Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Balık Kartalı Hakkında Bilgiler

Balık Kartalı Hakkında Bilgiler

Balık Kartalı, Balık Kartalı nedir, Balık Kartalı hakkında bilgiler, Balık Kartalı özellikler, Balık Kartalı bakımı, Balık Kartalı beslenmesi, Balık Kartalı yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Balık Kartalı hakkında bahsetmek gerekirse Balık Kartalı, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Balık Kartalı Hakkında Bilgiler

Balık Kartalı Nedir

Balık kartalı, monotipik balık kartalıgiller familyasından balıkla beslenen yırtıcı bir kuş türü. İri, uzun kanatlı, suya dalarak avlanan bir avcıdır. Osprey sözcüğü, Latince “Kemik Kıran” anlamındaki ossifragus’dan gelir. Pandion, mitolojideki Athena’dan, haliaetus Yunanca “Deniz” ve “Balık” sözcüklerinden gelir.

Balık Kartalı Hakkında Bilgiler

Balık Kartalı Şahin büyüklüğünde ve genellikle beyaz vücutludur. Başı da beyazdır, ayrıca alından kafa arkasına doğru uzanan koyu renkli bir şerit vardır.Bacaklarının yarısı çıplaktır ki bu husus ilk bakışta göze çarpar.Sırtı ve kanatları kahverengidir. Kuyruğu da koyu renklidir, üzerinde şeritler vardır.  Kursağı bej renkli ve boyuna çizgilidir. Uzun ve ince kanatları, süzülürken kanatlarını kırarak tutması, beyaz altı ve siyah bilek lekesi, siyah kanat altı şeridi, beyaz tepesi ve koyu göz maskesiyle kolaylıkla tanınır. Boynunun önünde değişken boyda kirli bir kuşak bulunur, genellikle dişilerinki daha kalındır. (Kaynak :Orta doğu kuşları)

Balık Kartalı Özellikleri

Suya dalabilen tek yırtıcı kuştur. Beyaz gövdesiyle ve özgün uçuşuyla hemen tanınır. Alttan kanat örtüleri ve gövdesi beyaz, el bileği lekesi koyu renklidir. Kanatları uzundur, el bileğinden aşağı kıvrık tutulur, önden bir martı gibi m şekli oluşturur. Balık kartalı iyi bir balık avcısıdır. Dalarak pençesiyle balık yakalaması görülmeye değerdir. Sıklıkla asılı kalarak, bazen süzülerek avlanır. Genellikle tamammen suyun içine girer. Su derinliğinden yaklaşık 1 metre derine dalabilirler. Yakaladığı balığın kafasını öne doğru tutar. Hemen hemen sadece balıkla beslenir. Diyetinde kurbağa, yılan gibi yiyecekler olabilir. Her zaman suya yakında bulunur, sadece göç sırasında uzaklaşır. Üreyen bireyler avlanma sırasında yuvadan 14 km uzaklaşabilir. Üremeyen bireyler 10 km alanda beslenebilirler. Yuvaları genelde deniz kenarına yakındır, sıklıkla da kuru ağaç tepelerindedir. Bazen yerde, sığlık bir adacıkta yuva yapabilirler.

Balık Kartalı Yaşam Alanları

Bir martı gibi uçar, avlanırken sıkça havada asılı kalır, suya tamamen dalan tek yırtıcı kuştur. Çoğu kez elektrik direklerine ve ölü ağaçlara tüner. Tüm Dünya’da yayılmıştır ve suyun yakınındaki (göller, nehirler, deniz kıyıları)nda bulunurlar. Başlıca üreme noktaları Avrupa’dır. Az sayıda lokal olarak İskoçya, Orta Avrupa, Portekiz’in güneybatı noktalarıdır. Kanarya adalarında üreme kolonileri vardır.

Balık Kartal Hakkında Bilgiler

Balık Kartalı Beslenmesi

Adındanda anlaşılacağı üzere balık başlıca gıdasıdır.Bunu yanısıra kurbağa, su semenderi ve su yılanlarını da avlar.Zorunlu kalırsa karadaki sürüngenleri ve memelileri yakalar.

Yorum yapın