Anasayfa » EĞİTİM » Ayağını Yorganına Göre Uzat İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Ayağını Yorganına Göre Uzat İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kompozisyon, ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kompozisyon örnekleri, ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kompozisyon, 2021 ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kompozisyon örnekleri, ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kısa kompozisyonlar, ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kompozisyon ödevleri, ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size ayağını yorganına göre uzat  ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. ayağını yorganına göre uzat ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, ayağını yorganına göre uzat ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Ayağını Yorganına Göre Uzat İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Ayağını Yorganına Göre Uzat İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

İnsanlar ekonomik sıkıntılar yüzünden çok kötü durumlar yaşayabilir. Maddi imkansızlıkların yetersiz olması tek bir problem gibi gözükebilir; ancak işin özüne inildiğinde, bu problemin, daha nice problemler doğurduğu görülebilir. Bu dünyada, herkesin kazancı eşit değildir. Kimisi yiyecek ekmek bulamazken, kimisi varlık içinde yüzebilir.  Haliyle kişilerin yaptığı harcamalar da eşit olmamaktadır. Örneğin kimisi bir gecekonduda otururken, kimisi havuzlu villalarda, köklerde oturmakta, kimisi her gün et yerken, kimisi ayda bir yemekte veya hiç yememektedir.

Yapılan harcamaların miktarı, elde edilen kazançla doğru orantılıdır. Kazanç artarsa, harcamalar da artar. Elbette bu, kişinin isteğine bağlıdır. Kazancı çok olup da az harcayanlar da yok değildir. İnsanların, kazançlarından daha fazla harcamaları, onların sıkıntılarla boğuşmasına, harç-borç içine girmesine, dolayısıyla mutsuz ve huzursuz olmasına sebep olur. Örneğin maddi kazancı en fazla 300 liralık bir ev kiralamaya yeterli olan kişi gidip de 500 liralık bir evi kiralarsa ya belli bir süre sonra borç batağına düşecek ya da başka ihtiyaçlarından kısmak zorunda kalacaktır.

Kişi nedenle kişi, ayağını yorganına göre uzatmalı, ekonomik açıdan gücünün yetmeyeceği işlere, harcamalara hiç girişmemelidir. Aynı zamanda küçük de olsa bir birikim yapmalı, israftan kesinlikle uzak durulmalıdır. Belli bir süre kazancından daha fazlasını harcamak, süresi kısıtlı bir mutluluk getirebilir; ancak sonu daima hüsran olacaktır. Atalarımız, geçmişten beri bu durumun farkında olmuş, gereksiz harcamalardan kaçınmıştır. Dini inancımız da israfa, gereksiz harcamalara kesinlikle karşı çıkmış, tasarruf etmeyi emretmiştir.

Ayağını Yorganına Göre Uzat İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Atalarımız geçmişten günümüze kadar her konu hakkında bir söz söylemişlerdir ve söyledikleri her söz aslında atalarımızın deneyimlerini ortaya koymaktadır ve bu sözler tam yerinde kullanılmıştır. Ayağını yorganına göre uzat atasözü de aslında bir deneyim sonucu söylenen bir atasözümüzdür.

Ayağını yorganına göre uzat sözü ile bir kişinin maddi gelirine göre harcama yapması gerektiği öğütlenmektedir. Yani kişilere gelir ve gider dengesinin doğru kurulması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu sözü söyleyen atalarımız seneler boyunca gelirini iyi kullanmayan ve maddi konuda zorluk çeken kişilere şahit olmuşlardır ve sonunda bu konu ile ilgili “Ayağını yorganına göre uzat” sözünü söylemişlerdir. Atasözleri genellikle mecaz anlamlarıyla yorumlanır ve anlamlandırılır bu nedenle bu sözü de mecazi olarak yorumlamak gerekir bu sözde ayak kelimesi maddi giderleri temsil ederken yorgan kelimesi de cebimizdeki parayı temsil etmektedir.

Herkes kazandığı paraya göre harcama yapmak durumundadır yoksa maddi anlamda sıkıntı çekebilmektedir maddi sıkıntılar akabinde de psikolojik bunalımı getirmektedir yani bu durum hep maddi olarak hem de manevi olarak bize zarar verebilir. Bu nedenle atalarımız “Ayağını yorganına göre uzat” atasözünü söylemişlerdir.

Ayağını Yorganına Göre Uzat İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın