Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Baş Dönmesi Nedenleri Hakkında Bilgiler

0

Baş Dönmesi, Baş Dönmesi nedir, Baş Dönmesi hakkında bilgiler, Baş Dönmesi özellikler, Baş Dönmesi belirtileri, Baş Dönmesi nedenleri, Baş Dönmesi tedavisi, Baş Dönmesi ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Baş Dönmesi hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Baş Dönmesi hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Baş Dönmesi Nedir ? Baş Dönmesi nedenleri nelerdir ?, Baş Dönmesi belirtileri nelerdir ?, Baş Dönmesi tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Baş Dönmesi

Baş Dönmesi Nedir

Dahili hastalıklar: Kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalığı, diabet, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, pozisyona bağlı düşük tansiyon, kalp ritim bozuklukları, ani ve şiddetli su kaybı (ishal, kusma) baş dönmesine neden olabilir.

Baş Dönmesi Hakkında Bilgiler

Denge; gözlerden, iç kulaktaki denge organlarından, kas ve iskelet sisteminden gelen bilgilerin beyin tarafından değerlendirilmesi sonucu sağlanır. Bu sistemlerden birinde ortaya çıkacak bir bozukluk bu sistemler arasındaki uyumu bozar ve dengesizlik veya baş dönmesi yakınmalarına neden olabilir. Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi hissetmekte, kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir. Dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre dengesini sağlayamama durumudur. Baş dönmesi ve denge bozukluğu, oldukça sık rastlanan yakınmalardandır. Orta ve ileri yaş grubunda daha sıktır. Çocukluk çağında oldukça seyrek görülmektedir.

Baş Dönmesi

Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir ?

 • Ani, şiddetli baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes almakta zorlanma
 • Kolların veya bacakların uyuşması veya felci
 • Bayılma
 • Çift görme
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Kafa karışıklığı ya da konuşma bozukluğu
 • Tökezlemek ya da yürümekte zorlanma
 • Devam eden kusma
 • Nöbetler

Baş Dönmesi Tedavisi Nedir ?

Baş dönmesi genellikle tedaviye gerek kalmadan düzelebilir. Tedavi yaygın olarak değişir ve hastanın baş dönmesi nedenine bağlıdır. Baş dönmesi sıklıkla başka bir tıbbi durumun belirtisidir. Altta yatan hastalığın veya rahatsızlığın tedavisi baş dönmesi semptomlarını iyileştirebilir. Baş dönmesine neden olan durumlar için bazı yaygın tedaviler şunlardır: Eğer ciddi bir tıbbi sorun kişinin kalp krizi veya inme gibi bir baş dönmesi nedeni olarak ortaya çıkarsa, acil kan transfüzyonu, müdahale veya ameliyat gerekebilir.

Baş Dönmesi

Baş Dönmesi Belirtileri Nelerdir ?

Kulak ile ilgili nedenler: Gerçek baş dönmelerinin büyük bir kısmı kulak ile ilgili hastalıklardan kaynaklanır.
Pozisyona bağlı baş dönmesi, baş dönmesi ile ilgilenen kliniklerde en sık rastlanan nedendir. İleri yaş gruplarındaki vertigo olgularının %50’sinden sorumludur. Tipik yakınmalar baş hareketleriyle ortaya çıkan, saniyeler süren, çevrenin dönmesi tarzında olan vertigo ile birlikte dengesizlik hissi ve bulantıdır. Çoğu hastada bu şikayetler periyodik olarak düzelir ve sonra tekrarlar. Tanısı, iç kulaktaki yarım daire kanallarının, yapılan testler sırasında bazı manevralara verdiği yanıtlara bakılarak konulur. Tedavisi, yarım daire kanallarının içerisinde yer değiştirmiş olan kristallerin tekrar yerine oturtulmasına dayalıdır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap