Baba ile ilgili Komposizyonlar

15 Eylül 2020 0 Yazar: Cokiyiabi

Baba ile ilgili Komposizyon,Baba sevgisi ile ilgili Komposizyon Örnekleri, Babalar günü ile ilgili Komposizyon,Baba ile ilgili Komposizyon kısa, Baba ile ilgili yazılar,baba sevgisini anlatan duygusal yazılar 

Baba sevgisi resimleri

Baba ile ilgili DUYGUSAL yazılar

1-Baba ile ilgili Komposizyon

İlk kahramanlarımız… Hele de çocuk yaşlarımızda, onlar bizim Superman’lerimizdir. Herkesten güçlü, herkesi yenebilen, her şeyi bilen üstün varlıklar… Kültürümüzde, baba evin direğidir. O olmadan bir evin ayakta kalması çok zordur. Onun varlığı, çocuklara güven verir. Onunla daha güçlü olurlar. Babalarımız, aynı zamanda çoğunlukla ilk rol modellerimizdir. İlk önce onlara özenmeye çalışır, onları kendimize örnek alırız. Aynı zamanda çekindiğimiz, şikayet edildiğimiz, bazen kendisinden azar işittiğimiz ve hatta bazen dayak bile yediğimiz babalar… Ancak her şeye rağmen, onların yeri bambaşkadır. Onlara duyduğumuz sevgi, biraz daha gizlidir. Anne sevgimizi dışa vurmamıza rağmen, enteresandır ki babaya olan güzel duygularımızı çoğu defa bir sır gibi saklarız.

Bir arkadaşım anlatmıştı. Kendisi, çocukluğunda babasından sürekli şiddet gören, babasından nefret ettiğini düşünen biri imiş, Aslında dayağı çoğu defa hak ediyormuş; ancak yine de babasının bu davranışlarından nefret eder, çoğu defa babasının ölmesi için beddua bile edermiş. Bir gün babası bir fıçının üstüne çıkıp evin dış duvarlarını boyarken, olan olmuş ve babanın ayağı kaydığı için fıçıdan düşmüş. Düşünce de çenesini demir fıçının kenarına çarpıp fena halde yarmış. Bizimki de o esnada oradaymış. ”Babamın çenesini ve onun acı çeken yüzünü görünce, sanki kalbim paramparça oldu, Babamı bu kadar sevdiğimi bilmiyordum, bir daha da asla beddua etmedim; zaten babam da bir süre sonra şiddet eğilimlerinden vazgeçti.” dedi. Evet, istesek de istemesek de Allah bazı şeyleri, yaradılışımızda oluşturmuş. Anne baba sevgisi de doğuştan getirdiğimiz duygular olsa gerek. Kardeşler için de aynı durum geçerlidir. Çoğu defa kavga eder, birbirimizin kalplerini kırarız; ama yeri geldi mi de birbirimiz için canımızı vermekten geri durmayız.

Babalarımızın üzerimizde emekleri çoktur. Biz çoğu defa anlamasak da onlar bizim için çalışır, çabalarlar. Babam bir keresinde anlatmıştı. Ben daha çocukken, kendisi İstanbul’a gider mevsimlik çalışır, birkaç ay sonra dönerdi. Bir keresinde acıkmış, gidip bir dürüm almış. Almış almasına ama bir türlü yiyememiş. ”Daha ilk lokmayı ağzıma alır almaz, boğazımda düğümlendi kaldı; eşim, çocuklarım bu dürümü yiyemezken, kim bilir onlar ne haldeyken ben nasıl yerim” deyip bırakmış. İşte onların fedakarlıkları böyledir. Bize düşen de, onlar yaşlılıklarında bize muhtaç olduklarında, bizim de onlar için emek sarf etmemiz, vefa göstermemizdir.

Baba kompozisyonları

2- Baba sevgisi ile ilgili Komposizyon Örnekleri

Anne ve babamız bizim bu dünyadaki sahip olabileceğimiz en değerli varlıklar olmak ile birlikte bizim bu dünyada var olmamıza sebep olan kişilerdir. Anne ve babamız sayesinde dünyaya gelir ve onların evladı oluruz. Anne ve baba hiçbir zaman değişmez ve her zaman aynı anne ve babalara sahip oluruz. Bu nedenle onlara hayatımız boyunca derinden bir bağ ile bağlı kalırız. Bizler de bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere anne ve baba sevgisi ile ilgili kompozisyon kısaca bilgi vereceğiz.

Anne ve babamız, biz dünyaya geldiğimiz andan itibaren yanımızda olur ve ne derdimiz olursa olsun koşarlar. Kendilerinden fedakarlık ederek, bizlerin iyiliği için hayatlarını adarlar. Bizler için yaptıkları fedakarlıkların karşılığında ise yalnızca iyi olmamızı beklerler. İşte böyle yüce bir değere sahip olmak ve asla elinin bırakılmayacağını hissetmek, dünyadaki en özel duygulardan bir tanesi olmaktadır. Anne ve babamıza karşı duyduğumuz sevgi tarifsizdir. Onları hayatımız boyunca kimsenin tarif edemeyeceği kadar çok severiz. Kimi zaman hayatımıza karıştıkları için onlara kızsak da, bizim göremediklerimizi görüp bizi uyardıklarını bilir ve tavsiyelerini dikkate alırız.

