Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Ayak Terlemesi Hakkında Bilgiler

0

Ayak Terlemesi, Ayak Terlemesi nedir, Ayak Terlemesi hakkında bilgiler, Ayak Terlemesi özellikleri, Ayak Terlemesi belirtileri, Ayak Terlemesi nedenleri, Ayak Terlemesi tedavisi, Ayak Terlemesi ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Ayak Terlemesi hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Ayak Terlemesi hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Ayak Terlemesi Nedir ? Ayak Terlemesi nedenleri nelerdir ?, Ayak Terlemesi belirtileri nelerdir ?, Ayak Terlemesi tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Ayak Terlemesi

Ayak Terlemesi Nedir

Ayak terlemesinin başlıca nedenlerinden biri el ve ayaklarda çok sayıda bulunan ter bezlerinin aşırı çalışmasıdır. Vücut ısısının sabitlenmesi adına ter bezleri faaliyete girer ve kimi zaman aşırı çalışır.

Ayak Terlemesi Hakkında Bilgiler

Düzenli olarak ayak bakımı yapılması gerek kötü kokuların oluşması gerekse ayaktta oluşabilecek mantar ve benzeri enfeksiyonların engellenmesi için oldukça önemlidir. Aynı çorabları üst üste 2 gün giymemeli ve aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymeden önce mutlaka havalandırmalısınız. Ayak terlemesi oldukça normal bir durumdur. Ter bezlerinin ısısını koruyabilmesi için terleme olayı gerçekleşir. Ter, aslında kokusuz bir salgıdır. Ancak bakteriler nedeniyle rahatsız edici bir koku oluşmaktadır. Son derece normal bir durum olarak görülen ayak terlemesi aynı zamanda temizliği ve hijyeni sağlanmadığı durumda çeşitli mantar ve enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle ayaklar sık sık yıkanmalı, aynı çorap iki gün üst üste giyimemeli ve ayakkabılar havalandırılmalıdır. Ayak kokusu ise kişiyi ve çevredekileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bu nedenle kimi zaman kişinin sosyal aktivitelerinden geri kalmasına neden olabilir.

Ayak Terlemesi

Ayak Terlemesi Belirtileri Nelerdir ?

Belli bir nedene bağlı olmayan aşırı terlemeye primer hiperhidroz denir. Hem kadın hem de erkeklerde eşit oranda görülür. Ortalama başlangıç yaşı genellikle 25 yaş civarıdır. Ancak el terlemesi ve ayak terlemesi daha erken başlayabilir. Primer bölgesel hiperhidrozon tanısının konulabilmesi için hastada en az 6 ay süren bölgesel ve aşırı terleme yanında şu belirtilerin olması gerekir:

  • Haftada en az bir terleme atağının olması
  • Terlemenin simetrik olması
  • Hayat kalitesini bozması
  • 25 yaşından önce ortaya çıkmış olması
  • Aile öyküsü olması
  • Uykuda terleme olmaması

Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir ?

Ergenlerde ve genellikle 25 yaşın altındaki kişilerde, ayak terlemesi muhtemelen vücuttaki değişen hormon seviyeleri tarafından tetiklenen aşırı aktif ter bezlerinden kaynaklanır. Ayak tabanlarındaki (ve el avuçlarındaki) ter bezlerinin çoğunlukla duygulara yanıt vermesiyle hem zihinsel hem de duygusal stres yaygın bir nedendir.
Ayak terlemesi (avuç içi ve koltuk altı ve yüz / kafa derisi ile birlikte) simetrik olma eğilimindedir. Tam neden bilinmemektedir, ancak esas olarak aşırı aktif ter bezlerinden kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda, neden genetik olabilir.

Ayak Terlemesi

Ayak Terlemesi Tedavisi Nedir ?

Aşırı terleyen veya ayaklarında hiperhidroz bulunan insanlar için başka tedaviler de mevcuttur. Normal ayak bakımının etkili olmadığı ve daha uzun süreli koşullar için daha ciddi vakalarda, doktorunuz size iyontoforez (elektriksel stimülasyon) ve Botulinum toksin enjeksiyonları (botox) tavsiye edebilir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap