Anasayfa » SAĞLIK » Bel Fıtığı Vücutta Nasıl Görünür ?

Bel Fıtığı Vücutta Nasıl Görünür ?

Bel Fıtığı, Bel Fıtığı nedir, Bel Fıtığı hakkında bilgiler, Bel Fıtığı özellikleri, Bel Fıtığı belirtileri, Bel Fıtığı nedenleri, Bel Fıtığı tedavisi, Bel Fıtığı vücutta nasıl görünür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Bel Fıtığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Bel Fıtığı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Bel Fıtığı Nedir ? Bel Fıtığı nedenleri nelerdir ?, Bel Fıtığı belirtileri nelerdir ? Bel Fıtığı tedavisi nedir ? Bel Fıtığı vücudun hangi bölgelerinde görünür ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir ?

Bel Fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki diskin yırtılarak, sinirleri sıkıştırmasıdır. Genellikle şiddetli bel ağrısı ve bacağa yayılan ağrıyla ortaya çıkar. Bel fıtığı belirtileri başlıca bel, bacak ağrısı, ayaklarda uyuşma, yürümede zorluk şikâyetleri ile uzmana başvurur. Hastalığın oluş mekanizmasına göre belirtileri gelişir. Sıklıkla önce belde zorlayıcı bir hareket sonucu omurganın arkasında ve kıkırdak yapının önünde duran bağ dokusu yırtılır. İlk aşamada hasta sadece bel ağrısı hisseder. Bir süre sonra yırtılan bağın olduğu yerden kıkırdak doku, sinirlerin olduğu kanala taşar ve sinirleri sıkıştırması sonucu ağrı bacaklara yayılır. Bacaklarda oluşan ileri güç kaybı, idrar, dışkı tutamama ve cinsel fonksiyonların yitirilmesi ile karşılaşılan durumlarda acil cerrahi tedavisine başvurulur.
Ameliyat, güçlü ağrı kesici ilaçlara dahi cevap vermeyen ağrılılarda da uygulanabilir. Üç hafta süreyle ilaç, istirahat ve fizik tedaviye cevap vermeyen hastalarda cerrahi tedavi için tekrar değerlendirme yapılması gerekebilir.

Bel Fıtığı Vücutta Nasıl Görünür ?

Bel Fıtığı
Bel Fıtığı

Yorum yapın