Anne ve babasına karşı saygılı olan insanlar hayatta her zaman kazanırlar. İşte bu yüzden onların değerini bilmek ve hayatımızda var olan emeklerinin karşılığını vermemiz gerekmektedir.

Baba ile ilgili Komposizyon

Baba sevgisi ile ilgili güzel kompozisyon Örnekleri

3- Baba ile ilgili Komposizyon

Baba bir çocuğun hayatında en önemli kişilerden belkide en önemlisidir. Baba halk tabiri ile evin direği, ocağın atesidir. Çocuğun ise biricik kahramanı, en güçlüsü, en akıllısıdır. Babanın varlığı aileye her zaman güç verir. Babanın var olduğu evde umutsuzluk asla yoktur.

Baba gerek kültürümüz de gerekse de gönlümüzde ayrı bir yere sahiptir. Ozellikle çocuklukta öğrendiğimiz bir çok şeyi ona borçluyuz. Baba bir çocuğun rehberi aynı zamanda da ilk oyun arkadaşıdır. Eminim ki şuan aklınızdan babanizla geçirdiğiniz güzel vakitler geçiyordu. Babanız da nihayetinde bir birey, bir insandır. Her babanın çocuğuna karşı davranışları aynı olamaz. Babanızın kişiliği size yaklaşımında çok önemlidir. Örneğin, konuşmayı pek sevmeyen bir babanın ogluysanız ya da kızıysaníz onu öyle kabul edersiniz. Konuşmayı sevmemesi, ya da sizinle birlikte oyun oynamıyor olması sizi sevmediği anlamına gelmez. Biraz önce de ifade ettiğim gibi kişilik le alakalı bir durumdur.

Baba sözünü ne zaman duysam aklıma hep şu türkü gelir;

Bu adam benim babam
Sekiz köşe kasketiyle…
Ağlama Nacar babam,
Kötü gün geçer babam…

Baba ifadesi bir çok türküde, bir çok şarkıda önemli bir yere sahiptir. Çünkü Baba candır, Baba her seydir

Babalarımızın kıymetini iyi bilelim. Onların sözlerini dinleyip onlara karşı en küçük itirazda bulunmayalim. Unutmayalım ki dünya da yokluğu en çok hissedilen kişilerin başında hic kuskusuz babalarımızdır.
Sizlerde ileride iyi bir baba olmanız dilegimle.

4- Babalar günü ile ilgili Komposizyon Örnekleri

Akşam olsun da artık eve gelsin. O merhametli bakan gözleri bana baksın diye saatlerce pencerenin kenarına oturup sabırsızlıkla, sevgiyle beklediğimiz canlardır babalarımız. Her çocuk için babası tektir ve çok değerlidir. Çünkü babalık tıpkı annelik gibi kutsal bir görevdir. Babalar çocukları için her türlü fedakarlığı yapan , her türlü zorluğa katlanan değerli canlarımızdır. Baba demek arkamızı yaslayabileceğimiz dağ, sarılıp o güzel kokusunu içine çekeceğimiz bir menekşe demektir.

Baba demek can demek, dost demek, yeri geldiği zaman en yakın arkadaş demektir. Babalık çok önemli bir sorumluluktur. Çünkü babalar evlatları için canlarını bile feda eden muhteşem kimselerdir. Yemeyip yediren, içmeyip içiren, gezmeyip gezdiren ve çocukları için daha nice zorluklara katlanan değerlilerimizdir. Babalarımızın değerini en çok da onlar hayattayken bilmeliyiz. Onların bizim için yaptığı onca fedakarlığı unutmamalıyız ve onlara karşı her zaman vefalı, sadık birer dost olmalıyız. Onlara her zaman saygılı olmalıyız. Onlar nasıl bizi koşulsuz seviyorsa biz de onları öyle sevmeliyiz. Babalarımızı üzmemeliyiz, okuyup , onara layık ahlaklı evlatlar, bilim insanları olmalıyız. Onların kalplerini asla kırmamalıyız. Onlar bizi herhangi bir konuda uyardığı zaman bu uyarıları kulak ardı etmemeliyiz. Bu yaşamda güvenebileceğimiz en önemli kimseler elbette ki babalarımızdır.

Babalarımızı üzmeyelim, onları gücendirmeyelim. Onlar yaşlandığı zaman onlara sahip çıkalım ve onları huzur evlerine terk etmeyelim. Çünkü onların istediği şey en çok da evlatları ve torunlarıdır. Baba olmaya hazırlanan, baba olan, baba olmadığı halde baba gibi olan tüm değerli babalarımızın babalar gününü en içten dileklerimle kutlar ve onların değerli ellerinden öperim.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •