Benekli Sinekkapan Kuşu Hakkında Bilgiler

Benekli Sinekkapan Kuşu, Benekli Sinekkapan Kuşu nedir, Benekli Sinekkapan Kuşu özellikleri, Benekli Sinekkapan Kuşu hakkında bilgiler, Benekli Sinekkapan Kuşu bakımı, Benekli Sinekkapan Kuşu beslenmesi, Benekli Sinekkapan Kuşu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Benekli Sinekkapan Kuşu hakkında bahsetmek gerekirse Benekli Sinekkapan Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Benekli sinekkapan Nedir

Benekli sinekkapan, sinekkapangiller familyasından açık alanlarda yaşayan açık renkli, kahverengimsi bir sinekkapan türü.

Benekli Sinekkapan Kuşu Hakkında Bilgiler

Açık alanların açık renkli, kahverengimsi, sakin ve ciddi kuşudur. Çok kısa olan bacaklarının (ötleğenin tipik yatay pozu gibi değil). Başlığı kahverengi ve hafif çizgili, gözleri büyük ve koyu renk, sırtı desensiz kahverengi, kanatları ise daha koyudur ve açık renk göz alıcı telek kenarları vardır. Alt tarafı gümüş rengi-gri-kirli sarıdan oluşur ve göğsünde belli belirsiz, bulanık çizgiler vardır. Kuyruğu desensiz ve gri-kahverengidir. Koyu renkli gagası oldukça kalındır. Gencinin sırtı açık bej beneklidir. Orta Afrika`da; Sahra çölünün güneyinden/Ekvator çizgisinin hemen kuzeyinden, Kuzey Afrika`ya kadar olan bölgede kışlar ve yazları İskandinav ülkerlerine kadar göç eder. Türkiye`ye Nisan ortasında gelmeye başlarlar ve Eylül ortasında dönüş yolculuklarına çıkarlar. Dünya nüfusu yaklaşık olarak 140 milyon çifttir. Avrupa`nın en yaygın sinekkapan türüdür.

Benekli Sinekkapan Kuşu Özellikleri

Başlığı kahverengi ve hafif çizgili, gözleri büyük ve koyu renk, sırtı desensiz kahverengi, kanatları ise daha koyudur ve açık renk göz alıcı telek kenarları vardır. Alt tarafı gümüş rengi-gri-kirli sarıdan oluşur ve göğsünde belli belirsiz, bulanık çizgiler vardır. Kuyruğu desensiz ve gri-kahverengidir. Koyu renkli gagası oldukça kalındır. Gencinin sırtı açık bej beneklidir. Sesi kendine özgü ve çok hafif titreşimli bir ‘zii’ ya da ‘zii-tiktik’; ötüşü tiz ve gıcırdamayı andıran düzgün aralıklı notalardan ibarettir.

Benekli Sinekkapan Kuşu Yaşam Alanları

Orman kenarlarında, parklarda, bahçelerde, tenis kortlarında ve mezarlıklarda bol bol tüner. Çok kısa olan bacaklarının üzerinde dimdik tüner, kuyruğu ve uzun kanat uçları aşağı doğrudur (ötleğenin tipik yatay pozu gibi değil; ayrıca, yapraklar ve yeşillikler üzerinde dolaşmaz ya da hoplamaz). Uçan böcekleri yakalamak için kendine özgü şekilde birden havalanır ve tüneğine hemen geri döner.

Benekli sinekkapan Kuşu Beslenmesi

Ciplak bir dala tuner ve yakindan gecen sinekleri havada kapar. Yeteri kadar yaklasabilirseniz avlanma aninda gaganin sert kapanma sesini duyabilirsiniz. Avini yakaladikltan sonra ayni tunege geri doner. Uçan böcekler ve sineklerle beslenir. Üreme döneminde ağaçların meyvelerini de yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir