Baş Ağrısına İlaçsız Tedavi yöntemi Nasıldır

Baş Ağrısına İlaçsız Tedavi yöntemi Nasıldır

11 Ekim 2014 0 Yazar: Cokiyiabi

Baş ağrısına ne iyi gelir! Baş ağrısı nasıl geçer?
başağrısı ve tedavisi

Baş Ağrısına iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler nerler? Baş ağrısına neler iyi gelir sizler için yaptığımız araştrma…

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Baş Ağrısına iyi gelen bitkisel kürleri açıklıyor 

1-Akşamları geç saatte yenilen tatlı sabah baş ağrısı yapacağından akşam erken saatlerde yenilmesine dikkat etme.

2-Özellikle adet dönemlerinde baş ağrısı ve migreni tutan  kadınlar  bol tarçınlı tatlıları  tercih etmeleri .

1/2 su bardağı suyun içine 1 adet limonun suyunun sıkılıp içilmesi baş ağrısını keser.

Düz yapraklı arslanpençesi migren ağrısı için çok iyidir. Arslan pençesi 1-2 dakika kaynatılarak içilir.
Günde 3 defa içilecek olan biberiye çayı da migrene iyi gelir.

Baş ağrılarınız ve migreniniz tuttuysa hemen ağrı kesicilere sarılmadan önce bu önerileri uygulamanız ve denemenizde fayda var

baş ağrısı için neler yapılmalı

baş ağrısı için neler yapılmalı

PROF. DR. AHMET MARANKİ BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ FORMÜLLERİ

Baş ağrısı için bitkisel tedavi

1 çay bardağı su içinde lavanta, kekik, karaba otu, papatya bitkilerinden herhangi birinden 1 kahve kaşığı ilave edilir ve 5 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Baş ağrısı çayı demlendikten sonra bu çaydan günde 2-4 bardak içilir.

Migren için formül: Migren çayı

2 su bardağı kaynar su içerisine birer tatlı kaşığı az ezilmiş fesleğen, oğul otu ve defne ilave edilip 15 dakika migren çayının demlenmesi gerekir. Migren tedavisi için hazırlanan bu bitkisel çaydan günde 3-4 bardak içilmesini tavsiye  eden uzmanlar bu çayın düzenli olarak en az 1 ay boyunca içilmesi halinde migrenin tedavi olacağını belirtmektedir.

Adet dönemlerindeki baş ağrıları için formül

Adet dönemlerinde baş ağrısı şikayeti olan kadınlar için bitki çayı tarifi: 1 çay bardağı sıcak su içine 1 kahve kaşığı civanperçemi otu ilave edilip 10 dakika demlenmesi için beklenir. Demlenen baş ağrısı bitkisel çayı süzülür ve günde 2 çay bardağı kadar içilir.

BAŞ AĞRISI  Doğal Yöntemler

• Aspirin ve paracetamol tipi ağrı kesiciler çok sık kullanıldığında bünye bu ilaçlara alışır. Belli bir süre sonunda bu tür ilaçların alınması halinde, bu ilaçlar bırakılamaz, çünkü başınız bu ilaçları bıraktığınız anda dayanılmayacak düzeyde ağrıyacaktır. Bu sebepten ötürü bu tür ağrı kesicileri yoğun bir şekilde kullanmak son derece yanlış olacaktır. Bu tür ağrı kesiciler yerine kronik baş ağrısına sahipseniz, doğal yollarla elde edilmiş bitkiler ve bilinçli bir tedaviden geçmeniz şarttır.

• Baş ağrısını geçirecek bir diğer yöntem, ayakları sıcak suda bekletmek olacaktır. Bu tür durumda ayaklar bir leğene sokulur ve sıcak suda bekletilir, zaman içerisinde suyun sıcaklığı artırılacak olursa, baş ağrısı da hafifleyecek ve hatta geçecektir.

• Ayak bölgesine sıcak, ense bölgesine ise soğuk kompres uygulamak baş ağrısını geçirmek için kullanılabilecek bir diğer yöntem.

• Bazı durumlarda baş ağrısı kan şekerinin düşmesi sebebiyle nüksedebilir. Bu durumda yemek yemek, özellikle de nişastalı gıdalara yönelmek doğru olacaktır.

• Depresyon hali de baş ağrısına sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda rahatlamaya çalışmak, sorunu kafanızdan uzaklaştırmak veyahut sorunu çözmek baş ağrınızın geçmesini sağlayacaktır.

• Ense bölgesi, başa giden kanın büyük bir bölümünün geçtiği bölgedir. Bu bölgede akupunktur noktaları olarak tabir edilen kısımlara, baskı uygulamak baş ağrısının geçmesini sağlayacaktır. 15’er saniyelik periyotlar halinde bu bölgeye acıma hissine varma noktasına dek, bastırmak baş ağrınızı geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca ense bölgesine yapılan masaj da baş ağrısını dindirmede kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir.

• Bileğin iç kısımlarına ve şakak bölgesine kolonya gibi ferahlatıcı bir losyon sürmek de baş ağrısını hafifletici etki gösterir.

• Bitki çayları da baş ağrısını dindirmenize yardımcı olabilir. Özellikle bu konuda naneli çayı tercih etmeniz önerilir.

• Şakak bölgesine masaj yapmak da baş ağrısını dindirmek için kullanılan etkili yöntemlerden bir tanesidir.

• Baş ağrısını geçirmede kullanılan bir diğer yöntem ise bu bölgenin ısısını düşürmek veya yükseltmek ile gerçekleştirilir. Bu sebeple soğuk veyahut sıcak su torbaları baş ağrısı durumunda uygulanan ve gayet başarılıolabilen bir metottur. Hangi yöntemin deneneceği ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle soğuk yada sıcak su torbası vasıtasıyla baş ağrısını geçirmeyi düşünen bir kişi, deneme yanılma yöntemiyle hangisinin faydalı geldiğini bulmak durumundadır.

Her ne sebeple gerçekleşirse gerçekleşsin baş ağrıları 3 gün içerisinde iyileşme sürecine girmiyor ve geçmiyorsa bir doktora görünmek en doğru karar olacaktır.

 

Spread the love
 • 2
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares