Ana SayfaGenelBataklıklar Gerçekten Öldürür'mü

Bataklıklar Gerçekten Öldürür’mü

Author

Date

Category

Bataklıklar Gerçekten İnsan Öldürür Mü? Ya Da Bunca Yıl Filmlerde Bizi Mi Kandırdılar ? Bu Soruların Cevabını Sizler İçin Araştırdık

Bataklık Üzerindekileri Nasıl Ve Neden Sürekli İçine Çeker Bataklık Üzerindekileri Nasıl Ve Neden Sürekli İçine Çeker
Bataklıklar Tanecikli Yapıdaki Maddelerden -Örneğin Kum- Kilden Ve Sudan Oluşan Karışımlardır. Kum Tanecikleri Arasındaki Boşluklar Su İle Doludur Ve Kil Bir Yapıştırıcı Gibi Kum Taneciklerini Gevşek Bir Şekilde Bir Arada Tutar.

Dışarıdan Bir Etkiye Maruz Kalmadığı Sürece Kararlı Bir Yapıda Olan Bataklıklar, Üzerlerine Etki Eden Basınç Değişimlerine Karşı Son Derece Hassastır. Basınç Uygulanması Durumunda Bataklığın Yapısındaki Hassas Denge Bozulur Ve Bataklık Sıvılaşmaya Başlar. Sıvılaşma, Kum Taneciklerinin Arasındaki Suyun Basıncının Uygulanan Yükü Taşıyabilecek Büyüklüğe Ulaşmasıyla Bir Arada Duran Kum Taneciklerinin Birbirinden Ayrılarak Hareket Etmesi Olarak Tanımlanabilir. Basınç Arttıkça Sıvılaşma Artar, Bu Nedenle Bataklığın Üzerindeki Cisim Batmaya Başlar. Başlangıçtaki Basıncın Neden Olduğu Sıvılaşmadan Sonra Bataklıktaki Su Ve Kum Ayrışır. Bunun Sonucunda Su Yoğunluğunun Ve Kum Yoğunluğunun Fazla Olduğu Bölgeler Oluşur. Kum Yoğunluğunun Fazla Olduğu Bölgelerde Kum Tanecikleri Sıkıca Bir Arada Bulunduğu İçin Bu Bölgede Hareket Etmek Zordur. Nature Dergisinde Yayımlanan Bir Araştırma Bataklığın İçindeki Kum Yoğunluğunun Fazla Olduğu Bölgelerde Saniyede 1 Santimetre Hızla Hareket Edebilmek İçin Gerekli Kuvvetin, Orta Büyüklükteki Bir Otomobili Kaldırmak İçin Gerekli Olan Kuvvete Eşit Olduğunu Gösteriyor.

Hızlı Hareket Etmek İse Bataklıktaki Sıvılaşmayı Hızlandırır. Bu Durumda, Bataklığın İçinde Kum Yoğunluğunun Fazla Olduğu Bölgelerin Oluşması İçin Yeterli Zaman Olmadığından, Bataklığın Üzerindeki Cisim Daha Kolay Batar. Ancak Nature Dergisindeki Çalışmayı Gerçekleştiren Araştırmacılar Bataklıkların İnsanlar İçin Ölümcül Kapanlar Olmadığını Belirtiyor. İnsanların Ortalama Yoğunluğu (1G/Ml) Bataklığın Ortalama Yoğunluğundan (2 G/Ml) Küçük Olduğundan Bataklığın Üzerindeki Bir İnsan, Belli Bir Miktar Batsa Da Tamamıyla Yüzeyin Altına Çekilemez.

Sonuç Kandırılmışız!!!!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar