Ayak Bileği Kırıkları Vücutta Nasıl Görünür ?

Ayak Bileği Kırıkları Vücutta Nasıl Görünür ?

28 Mart 2020 0 Yazar:

Ayak Bileği Kırıkları, Ayak Bileği Kırıkları nedir, Ayak Bileği Kırıkları hakkında bilgiler, Ayak Bileği Kırıkları özellikleri, Ayak Bileği Kırıkları belirtileri, Ayak Bileği Kırıkları nedenleri, Ayak Bileği Kırıkları tedavisi, Ayak Bileği Kırıkları vücutta nasıl görünür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Ayak Bileği Kırıkları hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Ayak Bileği Kırıkları hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Ayak Bileği Kırıkları Nedir ? Ayak Bileği Kırıkları nelerdir ?, Ayak Bileği Kırıkları belirtileri nelerdir ? Ayak Bileği Kırıkları tedavisi nedir ? Ayak Bileği Kırıkları vücudun hangi bölgelerinde görünür ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Ayak Bileği Kırıkları

Ayak Bileği Kırıkları Nedir ?

Dizden ayağa kadar uzanan kaval kemiği olarak bilinen tibia ile baldırın ince yapılı kemiği fibulanın uç kısımlarının ayak kemiği talus ile buluştuğu nokta ayak bileğidir. Tibia kemiğinin talusla buluştuğu yüzey eklemin yük taşıyan üst (plafont) kısmını oluşturur. İç kısım iç mallelol ya da medial mallelol, arka kısım arka mallelol olarak adlandırılırken ince baldır kemiği fibulanın alt ucu da dış malleol ya da lateral malleol olarak bileğin dış çıkıntısını oluşturmaktadır. Ayak bileğinin her iki tarafında, hissettiğiniz yuvarlak çıkıntılar, alt bacağın kemiklerinin en son bitim noktalarıdır. Ayak bileğinin dış kısmında olan çıkıntı (lateral malleol), kamış kemiğinin (fibulanın) parçasıdır; ayak bileğinin iç tarafındaki, daha küçük olan çıkıntı (medial malleol) ise kaval kemiğinin (tibianın) parçasıdır. Kemikler dışında ayak bileğinde değişik bağlar ve tendonlar da bulunmaktadır.

Ayak Bileği Kırıkları Vücutta Nasıl Görünür ?

Ayak Bileği Kırıkları

Ayak Bileği Kırıkları

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •