Anasayfa » SAĞLIK » Ayak Burkulması Vücutta Nasıl Görünür ?

Ayak Burkulması Vücutta Nasıl Görünür ?

Ayak Burkulması, Ayak Burkulması nedir, Ayak Burkulması hakkında bilgiler, Ayak Burkulması özellikleri, Ayak Burkulması belirtileri, Ayak Burkulması nedenleri, Ayak Burkulması tedavisi, Ayak Burkulması vücutta nasıl görünür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Ayak Burkulması hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Ayak Burkulması hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Ayak Burkulması Nedir ? Ayak Burkulması nedenleri nelerdir ?, Ayak Burkulması belirtileri nelerdir ? Ayak Burkulması tedavisi nedir ? Ayak Burkulması vücudun hangi bölgelerinde görünür ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Ayak Burkulması

Ayak Burkulması Nedir ?

Ayak burkulması, bacak kemiklerini ayağa bağlayan ve ligament adı verilen sert doku bantlarının yaralanmasıdır. Burkulmaya bağlı yaralanma tipik olarak ayak bileğini anormal bir şekilde çevirme veya zorlama sonucunda meydana gelir. Ligamentler eklemlerin stabilize edilmesine yardımcı olarak aşırı hareketi önler. Burkulan ayak bileği, bağlar normal hareket aralıklarının ötesine zorlandığında meydana gelir. Zorlama sonucunda ayak bileği eklemini bir arada tutan bağlarda esneme veya yırtılma görülebilir. En sık olarak ayak bileğinin dış tarafında yer alan ligamentlerde hasar meydana gelir. Sıklıkla ağrı, hassasiyet, morluk, şişlik gibi belirtiler görülür. Ayak burkulması tedavisinde kullanılan yöntemler, yaralanmanın şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayağı alt bacakla birleştiren ayak bileği eklemindeki bağların veya eklem çevresindeki yumuşak dokuların ani ve ters bir hareket sonucunda gerilmesi ve bazen yırtılması ile oluşan yaralanmalara ayak burkulması adı verilir.

Ayak Burkulması Vücutta Nasıl Görünür ?

Ayak Burkulması
Ayak Burkulması

Yorum yapın