Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Bengal İspinozu Hakkında Bilgiler

0

Bengal İspinozu, Bengal İspinozu nedir, Bengal İspinozu hakkında bilgiler, Bengal İspinozunun özellikleri, Bengal İspinozu bakımı, Bengal İspinozu beslenmesi, Bengal İspinozu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bengal İspinozu hakkında bahsetmek gerekirse; Bengal İspinozu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayancins bir kuş türüdür.


Bengal İspinozu Nedir

Toplum ispinozu veya Bengalli ispinoz, Lonchura striata domestica veya L. domestica, vahşi doğada bulunmayan popüler bir kafes kuşudur.

Bengal İspinozu Hakkında Bilgiler

Bengal ispinozları ortalama 10-11 santimetre uzunluğa ve 12 gram ağırlığa sahiptirler. 5 yıl kadar ortalama ömürleri vardır. Çok fazla sayıda renk mutasyonları bulunduğu için standart bir dış morfolojik tanımlama yapmak pek de kolay değildir. Erkek ve dişi kuşlar arasında belirgin cinsel dimorfizm bulundurmazlar. Cinsiyet ayrımındaki en güvenilir yol erkek kuşların ötüşünü takip etmektir.

Bengal İspinozu Üremesi

En kolay üreyen kuşlardandır. Özellikle bakıcılıklarıyla tanınmış kuşlardır. Yavrularına bakmayan hemen hemen her çeşit egzotik ispinoza bakıcı ebeveynlik yaparlar. Gökkuşağı ispinozu bakanların bu açıdan can simidi sayılırlar. İki erkek ya da iki dişi kuş dahi çift davranışları gösterip yavru bakabilirler. Aviarium ve salma ortamında adet gözetmeksizin bütün kuşlar aynı yuvayı kullanır.

Bengal İspinozu Yaşam Alanları

Doğada rastlanmayan bir kuş cinsidir. Asya menşeili Lonchura Acuticauda ve Lonchura Striata’nın melezi olduğu kabul görür.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap