Ana SayfaGenelBeynin Tuhaf Halleri;

Beynin Tuhaf Halleri;

Author

Date

Category

Beynin Tuhaf Halleri;

Deja Vu
‘Deja Vu’ Şu Anda Yaşadığımız Bir Olayı Daha Önce De Görmüş Veya Yaşamış Olma Hissidir. Kimi Zaman Bazı Şeylerin Daha Önceden Hayatımızda Var Olduğunu Hissedebiliriz.bu Tür Olaylarla Beraber İnsanlar Oldukça Garip, Esrarengiz Ve Ürkütücü Şeyler De Yaşayabilirler. Ayrıca Beynimizde Beliren Yaşanmış Bir Olayın İmgesini Biz Daha Önce Yaşamış Gibi Hissetsek De, Aslında Onu Rüyamızda Görmüş Olma İhtimalimiz De Yüksek.

Deja Vecu
‘Deja Vecu’ İnsanların ‘Deja Vu’yu Yaşadıklarını Zannettikleri Sırada Meydana Gelir.‘Deja Vu’ İnsanların Bir Şeyi Daha Önce De Görmüş Olabileceği Hissidir. ‘Deja Vecu’ İse Bir Olayı Daha Önceden Tüm Detaylarıyla Görmüş Ve Algılamış Olmaktır. Ancak Bu His O Kadar Kuvvetlidir Ki, İnsanlar Kokuların Ve Seslerin Bile Aynı Olduklarını Düşünürler. Ayrıca ‘Deja Vecu’ Esnasında Bireyler Az Sonra Başlarına Ne Geleceğini Bile Tahmin Edebilme Yetisine Sahiptir.

Deja Visite
‘Deja Visite’ Diğerlerine Göre Daha Az Rastlanır Bir Durumdur. Bu Akıl Oyunu, Mekanlarla Bağlantılıdır. Kişinin Beyninde Yeni Gördüğü Yerler Hakkında Esrarengiz Ve Ürkütcü Bilgilerin Var Olmasıdır.. Hayatınızda O Yere Daha Önceden Hiç Gitmemiş Olabilirsiniz , Hatta Ve Hatta Orası Hakkında Hiç Bir Bilginiz Bile Yoktur; Fakat Görmüş Olduğunuz Yerleri Sanki Daha Önceden Orada Yaşamış Gibi Tanıdık Bir Biçimde Algılayabilirsiniz.

Deja Senti
‘Deja Senti’ Ruhsal Bir Olaydır Ve Şu Anda Yaşadığınız Bir Duyguyu Daha Önce De Aynı Şekilde Hissetmiş Olmaktır. Olay Sonrasında Bu Hissin Beynimizin İçinde Yer Etmesi Pek De Olağan Değildir. Bu Tür Olaylarla Karşılaşan İnsanların Söylediğine Göre, Kişi Aynı Hissi Daha Önce De Hissetiğini Düşünüyor. Yani Kısmen Olay Tanıdık Gelmektedir, Ancak Kişi Ne Olduğunu Tam Hatırlayamamakatadır.

Jamais Vu
Ürkütücü Bir Yanı Olan ‘Jamais Vu’, ‘Deja Vu’nun Tam Aksidir. Aslında Bizlere Tanıdık Olan Bir Olayı Daha Önceden Fark Edememiş Olmamızdır. Leeds Üniversitesi’nden Chris Moulin 92 Denek Üzerinde Yapmış Olduğu Deneyde, Onlardan 1 Dakika İçerisnde 30 Kere Kapı Kelimesini Yazmalarını İstemiştir.ve Sonuca Göre Katılımcıların Yüzde 68’İnde ‘Jamais Vu’ Görülmüştür. Buna Göre Denekler ‘Kapı’ Kelimesinin Gerçekliliğinden Şüphe Duymuşlardır.

Presque Vu
Hiç Bazı Şeyleri Unuttuğunuzda Aslında Onun Dilinizin Ucunda Olduğu Hissine Kapıldınız Mı ? İşte ‘Presque Vu’ Budur.

L’esprit De L’escalier
Kabaca Jetonun Geç Düşmesi Anlamına Gelebilecek ‘L’esprit De L’escalier’ Zorlu Bir Olayda Çözümü Ancak Olay Bittikten Sonra Bulabilmemiz Olarak Da Açıklanabilir. Tabi Ki De Olay Sonrası Kişinin Pişmanlık Duyması Odukça Olağandır.

Capgras Sendromu
Kişi Bir Akrabasının Ya Da En Yakın Arkadaşının Düzenbaz Bir İnsanla Yer Değiştirdiği Düşüncesine Kapılır. Bu Düşüncenin Bebeklerin Eskiden Kaçırılıp Değiştirilmesi Veya Uzaylıların İnsanlarla Yer Değiştirip Bizlerin Arasında Yaşaması Düşüncesiyle De Alakası Olabilir.

Fregoli Sendromu
Oldukça İlginç Olan Bu Olayda Kişiler Değişik İnsanların Aslında Tek Bir Vücuda Ait Olduklarını Düşünürler. Bu Olay Çoğunlukla Paranoya Olarak Da Adlandırılr. Bu Olağanüstü Akıl Oyunu, Ünlü İtalyan Aktör Leopoldo Fregoli’nin Sahnede Kısa Sürede Değişik Kılıklara Girebilmesinden Sonra Adlandırılmışıtır.

Prosopagnosia
İnsanların Aslında Bildiği, Tanıdığı Yüzleri Ya Da Nesneleri Bir Anda Tanıyamamasıdır. Bu Tür Bir Rahatsızlıkla Uğraşan İnsanlar Tanıyamadıkları İnsanları Veya Objeleri Rahatlıkla Kavrayabilmek İçin Parfümlerini Koklama, Saç Şekillerini Veya Duruşlarını İnceleme Gibi Bazı Yollara Başvururlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar