Ana Sayfa Genel Ay Hakkında Yeni Bilgiler

Ay Hakkında Yeni Bilgiler

Author

Date

Category

Ay’ın Doğal Bir Uydu Olmama İhtimali. Evet, Çok Düşük De Olsa Böyle Bir İhtimal Var Ve İster İstemez İnsan Aklını Kurcalıyor.

Dünya Gibi Küçük Ve Çok Zayıf Bir Çekim Alanına Sahip Olan Bir Gezegenin Bir Uydusu Olmasaydı Teknik Olarak Daha Doğal Bi Durum Olurdu. Mesela Merkür Ve Venüs’ün Uyduları Yok, Belki De Var Ama Çok Küçükler Ve Biz Henüz Keşfedememiş De Olabiliriz. Ama Dünya’nın Var. Hem De Yaklaşık 3458 Kilometre Çapında Dev Bir Uydu!

Ay’ın Garipliklerini İnceleyecek Olur İsek; Güneş Sistemindeki Bütün Uydular, Kendi Gezegenlerinin Ekvator Düzleminde Dönerler. Ama Ay, Dünya’nın Güneş Etrafındaki Yörünge Düzleminde Dönüyor.

Dış Görünüşünü Diğer Uydularla Kıyasladığımızda Ayın Küresel Biçiminde De Bir Tuhaflık Var. Tamam Diğer Uydular Da Kusursuz Birer Küre Değillerdir Ama Ay‘ın Görünmeyen Tarafı Bildiğimiz Kambur Gibi Ay’ın, Görünmeyen Arka Yüzünde Kalan Bu Kamburumsu Çıkıntının Ne Olduğu Hakkında Şimdiye Kadar Adam Gibi Bi Açıklama Bulunmamakta. Bu Gibi Oluşumları Kısmen Açıklayabilen Med-Cezir Teorisine Göre Bu Çıkıntı, Olması Gerekenden 17 Kat Daha Büyük.

Ay Kraterlerinin Nasıl Oluştuğuyla İlgili Olarak Da İki Teori Var. Birincisi: Meteor Veya Astroid Çarpmasıyla Oluştukları Öne Sürülüyor, İkinci Teori İse “Volkanik Etkinlikler Sonucu Oluşmuştur” Diyor.

Ancak Yine De Bu Teoriler İle De Yanıtlanamayan Birçok Soru Akılları Kurcalamaya Yetiyor. Örneğin; Milyonlarca Yıldır Beraber Dönüp Durmakta Olan Ay-Dünya İkilisi, Yüzey Şekilleri Bakımından Neden Bu Kadar Farklılık Gösteriyorlar? Eğer Meteor Veya Astroid Bombardımanı Söz Konusu İse, Dünya Daha Büyük Olduğuna Göre Daha Fazla Meteor Ve Astroidi Üzerine Çekmesi Gerekmez Miydi? (Bahsi Geçen Meteorlar, Küçük Çaplı Şeyler Değil; Yani Atmosferimizin Yakıp Kül Edemeyeceği Kadar Büyük Meteorlar) Oysa Ki Tam Tersine, Ay’da Kraterden Geçilmiyor, Dünyada İse Yok Denecek Kadar Az.

Ay’ın Kraterleri İle İlgili Başka Bir Anormallik De Geniş Çaplarına Rağmen Çok Sığ Oluşlarıdır. Ayın En Büyük Krateri Olan Gagarin Krateri’nin Çapı 298 Kilometre Olmasına Rağmen Sadece 6 Kilometre Derinliğindedir.

Ay’da, “Ölü Deniz” Olarak Adlandırılan Oluşumların Dağılımı Da Biraz Tuhaftır. Bu Denizlerin %80’İ Dünya’dan Görülen Yüzün Sağ Yarısına Toplanmış Durumdadır. Apollo-8 Astronotları Ay Denizleri’nin Üzerinden Geçerlerken Araçlarının Hızlandığını Ve Alçalıp Yükseldiğini Belirtmişlerdir. Bilim Adamları Bu Etkiyi, Söz Konusu Bölgedeki Gravitasyonel Çekimin, Öteki Bölgelere Nazaran Daha Fazla Oluşuyla Açıklamışlardır Ancak Bu Gravitasyona Neden Olan Etkinin Ne Olduğu Hususunda Bir Açıklama Yapılmamıştır. Bilimadamları, Ay Üzerindeki Bu Noktalara, Kütle Konsantrasyonu Anlamına Gelen “Mass Concentration” Kelimelerinden Türettikleri Mascon Adını Vermişlerdir. Mascon’lar Genellikle Ölü Denizlerde Ve Karanlık Tabanlı Kraterlerde Bulunmaktadırlar.

Güneş Sistemimizde, Çevresinde Dolandığı Gezegene Oranla Bu Büyüklükte Başka Bir Uydu Daha Yok. Ay, Dünya’ya Nazaran Çok Büyük Bir Uydudur; Dünya’nın Yaklaşık 1/4’Ü Kadardır. Ay’dan Sonra, Gezegenine Oranla En Büyük Uydu Jüpiter’in Uydusudur Ki, O Da Jüpiter’in Ancak 1/8’İ Kadardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Acı Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Acı Yemek nedir, Rüyada Acı Yemek ne anlama geliyor, Rüyada Yemek Yemek nasıl yorumlanır, Rüyada Acı Yemek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Abla Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Abla Görmek nedir, Rüyada Abla Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Abla Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Abla Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Akarsu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Akarsu Görmek nedir, Rüyada Akarsu Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Akarsu Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Akarsu Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ağrı Çekmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ağrı Çekmek nedir, Rüyada Ağrı Çekmek ne anlama geliyor, Rüyada Ağrı Çekmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ağrı Çekmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ahır Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ahır Görmek nedir, Rüyada Ahır Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahır Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahır Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Son Yorumlar