Bebekler Nezaman Emekler

BEBEKLER NEZAMAN EMEKLEMEYE BAŞLAR

Bir bebeğin tek başına bağımsız ve etkili bir şekilde dolaşmasının ilk yolu emeklemektir. Emeklemek, bebeğin elleri ve dizleri arasında bir denge kurarak durmayı öğrenmesiyle başlar ve dizleri ile ileri geri iterek hareket etmeyi keşfetmesiyle devam eder. Tüm bunlar bebeğin yürümesi için gerekli kasların güçlenerek, hazırlanmasına yardımcı olur.

Bebekler ne zaman kaçıncı ayında emekler

Pek çok bebek emeklemeye 7. ve 10. aylar arasında başlar. Ancak bebek gelişimi söz konusu olduğunda her bebeğin kendi gelişim süreci ayrı olduğundan emekleme konusu da farklılıklar gösterebilir. Kimi bebek 7. ayda emeklemeye başlarken kimisi 11 ayda da başlayabilir. Bazı bebeklerse elleri ve dizleri kullanmadan poposunun üzerinde hoplayarak ilerleyip, bir yerden başka bir yere gidebilir. Bazısı ise hiç emeklemeden direkt ayakları üzerinde durmaya ve yürümeye başlar.

Bebeklerin emekleme leri ile ilgili Sorular ve Doktor cevapları 

Sual: Bebeğim 6 aylık oldu bebekler ne zaman emekler?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı: (Emekleme 8. aydan itibaren başlar. Bazı bebekler hiç emeklemeden yürüyebilir.)

Sual: 11 aylık kızımın emeklemekten ellerinin içi ve parmak uçlarının derisi soyuluyor. Bunun için ne yapabilirim herhangi bir krem kullanmalı mıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Bepanten krem kullanın.)

Sual: Kızım 9. aya girdi ama emeklemiyor ve dişide yok bunlar ne zaman olur?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Fatih Mert’in cevabı: (Her çocuk için bu dönemler farklıdır. 12 . aya kadar bunlar beklenmeli. 12 aydan sonra yoksa araştırılmalı.)

Sual: kızım 10 aylık oldu. Hala emeklemiyor. Yürütecinde gezmeyi çok seviyor ama bir yerlere tutunup kalkmaya da çalışmıyor çok üzülüyorum ne yapabilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Necmettin Toprak’ın cevabı: (Merhaba yürütece koymaktan belli bir süre vazgeçin o kendini emeklemeye ve kasların da hakimiyet kurmaya başlayacaktır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir