B Engelli Ehliyet Hangi Araçları Kullanır 2019

0

B sınıfı  engelli Ehliyeti almak için yaş sınırı nedir ,B sınıfı engelli ehliyet alma şartları ,B sınıfı engelli ehliyet fiyatı nedir 2019,B sınıfı engelli ehliyet alma süresi,B sınıfı engelli Ehliyet Tahsil durumu,B sınıfı engelli ehliyet Hangi araçları kullanabilir ,tüm bu soruların cevabı yazımızda mevcuttur.

B engelli Ehliyeti evrakları

B sınıfı engelli ehliyet hangi araçları kullanabilir

B Sınıfı Otomobil Ehliyeti: Otomobil ve kamyonet kullanacak adaylara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanabilmektedir. Bursa Sürücü Kursu

B Ehliyet Belgesi için yazmış olduğumuz bilgiler Otomatik B EhliyetManuel B Ehliyet ve Engelli B Ehliyet Belgesi alacak adaylar içinde aynı bilgileri kapsamaktadır.

Eski Sürücü Belgesi Karşılığı,“B “
Yaş,18
Deneyim,Gerekmiyor.
Alması Gereken Eğitim,Trafik ve Çevre Bilgisi, İlk Yardım Bilgisi, Araç Tekniği Bilgisi ve Trafik Adabı teorik dersleri ve direksiyon dersleri…
Gireceği Sınavlar,Teorik test sınavı – Direksiyon eğitimi uygulama sınavı
Kullanabileceği Araçlar“M”-“B1”-“F”-“B”
Değişim Süresi,10 yıl
Kurs ÜcretiFiyat detayı için tıklayınız…
Teorik HarcıFiyat detayı için tıklayınız…
Direksiyon HarcıFiyat detayı için tıklayınız…
Başarısız Adaylar içinAlması gereken ders ücret ilanına göre normal harçlara eklenecek.
Otomatik SeçeneğiVar. B manüel ehliyeti olan B Otomatik kullanabilir, B otomatik ehliyeti olan B manüel kullanmak için fark başvurusu yapmalıdır.

B Sınıfı Engelli Sürücü Ehliyeti

B engelli ehliyet sınıfına kayıt olmak için 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış olmak gerekir.

B Engelli Sınıfı Ehliyet Belgesi Hangi araçları kullanır?

B sınıfı engelli sürücü belgesine sahip olanlar otomobil ve kamyonet kullanabilir.

M sınıfı, B1 sınıfı ve F sınıfı ehliyet belgelerinin kullandıkları araçları da kullanabilirler.

Motor bisiklet, 4 tekerlekli motosiklet ve traktör kullanabilirler. Azami yüklü ağırlığı 4.250 KG olan birleşik araçları da kullanabilmektedirler.

B Sınıfı Engelli Ehliyet Belgesi yaş şartı nedir?

B ehliyet engelli sınıfı belgesine kayıt olabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmak gerekir.

B Sınıfı Engelli Ehliyet Alma Şartları

H Sınıfı Ocak 2016 itibariyle kaldırılmıştır. Engelliler için ayrı bir sürücü belgesi sınıfı yoktur.

Direksiyon Eğitimi ve Direksiyon Sınavı otomatik vitesli ve engel durumunuza göre özel tertibatlı araçlayapılmaktadır.

B Engelli Sürücü Belgesi Sağlık raporu almak için Aile hekiminize müracaat edilmelidir, Aile hekiminiz Engelli Sürücü belgesi alabileceğinize kanaat getirirse sizi İl Sağlık Komisyonuna sevkedecektir.

Engelli Sağlık Raporları, İl Sağlık Komisyonu tarafından verilmektedir. İl Sağlık Komisyonu Engel durumunuz göre Sağlık raporunuza ne tür araçları kullanıp, kullanamayacağınıza dair kısıtlama kodları ve gerekliyse özel tertibat için araç uyarlama kodları ekleyecektir.

Sürücü belgenizde Sağlık raporunda belirtilen kısıtlama ve araç uyarlama kodları bulunacaktır bu kodlara uygun araç kullanmanız gerekmektedir.

B Engelli Sınıfı Ehliyet Belgesi İçin Araç Tekniği (Motor), Trafik, İlkyardım, Trafik Adabı Dersleri Hangi Günler Yapılmaktadır ?

Eğitimlerimiz alanında uzman eğitmenler tarafından hafta içi 7 gün teorik eğitimlerimiz 18:00 – 20:00 arası verilmektedir. Bu eğitimler 3 hafta sürmektedir.

B Sınıfı Engelli Ehliyet Kursu Direksiyon Dersleri Nasıl Oluyor ve Hangi Günler Veriliyor ?

B sınıfı engelli ehliyet kursu için kaydolmuş adaylarımıza direksiyon eğitimlerimiz hafta içi ve hafta sonu yapılmaktadır.

B sınıfı engelli ehliyet belgesi almak için ehliyet kaydı yaptıran kursiyerimiz uygunluk durumuna göreeğitim almak istediği günü ve saate uygun randevusunu seçer.

Eğitimlerimizin 1 dersi 50 dakikadır ve 2 ders direksiyon eğitimi alır.

Eğitimlerimizin ilk 2 ders periyodunda b sınıfı engelli ehliyet kursuna kaydolan adayımız simülatör ile eğitim alır, kalan diğer 14 saatlik ders dilimi akan trafikte sınav güzergahında verilir.

Direksiyon derslerinizi mutlaka yazılı sınavın sonucunu ve direksiyon sınav haftasını beklemeden alınız.

B Engelli Ehliyeti Kaydı İçin İstenilen Evraklar Neledir ?

  • Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi aslı
  • Kan Grubu Kartı
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sabıka Kaydı
  • Sağlık raporu

B Engelli Ehliyet Belgem Tam Olarak Ne Zaman Elimde Olur ?

B Engelli ehliyet direksiyon sınavından başarılı olan kursiyerimize kursumuz tarafından hemen ertesi gün sertifika hazırlanır ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilir.

Sertifikaların imzalanması yaklaşık 1 hafta kadar sürebilir. Hak edilen sertifikalar imzadan gelir gelmez hazırlanarak kursiyere teslim edilir. Kursiyerlerde sürücü randevu sisteminden İlçe Emniyet Müdürlüklerinden randevu alarak, başvurularını gerçekleştirebilir. Emniyet başvurusundan bir hafta sonra da ehliyetinizi almış olursunuz.

B Engelli Ehliyet Fiyatlari 2019

B ENGELLİ Ehliyet Fiyatı : 1600 TL


2018’de B Engelli sınıfında sürücü belgesi aldım. Tecrübelerim.

Forumda yeniyim daha önce aktif olarak takip ediyordum fakat yeni üye oldum. İmla kuralı ihlalim olursa şimdiden özür diliyorum. cep telefonumdan yazdığım için gözden kaçabiliyor.

Şimdi H sınıfı ehliyet nasıl alınır madde madde sizlere tarif etmeye çalışıcam.

1- Önce aile hekimliğine gidilmesi gerekiyor. Aile hekimliği ek8 formu dolduracak.
Nedir ek-8 ? Sürücü olabilir olamaz tespit formudur. Yanınızda bir adet resminiz bulunsun

2 –Aile hekimliği sizi engel durumunuza göre branşa sevk edecek (hangi branşsa bir veya birden fazla) ilgili ilçe hastanesine gidilmesi gerekecek (randevu almanızı tavsiye ederim ben randevusuz girdim doktora bağlı)

3-Branş doktorunuzda 2 secenek var. rapora sürücü olabilir olamaz ve ya Sürücü olabilir kurula sevki uygundur.

4-Şayet engelli raporunuza istinaden sağlık kuruluna sevk yazısı verildiyse vezneye 50 tl harç yatırıp makbuzla sağlık kuruluna gidiyorsunuz evrağınızı teslim ediyorsunuz (branş sayısına göre farklılık gösterebilir)

5- Yaklasık 2 gün içerisinde (başhekimin toplu onayına göre daha kısada sürenilir) sağlık kurulundan kapalı zarf şeklinde evraklarınızı alıyorsunuz

6- bulunduğunuz ilin il sağlık müdürlüğüne gidip hangi aracı kullanacabileceğinizin tespiti için zarfınızı teslim ediyorsunuz. Ve cep numaranızı bırakıyorsunuz.
(İstanbulda oturanlar için zeytinburnu Mevlana caddesi üzerinde)
7- Burası sizi heyete sokacakları yer. Heyet ayda 2 kere oluyor. Ve sizin evraklarınızı sıraya ekliyorlar. Heyet olmadan yaklaşık 3 gün önce cep telefonunuza sms geliyor.

8- Heyette ne tür donanımda araç kullanabileceğiniz tespit ediliyor ve aynı gün evraklarınızı alıp oradan çıkıyorsunuz.

9-Buradan aldığınız tespit yazısı ile birlikte ilgili sürücü kursuna başvuruyorsunuz. Daha önce benim gibi b sınıfı ehliyeti olanlar için sadece direksiyon sınavına tabi oluyor. Evraklarınızla birlikte ilgili emniyet müdürlüklerinden randevu alıp ehliyetinizi değiştirmek için başvuruyorsunuz. Sıfırdan alacaklar içinde aynı işlemler geçerlidir. sınavlarına girecekler.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.