Beagle Köpekleri Hakkında Bilgiler

Beagle, Beagle nedir, Beagle köpekğinin özellikleri, Beagle köpekleri hakkında bilgiler, Beagle köpeklerinin bakımı, Beagle köpeklerinin beslenmesi, Beagle köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Beagle Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Beagle Köpekleri, tam bir çocuk köpeği olan bu tür, meraklı ve çok hoş görülü bir köpektir.


Beagle Nedir

Beagle, adı Keltce bir sözcük olan ve “küçük” anlamına gelen “beag”‘den türetilmiştir. Çocuklara karşı çok hoşgörülü bir köpektir. İyi bir ev arkadaşıdır. Diğer köpek türleriyle iyi geçinir. Saldırgan değildir. Ama kedi gibi ev hayvanlarıyla geçinemez. Çok meraklı, kararlı, gözlemci bir köpektir.

Beagle Köpekleri Hakkında Bilgiler

Foxhound ya da tilki tazısı olarak bilinen köpeklere görünüş olarak benzeyen, küçük ile orta büyüklük arasındaki bu köpek cinsi, iki bin yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmektedir. Daha spesifik olacak olursak, bu köpeklerin temeli Antik Yunan’a kadar dayanıyor. Bu tazılar eskiden yabani tavşanları ve geyikleri avlamak için kullanılırdı. On birinci yüzyıla gelindiğinde ise, Beagle cinsi köpekler Fatih William ya da Normandiya Dükü lakaplarıyla da bilinen I. William tarafından Birleşik Krallık’a tanıtılmıştır. Bundan kısa bir süre sonra William, bu köpekleri daha hızlı hale getirebilmek için onları tazılarla çiftleştirerek melez ırklar üretmeye başladı. Şu an soyu tükenmiş olan “Talbot Tazısı” cinsi de günümüz Beagle cinsi köpeklerin bir atasıdır. Orta Çağda, “Beagle” kelimesi küçük boy tazıları ifade etmek için kullanılırdı. Beagle cinsi köpekler, o zamanlar kraliyet ailesinin (Kral II. Edward ve VII. Henry’nin av için köpek sürüleri vardı) favori köpekleriydi.

Beagle Köpeklerinin Özellikleri

Beagle cinsi köpekler kaygan ve kısa tüylü bir kürke sahip köpeklerdir. Bu sebepten tüylerinin bakımı diğer türlere nazaran çok kolaydır. Çok fazla tüy dökmez bu sebepten, tıraş ihtiyaçları yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.Tüyleri kızıl – beyaz, turuncu – beyaz, sarı – beyaz olmak üzere üç renk grubuna ayrılır. Beagle türü kendi içinde de iki cinse ayrılır. Bu ayrım tüyleriyle alakalıdır. Birinin kürkü düz fakat tüyleri ince değildir bir diğerinin ise tüyleri daha karışıktır. Kafatası geniş ve yuvarlak; ağzı burnu düz ve kare biçimindedir. Geniş burun delikleri onlara iyi koku almalarını ve avcı köpeği olma özelliğini kazandırır. Beagle av köpeği olarak halen yaban tavşanı, bıldırcın ve sülün avında kullanılmaktadırlar ve bu konuda uzmanlaşmışlardır. Burunlarının koku alma duyuları hassas olduğundan narkotik köpeği olarak da kullanılabilirler. Uzun, sarkık ve geniş kulakları vardır. Yuvarlak, güçlü ve geniş ayakları vardır. Bu sayede çevik ve uzun süre yorulmadan koşabilir. Küçük yapıda köpeklerdir. Omuz yükseklikleri erkeklerde 36 – 41 cm dişilerde ise 33 – 38 cm olarak değişiklik gösterebilir. Ağırlıkları erkeklerde 10 – 11 kg, dişilerde ise 9 – 10 kg arasında değişir. Şekli pek fazla değişmediği ve boyları küçük kaldığı için maalesef sıklıkla tıbbi deneylerde kullanılabilirler. Sağlıklı bir Beagle cinsinin 12 – 15 yıl arasın yaşam süresi değişmektedir.

Beagle Köpeklerinin Bakımı

Her hafta fırçalanmalı ve kulakları düzenli temizlenmelidir. Islak bir bez parçası ile silinmelidir. Genelde çok sağlıklı olmakla birlikte kalça displezyası yada omurlar ile ilgili sorunları olabilir. 12-15 yıl arasında ömürleri olur ve 3-14 yavru bir seferde doğar.

Beagle Köpeklerinin Beslenmesi

Özellikle mama olarak değil de yan besin bisküvi, kraker, şekerleme, diş temizleme kemikleri, v.s bu tür konularda çok hijyen ve başarılı ürünler yapmasına rağmen kuru mama konusunda içerdiği maddeler göz önüne alındığında köpeğimizin yeteri kadar beslenmesini sağlamayacak zayıflıkta bir mamadır… Bunun da başlıca sebebi yan ürünlerinin de pazarda yer edinmesini amaçlamaktadır.

Beagle Köpeklerinin Fiyatları

Beagle köpeklerinin fiyatları ise 1000 ile 2000 lira arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir