Belçika Malinois (Çoban) Köpeği

Belçika Çoban Köpeği, Belçika Çoban Köpeği nedir, Belçika Çoban Köpeği köpeklerinin özellikleri, Belçika Çoban Köpeği köpekleri hakkında bilgiler, Belçika Çoban Köpeğinin bakımı, Belçika Çoban Köpeğinin beslenmesi, Belçika Çoban Köpeğinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Belçika Çoban Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Belçika Çoban Köpekleri, kökeni anlayacağınız üzre belçikadır ve kısa tüylere sahiptir.

Belçika Çoban Köpeği Nedir

Malinois, Belçika çoban köpeğinin kısa tüylü bir sürümü olan Belçika kökenli köpek ırkı. Adını, Mechelenli kelimesinin Fransızca karşılığından almaktadır.

Belçika Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

Belçika Malinois, 1800’lü yıllarda Belçika’da geliştirilen dört çoban köpeğinden bir tanesidir. Diğer türlerden ayrılan tek özelliği renk tonlarıdır. İlk bakışta Alman Çoban köpeğine benzeyen orta büyüklükte bir ırktır. Siyah ve açık kahve tonlarına sahip tüy yapısı ile tanınmaktadır. Son derece dayanıklı yapıya sahip Belçika Malinois köpeği avcılık ve bekçilikte sıklıkla tercih edilmiştir. Özellikle çiftçilerin sürülerini sürmesi ve diğer yırtıcı hayvanlardan koruması için tercih edilmektedir. Hassas kişiliğe sahip bu tür eğitime son derece açıktır. Ayrıca insanlara karşı sevecen, şefkatli ve arkadaş canlısı kişiliğe sahiptir. Özellikle sahibine karşı güçlü bağlar kurduğu ve her daim sadık kaldığı söylenmektedir. Yabancılara karşı saldırgan tavırlar sergileyebildiği gibi gürültülü bir sese sahiptir. Belçika Malinois köpeği ev hayatına uygun değildir. Bahçe hayatına uygun kendine ait kulübesinde yaşam sürdürmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle apartmanda beslenemez ve daha çok fabrika, çiftlik yada evin bahçesi için uygundur.

Belçika Çoban Köpeğinin Özellikleri

  • Bu ırk köpeklerin birçok özelliği vardır. Enerjik, korumacı, uyanık, ve zeki köpeklerdir. Çok sadık hayvanlardır. Bazen çok fevri davranışları olabilir. Fakat genelde sahiplerinin sözünü dinlerler. Bazen yabancılara huysuzluk yapabilirler. İlgi odağı olmaya bayılırlar ve özgüven sahibidirler.
  • Son derece şefkatli köpeklerdir. Diğer hayvanlarla pek iyi anlaşamasalar da, çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Bölgelerine karşı fazla korumacıdırlar ve bölgelerini büyük bir özgüvenle korurlar. Bu özellikleri dışında, ideal evcil hayvanlardır.
  • Konu görünüşlerine gelince, oldukça orantılı vücutları vardır. Bacakları güçlü ve çeviktir. Daha da fazlası çok atik köpeklerdir. Kulakları eş kenar üçgen şeklindedir ve fırça gibi sert tüyleri vardır.
  • En çok dikkat çeken özellikleri kürkleridir. Biraz aslanların kürküne benzer, sert, kalın ve kızıl renktedir. Bazılarının, özellikle burun ve kuyruk üstünde siyah yamaları vardır.

Belçika Çoban Köpeğinin Bakımı

Belçika Malinois’in haftada iki defa fırçalanması ve taranması gerekir, tüy döktüğü zaman ise bu işlemler daha sık yapılmalıdır. Çok fazla fırçalanması ya da taranması astar kürküne zarar verebilir. Belçika Malinois ortalama 12-15 yıl yaşar. Diğer cinslerle benzer sağlık sorunları yaşar, ancak epileptik hastalığına karşı daha hassas olurlar.

Belçika Çoban Köpeğinin Beslenmesi

Malinois köpeğinizi onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Belçika Çoban Köpeğinin Fiyatları

Belçika Çoban Köpeğinin fiyatları 1000 lira ile 5000 lira arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir