Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Bayağı Çakır Kuşu Hakkında Bilgiler

0

Bayağı Çakır Kuşu, Bayağı Çakır Kuşu nedir, Bayağı Çakır Kuşu hakkında bilgiler, Bayağı Çakır Kuşu özellikler, Bayağı Çakır Kuşu bakımı, Bayağı Çakır Kuşu beslenmesi, Bayağı Çakır Kuşu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Çayır Tuygun Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Çayır Tuygun Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Bayağı Çakır Kuşu Nedir

Bayağı çakır kuşu, atmacagiller familyasından kıvrık, kısa gagalı, ince uzun keskin pençeli, bir atmaca türü. Sırtı koyu kahverengi veya gri tüylü, göğsü beyaz ve enine kahverengi çizgili atmacaların en irisi olup, 55–60 cm boyundadır. 120 cm kadar kanat açıklığına sahip, çok iştahlı ve saldırgan bir kuştur.

Bayağı Çakır Kuşu Hakkında Bilgiler

Çakır genus accipiter familyasının en iri üyesidir. Kısa geniş kanatları ve uzun kuyruğu üreme ve yaşam alanı olan ormanlık arazide ağaçların arasında manevra yapmasına olanak sağlar, tıpkı atmaca gibi. Üstü mavi-gri, altı gri şeritlidir ve gri kuyruğunda geniş şeritler bulunur. Atmacaya nazaran daha az kanat çırparak uçar, süzülürken irtifa kaybetmez, daha uzun ve sivri kanat uçları vardır, kuyruk uç kenarları yuvarlak ve kuyruk dibi daha geniştir. Geniş ve beyazımsı kaşları ve portakal sarısı gözleriyle çok ürkütücüdür.Göz rengi gençlerde parlak sarıdır.Erişkinlerin göz rengi portakal renginden kırmızı tonlara doğru koyulaşır. Erkek gözünün arkasındaki siyah leke sayesinde daha da ürkütücü bir görünümdedir. Gaganın tabanındaki et yeşilimsi-sarı ve ayakları sarıdır. Dişi erkekten biraz daha kahverengi tonlardadır. Çok daha iri olan dişisi ufak bir erkekten 1kg daha ağır olabilir.

Bayağı Çakır Kuşu Özellikleri

Sırtı koyu kahverengi veya gri tüylü, göğsü beyaz ve enine kahverengi çizgili atmacaların en irisi olup, 55–60 cm boyundadır. 120 cm kadar kanat açıklığına sahip, çok iştahlı ve saldırgan bir kuştur. Alçaktan uçtuğu için doğan avcılar tarafından, tavşan ve keklik avında kullanılır. Ateş ve sarımsı bir ışık gibi parlayan gözleri vardır.Atmacadan biraz daha büyüktür ve kanatları daha dar ve kalındır.Boyu aşağıdan yukarı uzundur.Atmaca ise kısadır.Çok süzülerek uçar ve genelde sık ormanda yaşar ama yaşadıkları yerler bozkır ormanlarıdır. Fethiyeden Ankara ya kadar geniş bir alanda yaşar.Atmacalar ise kuzeyde karadeniz ve edirne taraflarında yaşar.

Bayağı Çakır Kuşu Yaşam Alanları

Tarlalara yakın olan ormanlarda, koruluklarda da görülür. Ovalık bölgeleri dağlık bölgelere tercih ederler. Ülkemizde yerli olarak Orta anadolu, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgesinde bulunur.

Bayağı Çakır Kuşu Beslenmesi

Orta boy kuşlardan yaban kazına kadar ve yırtıcılar da dahil olmak üzere her tür kuşu avlayabilirler. Tavşan ve sincap gibi memeliler de av listelerinin başlarında yer alır. Leş ve sürüngenlerle ilgilenmezler.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap