir kasadan para kaybolma sorunu bulunmakta ve siz bunu bilmiyorsunuz. Patronunuz sizden şüpheleniyor ve bunu size direkt söyleyemiyor kahvehanede konuşuyor. Bu konuşmayı duyan arkadaşlarınızdan biri size böyle bir şey duydum büyük bir ihtimalle senden şüpheleniyorlar diye ifade ettiğini düşünelim.

Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın