Bel Soğukluğu (Gonore) Hastalığı Hakkında Bilgiler

Bel Soğukluğu (Gonore), Bel Soğukluğu (Gonore) nedir, Bel Soğukluğu (Gonore) hakkında bilgiler, Bel Soğukluğu (Gonore) hakkında bilgiler, Bel Soğukluğu (Gonore) tedavisi, Bel Soğukluğu (Gonore) belirtileri, Bel Soğukluğu (Gonore) ölümcül mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Bel Soğukluğu (Gonore) hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Bel Soğukluğu (Gonore) ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Bel Soğukluğu Hakkında Bilgiler

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir

Gonore, cinsel temasla bulaşan erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır.

Bel Soğukluğu (Gonore) Hakkında Bilgiler

Gonore cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan biridir. Etkeni Neisseria gonorrhoeae olup özellikle üreme sisteminin serviks (rahim ağzı), rahim, tüpler ve üretra (idrar yolları) gibi sıcak ve nemli bölgelerinde kolayca çoğalabilmektedir. Ayrıca ağız, boğaz, göz ve anüs bölgelerinde de saptanabilmektedir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Nasıl Bulaşır ?

Gonore; penis, vajina, ağız ve anüs temasıyla bulaşabilmektedir. Hastalığın anal veya oral yolla da bulaşabilmesi nedeniyle homoseksüel ilişkilerde de taşınması söz konusudur. Gonore hastaları partnerleri ile birlikte tedavi edilmezse hastalık tekrar bulaşabilmektedir. Ayrıca hastalık; hamile anneden çocuğa vajinal doğum sırasında geçebilmektedir. Neisseria gonorrhoeae’nin tuvalet kağıdında 3 saat, klozet kenarında ve havluda 24 saate yakın yaşayabildiği de bildirilmiştir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Nasıl Geçer ?

Belsoğukluğu doğrudan cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Hastalığın etkeni gonokok cinsinden Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) adlı bir bakteridir (“Nayserya Gonore” diye okunur, “Gonore mikrobu” olarak da kısaltılabilir) Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae), mikroskobik olarak “kahve çekirdeği şeklinde” gram negatif bir diplokok bakteridir, yani çiftler halinde bulunur. İlk defa 1879 yılında Albert Neisser tarafından tanımlanmıştır.

Bel Soğukluğu (Gonore) Belirtileri Nedir ?

Bel soğukluğunun en sık yarattığı yakınma vajinal akıntıdır. Bu akıntı sarı-yeşil renkli ve kötü kokuludur. Sümüğümsü bir yapısı vardır. Beraberinde nadiren kaşıntı da olabilir. Bu tabloya idrar yaparken yanma da eşlik edebilir. Akıntıdan sonra en sık görülen yakınma ise kasık ağrısıdır. Genelde her iki tarafta da ağrı olur. Öğleden sonra ve akşam çıkan ateş görülebilir. Bartholin bezi tutulmuş ise vajina girişinde oldukça ağrılı bir şişlik yani bartholin absesi olabilir. Mikroorganizma kan dolaşımına geçer ise eklemlerde de enfeksiyona neden olabilir.Eklem ağrıları ve şişlikleri görülür. Tek bir eklemde belirtiler olmaz.

Bel Soğukluğu Hakkında Bilgiler

Bel Soğukluğu (Gonore) Tedavisi Nedir ?

Bel soğukluğu tedaviye son derece duyarlı bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi ile genelde iyileşme sağlanır. Antibiyotik kullanımından bir hafta sonra kültürler tekrarlanarak enfeksiyonun geçtiği teyid edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir