Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilinmeyenler

0

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı Padişahlarının Sayfiye Mekânı Ve Yabancı Devlet Başkan Ya Da Hükümdarlarının Ağırlanacağı Bir Devlet Konukevi Olarak Düşünülmüş Ve Devrin Padişahı Sultan Abdülaziz’in (1861-1876) İsteği Üzerine İnşa Edilmiştir. Saray’ın İnşasına 6 Ağustos 1863 Tarihinde Başlanmış Ve 21 Nisan 1865 Cuma Günü, Yapılan Bir Törenle Resmen Kullanıma Açılmıştır.

Sarayın İnşaat Organizasyonunu Ebniye-İ Şâhâne Serkalfası (Saray Başkalfası) Serkiz Bey (Balyan) Yürütmüştür. Beylerbeyi Sarayı’nın Mâlî Ve İdarî İşler Sorumluluğu Da Denilebilecek Binâ Eminliği Görevini İse Mehmed Efendi, Mahmud Efendi Ve Rıfat Efendi Yürütmüştür. Saray’ın Yaklaşık 500 Bin Osmanlı Lirasına Mal Olduğu Tespit Edilmektedir. Yapılar Topluluğunun Ana Yapısı Olan Beylerbeyi Sarayı, Yüksek Bir Bodrum Üzerine İki Katlı Ve Kargir Bir Yapıdır. Yaklaşık 2.500 Metrekarelik Bir Alan Üzerine İnşa Edilen Yapı Dikdörtgen Bir Zemin Alanı Üzerine Oturmaktadır. Saray’ın Güney Kesimi Mabeyn-İ Hümâyûn, Kuzey Kesimi İse Valide Sultan Dairesi Olarak Düzenlenmiştir. Her İki Katta Toplam 6 Salon, 24 Oda,1 Hamam Ve 1 Banyo Bulunmaktadır.

Batı Ve Doğu Üsluplarının Karıştırılması İle İnşa Edilen Beylerbeyi Sarayı, Harem Ve Mabeyn Bölümleri İle Türk Evi Plan Özelliğini Taşımaktadır. Yapının Çatısı Üstten Bütün Cephe Kenarlarını Gizleyen Bir Korkulukla Gizlenmiştir.

Sarayın Planı Eyvanlı Merkezî Sofa (Hol) Motifine Dayanan Bir Plan Kompozisyonuna Sahiptir. Beylerbeyi Sarayı’ndaki Şema, Üç Bölümden Oluşmaktadır. Bu Bölümler; Mabeyn-İ Hümâyûn, Yatak Dairesi (Hünkâr Dairesi) Ve Valide Sultan Dairesi’dir. Valide Sultan Dairesi’nden Hemen Sonra Gelen Ve Denize Paralel Olarak İnşa Edilen Kadınefendiler Ve İkballere Ait Esas Harem Bölümü İse, Ana Yapıdan Ayrı Olarak İnşa Edilmiştir; Bu Yapı Günümüze Ulaşamamıştır.

Mabeyn-İ Hümâyûn’un Giriş Cephesi, Neo-Barok Vurgunun Daha Belirgin Olduğu Bir Düzenleme Göstermektedir. Saray’ın Kitle Ve Cepheleri Gibi İç Mekân Düzenlemeleri De Seçmeci Bir Anlayışla Şekillendirilmiştir.

Beylerbeyi Sarayı’nı İnşa Ettiren Sultan Abdülaziz’in Denize Olan Tutkunluğu Nedeni İle Saray’ın Tavanlarındaki Bazı Çerçeve Ve Kartuşların İçinde Deniz Ve Gemi Temaları İşlenmiştir; Hatta Sultan Abdülaziz, Ressamlara Fikir Vermesi İçin Deniz Ve Gemi Temalarını İçeren Desenler Çizmiştir.

Tarihte Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı, Bânisi Sultan Abdülaziz (1861-1876) Tarafından, Yazlık Saray Olarak Kullanıldı. Saray, Sultan Abdülaziz Ve Iı. Abdülhamid’in Saltanat Yıllarında Yabancı Devlet Hükümdar Ya Da Başkanlarının Resmî Ziyaretlerinde Kendilerine Tahsis Edilmeye Başlanmasıyla Beraber, Devlet Konukevi İşlevi Kazandı.

Beylerbeyi Sarayı’nda Ağırlanan İlk Önemli Konuk, Fransa İmparatoriçesi Eugénie’dir. İmparatoriçe’nin Bu Gezisi, Sultan Abdülaziz’in 1867 Fransa Gezisini İade Makamında Gerçekleşmekteydi.

Sultan Abdülaziz Döneminde Beylerbeyi Sarayı’nda Ağırlanan Diğer Yabancı Konuklar, Avusturya-Macaristan İmparatoru Joseph (1869), Prusya Veliahd Prensi Frédéric Guillaume Nicola Charles (1869), İtalya Veliahdı (1869), İran Şahı Nasıreddin (18 Ağustos 1873), Sultan Iı. Abdülhamid’in (1876-1909), 33 Yıl Süren Saltanatı Süresince Beylerbeyi Sarayı, Özellikle Yabancı Devlet Protokolü Tarafından Gezilen Bir Müze İşlevi De Gördü. Bu Dönemde Beylerbeyi Sarayı İle Beraber Dolmabahçe Sarayı Ve Topkapı Sarayı Hazine-İ Hümâyûn Da, Padişah’ın İzni Alınmak Şartıyla Ziyaret Edilebilen Saltanat Müzeleri Olarak Kullanılmıştı.

Sultan Iı. Abdülhamid Tahttan İndirildikten Hemen Sonra, Selanik Alatini Köşkü’nde Zorunlu İkâmete Tabi Tutulmuş, Ancak Yaklaşık 3 Yıl Sonra Balkan Savaşı’nın Patlak Vermesi Nedeni İle İstanbul’a Nakledilmişti. Iı. Abdülhamid İçin Seçilen Yeni Zorunlu İkametgâh, Beylerbeyi Sarayı İdi. Sabık Hakan, Bu Sarayda Yaşamının Son 6 Yılını Geçirmiş Ve 10 Şubat 1918’De Yine Bu Sarayda Hayata Gözlerini Kapamıştır.

Cumhuriyet Döneminde Saray

Beylerbeyi Sarayı’nda Cumhuriyet Döneminde De Yabancı Devlet Konukları Ağırlanmıştır. 1934’De Türkiye’ye Gelen İran Şahı Pehlevi, Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tarafından Bu Sarayda Ağırlanmıştır. Balkan Oyunları Festivali, 1936 Yılında Beylerbeyi Sarayı’nda Düzenlenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, O Geceyi Beylerbeyi Sarayı’nın Tarihî Yatak Odasında Geçirmiştir.

Ek Yapılar Ve Set Bahçeler

Deniz Köşkleri

Deniz Köşkleri Biri Mabeyn Diğeri Valide Sultan’a (Harem) Ait Olmak Üzere, Çift Olarak Yapılmıştır; Köşkler Birer Bahçe Kameriyesi Görünümündedir. Yeni Sarayın En İlginç Tasarım Örneklerinden Biri Olan Köşkler, Belgelerde, Çadır Köşkleri, Nevresm (Yeni Tasarım, Yeni Model) Köşkleri Gibi Tasarımın Özgünlüğüne İşaret Eden İsimlerle Tanımlanmıştır. Köşklerin Sekizgen Örtüsü Çeşitli Hayvan Figürlerinden Oluşan Resimlerle Bezelidir.

Set Bahçeleri

Beylerbeyi Sarayı, Peyzaj İçindeki Konumu İle De Önemli Bir Eserdir Ve Sahil Saray Kavramının Seçkin Örneklerinden Biridir. İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakasında Üsküdar İlçesinde Bulunan Beylerbeyi Sarayı, Geniş Bir Bahçe İçindedir. Beylerbeyi Sarayı Bahçesi, Saray Çevresindeki Mimarî Düzeni İçeren Bahçesi; Daha Gerideki Set Bahçeleri Ve Setlerin Arkasında Uzanan Koruluğu İle Zengin Bir Koruluk Görünümündedir.

Mermer (Serdâb) Köşk

Mermer Köşk, Sultan Iı. Mahmud (1808-1839) Döneminden Günümüze Ulaşan Köşklerdendir; Serdâb Köşk Olarak Da Bilinen Bu Köşkün Bir Diğer Adının Da Mahmud Köşkü Olduğu, Döneme Ait Kaynaklardan Öğrenilmektedir. Cephelerinin Mermer Kaplı Olmasından Dolayı Bu İsmi Almıştır. Havuzun Gerisinde, Dördüncü Sete Gömülü Vaziyette Olduğu İçin Serdâb İsmini Almıştır.

Sarı Köşk

Beylerbeyi Sarayı’nın Dördüncü Set Bahçesi Üzerinde Bulunan Sarı Köşk, Bulunduğu Alanla Birlikte Dikkate Alındığında Dinlenme Amaçlı Olarak Kullanıldığı Düşünülebilir. Saray Arazisinin Kuzeydoğusunda Dördüncü Set Üzerindedir.

Has Ahır Köşkü

Mermer Köşk’ün Biraz İlerisinde Saray Bahçesinin Son Seddi Üzerinde Yer Almaktadır. Osmanlı’da At Kültürüne Bakışı Yansıtan Özellikleri Vardır. Giriş Bölümünde Tavanlarda At Ve Diğer Hayvan Figürleri Mevcuttur. Ahır Kısmı Sağlı-Sollu 20 Bölümden Oluşmaktadır. Avize Ve Diğer Unsurlarda At Başları Ve Gözleri Temalı Kabartmalar Mevcuttur.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap