Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Bayağı Şahin Hakkında Bilgiler

0

Bayağı Şahin, Bayağı Şahin nedir, Bayağı Şahin özellikler, Bayağı Şahin hakkında bilgiler, Bayağı Şahin bakımı, Bayağı Şahin beslenmesi, Bayağı Şahin yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bayağı Şahin hakkında bahsetmek gerekirse Bayağı Şahin, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Bayağı Şahin Nedir

Bayağı şahin ya da Adi şahin, atmacagiller familyasından Avrupa’nın en yaygın yırtıcı kuş türü. Boyları 50–60 cm uzunluğundadır. Ağırlıkları erkekte 800-900 gram arasında, dişilerde 700-1200 dram arasındadır. Dişiler erkeklere göre biraz daha iridirler. Bayağı şahinler Avrupa, Orta ve Batı Asya ile Afrika’da yaşarlar.

Bayağı Şahin Hakkında Bilgiler

Atmacagiller (Acciptridae) familyasının Buteo (şahinler) cinsine ait bir kuş türüdür. Bilimsel adı Buteo buteo `dur. Kırmızı listeye göre LC (Düşük risk) statüsündedir. Orta boylu, geniş kanatlı, geniş ve kısa boyunlu, orta boylu kuyruğu olan yırtıcı bir kuştur. Uçuş kuyruğu yelpaze şeklindedir. Tüylerinin rengi çok koyudan, çok solguna kadar çeşitli renkvaryasyonları gösterebilir. Yetişkinlerde terminal kuyruk bandı siyahımsıdır ve iç bantlardan daha belirgindir. Gaga rengi sarı, uç kısmı ise siyahtır. Türkiye`de Buteo vulpinus (Step Şahini) alt türü de görülmektedir. Bu alt tür daha kızıl tonlarıyla kızıl şahini andırsa da, küçük yapısı, daha zayıf gaga ve bacaklarıyla, desenleriyle ondan ayrılır.

Bayağı Şahin Özellikler

Boyları 50–60 cm uzunluğundadır. Ağırlıkları erkekte 800-900 gram arasında, dişilerde 700-1200 dram arasındadır. Dişiler erkeklere göre biraz daha iridirler. Bayağı şahinler Avrupa, Orta ve Batı Asya ile Afrika’da yaşarlar. Ormanlık alanlarda yaşarlar ama genellikle açık arazide beslenirler. Ana yiyecekleri küçük memeliler, küçük kuşlar, böcekler ve leşlerdir. Bayağı şahinler sürüler halinde uçmazlar fakat bazıları göç ederken ya da doğal yerleşkelerindeyken beraber görülebilirler.

Bayağı Şahin Yaşam Alanları

Yaşam alanı olarak açık alanlara, tarım alanlarına, meralara ve bataklıklara yakın ormanlık alanlarda yaşar ve ürer. Yuvalasını ağaçlara yapar. Kışın tarım arazilerinde en çok görülebilecek yırtıcımızdır. Kışın kolay kemirgen bulunabilen yerler olması dolayısıyla buraları tercih eder.

Bayağı Şahin Beslenmesi

Etobur (carnivore) bir canlıdır. Tarla faresi, kuşlar, tavşanlar, sürüngenler, amfibiler, böcekler, kurbağalar ve toprak solucanları gibi canlılardan oluşan geniş bir besin tercihi vardır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap