Baykuşlar Hakkında Bilgiler

Baykuşlar, Baykuşlar nedir, Baykuşların özellikleri, Baykuşlar hakkında bilgiler, Baykuşların bakımı, Baykuşlar beslenmesi, Baykuşların fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Baykuşlardan hakkında bahsetmek gerekirse; Baykuşlar, her yaştan kesimin göremeyeceği genelde akşamları ortaya çıkan bir kuş türüdür.


Baykuş Nedir

Baykuş ya da Gece yırtıcı kuşları, kuşlar sınıfının, karinalılar bölümünün, gökkuzgunumsular takımına giren gece yırtıcı kuşları alt takımında yer alan türlere verilen genel ad.

Baykuş Hakkında Bilgiler

Başları büyük ve tüylüdür. Kuyrukları kısa olmakla beraber, kanatları enli ve uzundur. Bir kısmının kanat açıklığı, bir adam boyuna ulaşır. Serçe kadar küçük olanları da vardır. Gagaları kıvrık, pençeleri keskin kanca tırnaklı ve döner parmaklıdır. Kuvvetli pençeleri adeta avına kenetlenir. Alm. Eule(f), Fr. Hibou, İng. Owl. Familyası: Baykuşgiller (Strigidae). Yaşadığı yerler: Ağaç kovukları, harabeler, kuleler, terk edilmiş kuş yuvaları. Antarktika hariç dünyanın her yerinde. Özellikleri: Gece avlanan yırtıcı kuşlardır. Ömrü: 60-70 yıldır. Çeşitleri: Boyları 18-70 cm arasında değişen 123 kadar türü vardır. Bunlardan alaca baykuş, ak baykuş, cüce baykuş, puhu, kukumav, peçeli baykuş meşhurlarıdır. Öne doğru yönelmiş iri gözlü, yırtıcı gece kuşlarının genel adı.

Baykuşların Özellikleri

Farklı baykuş türleri farklı boyutlardadır. En küçük baykuş bir pasinalı baykuştur. Büyüklüğü sadece 17-20 cm ve ağırlığı 50-80 gramdır. Baykuşların en büyüğü ise kartal baykuşudur. Uzunluğu 60-70 cm ve ağırlığı 2 ila 4 kg arasındadır. Doğada bir baykuşun yaşam beklentisi yaklaşık 10 yıldır, bu kuşlar da 40 yıl yaşayabilir. Doğal ortamdaki bir baykuşun çok kısa ömrü, genellikle şahinler ve altın kartallar gibi diğer yırtıcı kuşların baykuşları için ortaya çıkan açlık ve avlanma nedeniyle oluşur. Baykuş pençeleri tüylü ve çok güçlüdür. Baykuşun pençeleri keskin ve kavislidir, kurbanı hızla almasına ve tutmasına yardımcı olurlar.

Baykuşların Gözleri Hakkında Bilgiler

Baykuşların gözleri çok büyüktür ancak göz yuvası içinde hareket edemez. Adeta araba farları gibi sabit bu gözler başının iki yanında değil önündedir. Baykuşların etrafı görebilmesi için boynunu çevirmesi bu yüzdendir. Boynunu 270 derece döndürebilen baykuşlar bu sayede çevresini kontrol edebilir. Baykuşlar mavi rengi görebilen tek kuştur. Gözlerinde renk konileri bulunan baykuşlar siyah beyaz rengi tespit eder ve bu sayede karanlıkta çok iyi görebilir. Ancak tam karanlıkta göremezler, illa ki az bir ışık olması gerekir.

Baykuşların Beslenmesi

Çoğu baykuş genelde fare, sıçan, sincap, tavşan, hatta kokarca gibi kürklü hayvanlarla beslenir. Baykuşlar ayrıca böcek, solucan, örümcek, kurbağa ve küçük kuşları da yerler. Baykuşlar çok fazla su içmezler. Bütün sularını yedikleri besinlerden alırlar. Sadece ağaçlarda yaşamazlar, çok farklı yerlerde yaşayabilirler.

Baykuşların Ömürleri Ne Kadar

Baykuş ömrü ortalama 16 yıldır. Ancak bu süre değişkenlik gösterebilir. Çünkü yırtıcı akrabaları ile aynı habitatta yaşar ve bazen besin sıkıntısı oluşabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir