Anasayfa » Genel » Bilinçli Rüya Tekniği Nedir?

Bilinçli Rüya Tekniği Nedir?

bilinçli rüya, rüya sırasında rüya gördüğümüzden haberimizin olmasıdır. tanımı bu kadar basit olmasına rağmen çok heyecanlı deneyimlerdir. bilinçli rüya, tamamen renkli, gerçeklik algımızı derinden etkileyecek düzeydedir. bu rüyaların en önemli noktası sezgidir.

bilinçli rüyalar yoluyla, bizden ayrı gibi görünebilecek fakat varlığını rüyamızda gördüğümüz, aslında bizim içimizde olan yanılsamayı tam bir gerçeklik yaşayarak yenebiliriz. ikiliğin bir yanılsama olduğunu düşünürüz. bilinçli rüyada biz her şeyiz. einstein ile çağın mutasavvıflarının ifade ettikleri gibi teklik kavramına uyanmamıza yardımcı olur.

bilinçli rüya görmeyi öğrenmek değil, hatırlamak gerekiyor. çünkü geçmişte hepimiz lusid rüyacılardık. her çocuk bir bilinçli rüyacıdır, yetişkinlerin görevi ise bu yeteneği tekrar öğrenmektir.

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi? Peki bunu bazı yöntemler uygulayarak herkesin yapabileceğini söyleseydik? Siz de heyecanlandınız değil mi? Konu biraz derin, detaylıca anlatalım öyleyse 🙂

Bu işi nasıl yapabileceğinize geçmeden önce konuyla ilgili iyice bir aydınlanalım. Lucid rüya, içsel hayal dünyanızı, gördüğünüz, duyduğunuz, hissettiğiniz, tadacağınız ve kokladığınız her şeyin gerçek yaşam kadar otantik olduğu bir alternatif realiteye dönüştürür. Bu sanal dünyayı keşfetmek gerçekten akıl almaz bir deneyim yaşatır!

çocukların bilinçli rüya görmek için bir gayrete ihtiyaçları yoktur. doğaları gereği, beyinlerinin sağ lobu baskındır; yani yaratıcı, hayal gücü kuvvetli, sezgisel yanları baskındır; büyüdükçe yetişkinliğin daha mantıklı, hesapçı sol lob üstünlüğüne geçerler. rüyalar neredeyse tamamen bir sağ beyin etkinliğidir. yani bir kere beynin yaratıcı sağ yarım küresi ile bağlantıyı zayıflatırsak, rüyalarla olan bağlantımızı zayıflatmış oluruz.

çoğumuz hayatımızın ilk 30 yılını istekli olarak bilinçsizliğe teslim ediyoruz. her gece bir bilinçsizlik durumuna düşer, 6-8 saatimizi bilinçsizliğimize teslim eder, sonra da sabah sanki bu dünyanın en normal şeyiymiş gibi uyanırız. aslında biz bunu normal görmeye, uykuyu tam bir bilinçsizlik zamanı, bilgisayarın ekranını kapatma zamanı olarak kabul etmeye şartlanmışız, fakat böyle olmak zorunda değildir. uykunun önemli bir bölümünde beden ve beyin kapalı olsa da rüyalı uykuda durum böyle değildir.

harvard üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre, insanların çoğu bilinçli değil, uyanık yaşamlarının %47 sinde yaşadıkları anda değiller. yani yaşamımızın neredeyse yarısını otomatik pilotta sürdürerek, bu yaşamın içinde kayboluyoruz.

peki bilinçli rüya ne sağlıyor? her bilinçli rüya görüşümüzde, gerçek olduğuna inandığımız şeylerin gerçek olmadığını, yalnızca zihinsel bir yansıtma olduğunun farkına varıyoruz. lusid duruma geçerek yansıtmalarımız yoluyla görüyor ve bunu her yapışımızda, uyanıklık durumumuzda yansıtmalarımız yoluyla görmeye alışma eğilimi yaratıyoruz.

freud’a göre yansıtma kendimizde kabul etmediğimiz özelliklerimizi, bilinçsizce başkalarına yansıttığımız psikolojik bir savunma mekanizmasıdır. düzenli bir lusid rüya egzersizi geliştirebilirsek, kabul etmediğimiz özellikler hem uyurken hem uyanıkken damarımıza basılmış gibi hissetmemizi sağlayan yansımalarla farkındalığımızı sağlar. bununla beraber, rüyalarımızı anlamaya başladığımızda, uyanıklıktaki psikolojik yansıtmalarımızı da anlamaya başlarız.

Yorum yapın