Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Bal Arıları Kraliçeleri Hakkında Az Bilinenler

0

Bal Arıları Hakkında Az Bilinenleri Sizler İçin Araştırdık Öncelikle Bahsetmek İstediğimiz Konu Oğul Verme Süreci

Oğul Vermeye Hazırlık, Büyük Bir Sükûnet İçinde Cereyan Eder. Ekseriya Mayıs Da, İşçiler, Birkaç Kraliçe Odacığı Yaparlar. İçinde Özel Bir Besleme İle Genç Kraliçeyi Yetiştirirler. Oğul Vermek İçin, Bir Kraliçe Kâfidir. Ancak Arılar, Bir Tek Kraliçenin, Ölme İhtimalini Düşünerek, Birkaç Kraliçe Yetiştirirler.

Oğul Vermeye İstekli Kolonilerde, Anaya Artık Bol Besin Verilmez. Bunun Sebebi, Oğul Verme Sırasında Uçabilmesini Sağlamaktır. Hatta Anaarı, İşçi Arılar Tarafından İtilip Kakılır, Petekler Üzerinde Arkasından Kovalanır. Uzun Uçuşlara Hazırlanır. Nektar Ve Polen Toplama İşi Yavaşlamıştır.

Yeni Kraliçe Hücresinden Çıkmadan Bir Hafta Evvel, Arı Toplumu, Kovandan Ayrılır. Burada Da Yine Oğul Verme Süreci, Önce İşçilerden Başlar. İşçiler, Kovandan Ayrılmadan Birkaç Gün Önce, İşlerini Bırakırlar Ve Eğer Toplulukları Kalabalık İse, Kovanın Uçma Deliği Önünde Toplanırlar. Bundan Sonra, Hep Birden Karar Vermiş Gibi, Büyük Bir Heyecanla, Kovanın Bal Odalarına Hücum Ederler Ve Midelerini Bal İle Doldururlar. Bu Beslenmenin Sonucunda ,Bir Kısmının Karınları Öylesine Şişer Ki; Vücut Esnekliklerini Kaybederler. İğnelerini Kullanamazlar. Besin İçin Çiçekleri Dolaşmaya Vakitleri Yoktur. Kendilerine Yeni Bir Barınma Yeri Bulmak Zorundadırlar.

Odacıklarına Hapsedilmiş Kraliçeler, Bu Ufacık Deliklerden Beslenirler.
Bundan Sonra, Hep Birden Uçma Deliğinden Dışarı Çıkarlar Ve Daireler Çizerek, Bir Bulut Gibi Yavaş Yavaş Havaya Yükselirler. Bunlarla Birlikte Eski Kraliçe De, Kovanı Terk Eder. Yeni Topluluğu Kokusuyla Yöneten Kraliçe, Her Hangi Bir Ağaç Dalını Veya Buna Benzer Bir Yeri Seçer.

Gözcü Arılar, Hatta Oğuldan Birkaç Gün Önce, Dört Tarafa; Bazen Uzaklara Uçarak, Kendilerine Uygun Bir Yuva Ararlar. Böyle Bir Yer Bulunca, Oğul Toplumunu, Bulunan Yeni Yere Doğru Harekete Geçirirler Ve Yeni Bulunan Yuvaya Yerleşirler.

Şayet Arı Topluluğu Yalnız Bir Defa Oğul Verirse, İlk Kraliçeden Çıktıktan Sonra, Yedek Diğer Kraliçelerin Odacıkları, İşçi Arılar Tarafından Yok Edilir. Eğer Arı Topluluğu, İkinci Oğlu Verecekse, O Zaman İşçiler, Diğer Genç Kraliçeleri Hayatta Bırakırlar. Ancak Bunlar, Kendi Odalarından Dışarıya Çıkamazlar. Çünkü Yönetici Kraliçe, Onları Öldürmek İsteyecektir. Kraliçeler, Odacıklarının Ufak Deliğinden, Ancak Hortumlarını Dışarıya Çıkarırlar Ve İşçiler Tarafından Beslenirler.

Bu Sırada Yönetici Kraliçe, Tüte Diye Bir Ses Çıkarır. Hapsedilmiş Kraliçelerde, Buna Benzer Bir Sesle Cevap Verirler. Bu Ses, Kapalı Odacıklardan Dışarıya, Kuvak Kuvak Gibi Yankılanır. Bu Sesler Duyulduğu Müddetçe, Hapsolundukları Odacıklardan Dışarı Çıkmazlar.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap