Anasayfa » SON DAKİKA HABERLERİ » Ayasofya Camii’nde İlk Namaz Bugün Kılınıyor

Ayasofya Camii’nde İlk Namaz Bugün Kılınıyor

86 yıllık hasret sona eriyor… Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethetmesiyle birlikte 1 Haziran 1453 yılında ilk Cuma Namazının kılınmasıyla ilk kez ibadete açılan Ayasofya Camii, 1453 yılından, 1931 yılına kadar ibadete açıktı. 1931’yılında ibadete kapatılan Ayasofya Camii 24 Kasım 1934’teki  Bakanlar Kurulu kararıyla müze olarak açılmasına karar verildi. Ayasofya Camii, 1934 yılından 2020 yılına kadar müze olarak kuıllanıldı. 1934 yılından 2020 yılına kadar müze olarak kullanılmaya devam edilen Ayasofya Camii Cumhurbaşkanı kararıyla Camii olarak kullanılmasına karar verildi. Halkımız gelen güzel habere sevinirken, yabancı ülkelerden kınama mesajları ise bu konuya ne kadar canlarının sıkıldığının göstergesiydi. Ayasoyfa Camii 86 yıllık hasretin ardından 24 Temmuz Cuma günü (Bugün) ibadete açılıyor. Ayasofya Camii’ye Devlet Büyüklerinin yanı sıra farklı ülke ve şehirlerde  yaşayan önemli statüdeki kişilerinde davetliler arasında olduğu gelen bilgiler arasında.

Ayasofya Camii Hakkında Bilgiler

Ayasofya Ne Zaman Camii Oldu?

Ayasofya Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un 1453 yılında fethi ile birlikte camiye çevrilmiş, çeşitli tarihi belgelerde harap durumda olduğu belirtilen yapı İstanbul’un fethinden sonra hiçbir tahribata uğratılmadığı gibi, yapılan güçlendirme ve onarımlarla günümüze kadar en iyi şekilde korunmuştur. Ayrıca Osmanlı mimari unsurları ile yapılan ilave ve eklerle de kutsal bir mekân ve ibadethane olarak varlığını sürdürmüştür. Yapının içine XVI. ve XVII. yüzyıllarda minber, mihrap, vaaz kürsüleri, ahşap korkuluklar ilave edilmiştir. Sultan I.Mahmut döneminde kütüphane yaptırılmıştır.

Ayasofya Camii Hakkında Bilgiler

 Burada yer alan çiniler XVI. yüzyılın seçkin örneklerindendir.Sultan III. Murat, zamanında minareler, Ayasofya avlusu içerisinde I. Mahmut tarafından şadırvan ve Sıbyan mektebi ve Sultan Abdülmecit döneminde muvakkithane yaptırılmıştır. Ayasofya’nın güney avlusunda III. Murat türbesi, Sultan III. Mehmet türbesi, Sultan II. Selim Türbesi, Şehzadeler Türbesi inşaa edilmiştir. Bizans döneminde Vaftizhane olan yapı ise Sultan I. Mustafa ve Sultan İbrahim türbesi haline getirilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’yı camiye çevirdikten sonra kuzey tarafına bir medrese inşa ettirdiği bilinmektedir.

Ayasofya Camii Ne Zaman Müze Oldu?

Ayasofya 24 Kasım 1934’ te Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülerek 1 Şubat 1935’ te ziyarete açılmıştır. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği izin sonrası başlayan çalışmalar 15 yıl sürdü ve 1947’de tamamlandı.1996’da Dünya Anıtları İzleme listesine alınan Ayasofya’nın kubbesi ve minareleri, Dünya Anıtları Fonu’nun da desteğiyle 1997-2002 arasında restore edildi.Müze aynı zamanda UNESO Dünya Mirası listesinde.

Ayasofya Camii Hakkında Bilgiler

Ayasofya Camii’nde Canlı İlk Görüntüler

Ayasofya Camii Hakkında Bilgiler

Ayasofya Camii Hakkında Bilgiler

Ayasofya Camii Hakkında Bilgiler

Ayasofya Camii Hakkında Bilgiler

Ayasofya Ne Zaman müze oldu ?

­

Ayasofya Camii hakkında bilgiler

Ayasofya Camii

Yorum yapın