Anasayfa » SAĞLIK » Bayılma Nedenleri Hakkında Bilgiler

Bayılma Nedenleri Hakkında Bilgiler

Bayılma, Bayılma nedir, Bayılma hakkında bilgiler, Bayılma özellikleri, Bayılma belirtileri, Bayılma tedavisi, Bayılma nedenleri, Bayılma ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Bayılma hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Bayılma hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Bayılma Nedir ? Bayılma nedenleri nelerdir ?, Bayılma belirtileri nelerdir ?, Bayılma tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Bayılma Sorunu

Bayılma Nedir

Alkol ve kokain de bayılmaya neden olabilir. Bayılmanın ciddi nedenleri arasında sara nöbetleri, kalp sorunları ve beyine giden kan damarları ile ilgili sorunlar sayılabilir. Bayılma nedeni nasıl araştırılır? Hekim, bayılma sırasında olanlar hakkında tam bilgi almak isteyecektir.

Bayılma Hakkında Bilgiler

Hasta, ayakta iken ani bayılma gerçekleştiğinde, hızlı bir şekilde yere düşer. Böylece kalple aynı seviyeye ulaşan beyinde kan basıncı normal seviyeye ulaşınca, hastanın bilinci açılır. Ani bayılmalar sonucu hasta başını veya başka bir uzvunu bir yerlere çarpıp yaralanabilir. Bunun dışında bayılmadan sonra hastada kalıcı bir hasar oluşmaz. Bayılma veya diğer bir adıyla senkop hemen hemen her yaşta görülebilen beyine ulaşan kan akımındaki azalmaya bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Pek çok nedene bağlı olabilen bayılma hali genellikle oksijen seviyesindeki düşüşün etkisiyle ortaya çıkar. Genellikle kişinin baygınlık halinde şuurunu kaybetmesinden ötürü duruş problemi yaşaması ve yaralanması olağandır. Hastanın yere düşmesiyle beyne ulaşan kan miktarı eski seviyesine ulaşır ve bilinç yerine gelmeye başlar.

Bayılma Sorunu

Bayılma Nedenleri Nelerdir ?

 • Çok sıcak havalarda ağır işler yapılması
 • Uzun süre aç veya susuz kalınması
 • Aşırı üzülme durumu
 • Yüksek tansiyon ilaçları kullanıldığında
 • Nadiren idrar yapma, gerinme ve öksürme esnasında
 • Alkol ve kokain kullanılması da bayılmaya neden olabilir.

Bayılma Belirtileri Nelerdir ?

 • Kalp hızında artış ve bu artışa bağlı çarpıntı,
 • Göğüs ağrısı
 • Terleme
 • Baş dönmesi ve ayakta durmada güçlük
 • Gözlerde kararma ve netlik kaybı
Bayılma Sorunu

Bayılma Tedavisi Nedir ?

Bayılma durumu ile karşılaşan bir hastanın öncelikli olarak nörolojik ve kardiyolojik bir muayeneden geçmesi gereklidir. Kişinin özyaşamöyküsü, geçirmiş olduğu hastalıklar, yaş ve yaşam kriterleri de problemin kaynağına yönelik sağlıklı sonuçlar elde etmeye yardımcı olacaktır. Yapılan testler ve incelemeler sonucunda (tam kan sayımı, EKG, kan şekeri düzeyi, ritim holter, eforlu EKG vb.) kardiyolojik bir rahatsızlık durumunun oluşup oluşmadığı anlaşılır. Eğer hasta bu tip bir rahatsızlık durumuyla karşı karşıya değilse nörolojik muayeneden geçer. Beyinden kaynaklanan bir duruma dair kesin sonuç elde edebilmek için uzman doktor bilgisayarlı tomografi, MR ve EEG gibi incelemeler isteyebilmektedir.

Yorum yapın