Anasayfa » Genel » Ayak Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Ayak Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

ayak, kokusu, ayak kokusu hakkında bilgiler, ayak kokusu nasıl önlenir, ayak kokusuna çözüm öneriler, ayak kokusu bir hastalık mıdır, ayak kokusu neden olur, ayak kokusu kesin çözüm nasıl yapılır

Sevgili okurlar, sizlere önemli bir sağlık sorunu olan ayak kokusundan bahsetmek istiyoruz. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan ayak kokusu gün geçtikçe sizi daha zor durumda bırakabilir. Peki ayak kokusu nasıl önlenir, ayak kokusuna çözüm önerilerimiz nedir? Hepsi ve daha fazlası için yazımızı okumanızı öneririz.

 

Ayak Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Karbonat: En bilinen yöntem karbonat ve su karışımıdır. Orta boy bir leğenin içine ayaklarınızı kaplayacak kadar ılık su ve 2 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Ayaklarınızı bu karışımın içinde yaklaşık 20 dakika bekletin. 1 hafta boyunca bu işlemi tekrarlarsanız kokunun azaldığını veya tamamen bittiğini görebilirsiniz.

Lavanta yağı: Güzel kokusuyla bilinen bu yağını 1 litre suyun içine 1 yemek kaşığı olacak şekilde koyup karıştırın. 1 hafta boyunca her gün ayağınızı bu karışıma sokup bekletin. Günde 2 kere uygularsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Siyah çay: Çay, ayaklardaki gözenekleri küçültüp terlemeyi azalttığı için kokuyu da azaltır. 3 poşet siyah çayı demledikten sonra su dolu leğenin içine boşaltın. 20 dakika kadar ayaklarınızı bu suda bekletin. 10 gün boyunca bu işlemi tekrar edin.

Sirke: Sirke ayağınızdaki ter bezlerinin çalışmasını yavaşlatacağı için ayak kokusunu engelleyecektir. 2 su bardağı sirkeyi 1 litre suyla karıştırıp leğenin içine dökün. Ayaklarınızı bu karışımda 10-15 dakika bekletin. Daha sonra sirkenin keskin kokusundan kurtulma amaçlı, ayaklarınızı sabunla yıkayıp bol suyla durulayabilirsiniz.

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm Nasıl Yapılır?

  1. Ciltte oluşan bakterilerin birleşmesi sonucu ayakta koku meydana gelir. Bu bakterilerin oluşmasını engellemek için ise ayaklarınızı sürekli havalandırmanız gerekir.
  2. Siyah çay. 2 bardak çayı yarım kova suya ekleyin.
  3. Sirkeli su. 8 bardak suyu bir kovaya boşaltın.
  4. Lavanta yağı
  5. Adaçayı

Ayak Kokusu Neden Olur?

Kokunun asıl kaynağı Stafilokok bakterilerin ürettiği izovalerikasitti. Ayakta en yoğun olarak tabanda ve ayak parmaklarının kökünde bulunduklarından en çok bu bölgelerin kokması tesadüfi değildir.

Ayak Kokusu Bir Hastalık Mıdır?

Ayak kokusu kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyen bir sorundur. Erkek veya kadın olması fark etmeden toplum içerisinde çok fazla rahatsızlık oluşturan bir sorundur. Ayaklarda kokuyu meydana getiren bakterilerdir. Bakteriler nemli ortamlarda ürerler ve kötü kokuya neden olurlar.

Yorum yapın