Anasayfa » SAĞLIK » Ayakların Sürekli Üşümesi Ve Sebepleri

Ayakların Sürekli Üşümesi Ve Sebepleri

Kışın En Sıcak Geçtiği Günlerde Bile Ayaklarınız Sürekli Üşüyor İse Sebebi Aşağıda Yazdığımız Sorunlardan Biri Olabilir Ayaklarınız Neden Üşüdüğünü Öğrenmek İstiyorsanız Yazımızı Okumanız Yeterli Olacaktır.

ayak usumesi

Zayıf dolaşım
Bu soğuk ayakların en yaygın nedenlerinden biridir. Kötü dolaşım, ayaklarınızın düzenli olarak soğuk olmasına neden olur. Dolaşım problemleri, kalbin yeterince hızlı bir şekilde vücuttan kan pompalaması için mücadele ettiği bir kalp rahatsızlığı sonucu da ortaya çıkabilir. Kötü dolaşım, sedanter yaşam tarzından çok fazla oturmanın sonucu olabilir. Bütün gün bir masada oturursanız, bunu yaşayabilirsiniz. Sigara içmek de dolaşım bozukluğuna neden olabilir.

Anemi
Anemi, kırmızı kan hücreleri eksikliğiniz olduğunda gelişir. Bu özellikle şiddetli anemi vakalarında soğuk ayakların başka bir yaygın nedenidir. Aksi halde çok sağlıklı insanlarda bile demir eksikliği anemisi oluşabilir. Diyet değişiklikleri ve takviyeleri alarak nispeten kolayca tedavi edilebilir.

Hipotroidi
Bu durum tiroid az olduğunda ve yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Bu vücudun metabolizmasına engel olur. Metabolizma hem kalp atışı hem de vücudun sıcaklığını kontrol ettiği için, düşük bir tiroid, dolaşım ve soğuk ayakların azalmasına katkıda bulunabilir.

ayak usumesi nedenleri

 

Soğuk ayakların diğer daha az yaygın nedenleri şunlardır:

– Periferik vasküler hastalık veya plaklara bağlı arterlerin daralması
– Kan damarlarının spazm olduğu Raynaud fenomeni
Sinirlerde hasar meydana gelmesi

Yüksek stres

Yüksek stres ve anksiyete durumunda olmak soğuk ayaklara neden olabilir. Vücudun strese veya sinirliliğe karşı doğal tepkilerinden biri, adrenalini kan dolaşımına pompalamaktır. Stres ve gerginliğin azaltılması, bu durumlarda semptomların azalmasına yardımcı olabilir.

Şeker hastalığı

Sıklıkla görülen yüksek kan şekeri seviyeleri, arterlerin daralmasına ve dokularda kan akışının azalmasına neden olarak soğuk ayaklara neden olabilir.

 

ayak usumesi sendromu

Ayaklarınızla İlgili Diğer Konularımıza Buradan Bakabilirsiniz.

Ayak Şişmesi Ve Ayaklarımız neden şişer?

Sağlıklı Ayaklar İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yorum yapın