Bayram İle İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

bayram ile ilgili kompozisyon, bayram ile ilgili kompozisyon örnekleri, bayram ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 bayram ile ilgili kompozisyon, 2021 bayram ile ilgili kompozisyon örnekleri, bayram ile ilgili kısa kompozisyonlar, bayram ile ilgili kompozisyon ödevleri, bayram ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Bayram, millî, dinî veya özel olarak önemi olan ve kutlanan gün veya günlerdir. Bizde size bayram ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Bayram ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, bayram ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Bayram İle İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Neleridr?

Bayram İle İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Bayram; ulusal ya da dinsel yönden önemi olan, kutsal sayılan ve ulusça kutlanan gün anlamına gelir. Bayramlarımızı bir çoğumuz heyecanla bekler ve bayram günü sabah erkenden uyanıp en güzel giysilerimizi giyip güzel bir şekilde hazırlanırız. Hatta bazılarımızın bayramlık giysi aldığı bile olmuştur.

Bayram sabahı hepimizin içinde bir coşku, heyecan olur mutlaka. Bayram günleri küsler barışır, insanlar büyüklerinin evine gider ve sanırım çocuklar için en güzel şey olan bir husus daha var, şeker toplamak. Ne yazık ki her bayramda şeker toplamak bir gelenek değildir. Benim bildiğim kadarıyla sadece Ramazan Bayramı’nda şeker toplanır. Ama belki Kurban Bayramı’nda da şeker toplayan olmuştur.

Bayramlar ikiye ayrılır. Bunlar; dini bayramlar ve milli bayramlardır. Dini bayramlarımız; Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’dır. Milli bayramlarımız ise; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 19 Mayıs Atatürk,ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 15 Temmuz Milli Birlik Günü’dür.

Bayram İle İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Bayram, belli bir manası olan dini veya milli gün veya günlerdir. Bayram coşkunun, eğlenmenin, kutlamanın simgesidir. Ülkemizde ve tüm dünyada bayramlar, güzelliklere, iyiliklere vesile olmaktadır. Bayram günlerinde insanlar daha mutlu, huzurlu ve stressiz olurlar. Çünkü daha öncesinden psikolojilerini böyle anlamlı ve güzel günlere hazırlarlar. Ülkemizde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki ini ve birçok da resmi veya milli bayram kutlanmaktadır. Hepsi de coşku içinde kutlanır. Özellikle dini bayramların etkisi biraz daha fazla olmaktadır.

Bu bayramlarda, insanlar günler öncesinden hazırlık yapmaya başlar, evlerini bayrama hazır hale getirirler. Ülkemizin dört bir köşesinde geleneklere, örf ve adetlere uygun etkinlikler düzenlenir, temizlikler yapılır, badanalar, boyamalar başlar. Yöresel birçok yiyecek içecek hazırlanır. Bayram günlerini en güzel şekilde kutlayan ülkemiz, bu anlamlı ve güzel günleri çoğu güzelliğe bir vesile olarak da görürler. Örneğin birbirine düşman veya küs kişiler bayramda barıştırılır, araları düzeltilir. Bayramda küs kalmak, toplumumuzca hoş karşılanmaz. Ayrıca Ramazan ve Kurban bayramları, komşularımızı, akrabalarımızı, uzaktaki tanıdıklarımızı ziyaret edip gönüllerini hoş etmemiz için de güzel bir vesiledir.

Bu güzel günlerin dolayısı ile herkes büyüklerini ziyaret eder, misafirperverlik duygusu zirvelerini yaşar. İnsanlar temizliğe daha fazla dikkat eder, en güzel giyeceklerini giyer ve iyilik yapmaya da daha yakın olurlar. Türkiye’de bayramlar eski coşkusunu yitirmiş sayılsa da tamamıyla anlam ve önemini kaybettiği söylenemez. Bu geçici dünya hayatındaki koşuşturmalarımızı, yorgunluklarımızı, üzüntülerimizi bir kenara bıraktığımız bayram günlerini en güzel şekilde geçirmek elbette ki biz insanların hakkıdır.

Bayram İle İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Neleridr?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir