Bilinmesi Gereken Pratik Çok Güzel Bilgiler

0
203

GEREKSİNİMLER

Ayakkabı ve çizme alacaksınız : *Alışverişe çıkmak için mağazaların fiyatlarında indirim yapmalarını beklediniz.Özellikle de ayakkabı ve çizme ihtiyacınız için alışverişe çıkacaksınız.Ayakkabı ve çizme alırken çok dikkatli olmalısınız.Ayakkabı almak için alışverişe öğleden sonra çıkın.Günü bu saatlerinde ayaklar şişmiş, biraz büyümüş olur.Yeni ayakkabıyı iki ayağınızda da denemeyi sakın ihmal etmeyin.Ayakkabıları giyip mağazanın içinde biraz dolaşın.Ayakkabı ayağınıza biraz büyük gelsin.Siz siz olun ayağınıza tıpatıp uyan bir ayakkabı almayın.Belirttiğimiz gibi gün içerisinde ayaklar çeşitli sebeplerle şişer, ayağınıza tam gelen bir ayakkabı aldıysanız ayakkabı sizi rahatsız edecektir.
Ayakkabılarınızın astarı : *Ayakkabıların astarı aşınınca insanı rahatsız eder.Üstelik çorabınızın kaçmasına sebep olur.Bu durumda bir parça kalın kumaşı ayakkabınızın ölçüsünde kesip içine yerleştirebilirsiniz.Kumaş kalın olduğu için ayaklarınız ayakkabının içinde hareket ettiğinde aşağı yukarı kayarak sizi rahatsız etmeyecektir.
Bardaklar iç içe geçtiği zaman : *Bardaklarınızı sofradan kaldırırken iç içe koyduğunuzda bazen birbirine yapışırlar ve ayrılmaları zor olur.Bu durumda dıştaki bardağı sıcak suya batırın veya içteki bardağa buz koyun.Bundan maksat bardaklardan birinin genişlemesini ya da daralmasını sağlamaktır.Buz içteki bardağı daraltır.Dıştaki bardak ise sıcak su ile genişler.Dikkat edeceğiniz nokta ikisini aynı anda uygulamamaktır.
Basit bir dikiş kutusu : *Günlük dikişlerinizi yaparken kullanabileceğiniz basit bir dikiş kutusunu çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
*Bu kutuyu hazırlamak için yuvarlak bir tahta temin edin ve bunu boyayın.Bu tahtanın üzerine belirli yerlere boyanmış çiviler takın.Bu çivilere renk renk makaralarınızı koyabilirsiniz.Tam orta kısma ise iğnedenliğinizi yerleştirin ve bunun üzerine de çeşitli boyalarda iğneler ve toplu iğneler takın.
Boya yaparken : *Herhangi bir eşyanızı boyarken boya fırçadan damlayabilir ve durduk yerde size iş çıkarabilir.Buna engel olmak için fırçanın sapına ortasından deldiğiniz boş bir yoğurt kasesini geçirin.Bu takıp çıkartılabilen basit aksesuar fırçayı ters çevirdiğinizde boyanın yerlere damlamasına engel olacaktır.
Buzdolabınız daha çok soğutsun : *Buzdolabınız iyi soğutması için içine bir torba tuz koyun.Tuz dolaptaki nemi alacak ve böylece daha güzel bir soğutma gerçekleşecektir.
Camlarınız donarsa : *Donmuş camlarınızı tuza batırılmış nemli bezle silerseniz buzu rahatça çözersiniz.
Çiçekleriniz susuz kalmasın : *Siz tatile gittiğinizde evde kalan çiçeklerinizin susuzluktan kurumasını istemezsiniz elbette.Bunun için saksılarınızın hepsini su dolu bir leğene ya da küvete yerleştirin.Döndüğünüzde çiçeklerinizi eskisi gibi bulacaksınız.
Demir eşyalar : *Gıcırdayan demir eşyaları margarin vaya tereyağı yerine zeytinyağı ile yağlamanız daha doğru olacaktır.
Desenli keten ayakkabılar : *Geçen seneden kalan ve kumaş kısımları iyice eskimiş olan keten ayakkabılarınıza yeni bir görünüm kazandırmak istiyorsanız; yıpranan yerlerin üzerlerine hazır olarak satılmakta olan çeşitli motiflerden dikebilirsiniz.Bu motiflerin renklerinin ve şekillerinin kıyafetlerinize uymasına dikkat etmelisiniz.
Dekoratif ve kolay hazırlanan raflar : *Üzerine hafif eşyalar koyacağınız rafları duvarlarınıza birer çivi ile çakabilirsiniz.
*Ancak üzerine kıymetli eşyaları ve ağır şeyleri koyacağınız raflar için duvara mutlaka bir takoz yaptırmanız gerekecektir.Duvara yapacağınız takoz için kalın tahta veya plastik kullanın.Bu arada vida şeklinde çiviler kullanmayı da ihmal etmeyin.
Eskiyen tutacaklar : *Mutfağınızda kullanacağınız tutacaklar zamanla eskiyebilir.Ve hassasiyetini kaybeder.Bu eskimiş tutacakların içine birer kalın eldiven dikerek bunları yine kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.
Fermuar tutukluk yaparsa : *Fermuar tutukluk yaptığında açılıp kapanmasını kolaylaştırmak için dişlerinin üzerinden kurşun kalemle geçin.Kurşun kalem dişlerinin üstünü kayganlaştırır.Böylece kıyafetlerinizi giyip çıkartırken sorun yaşamazsınız.
Gözlük camının buğulanması : *Gözlük camının her iki yanını kuru sabunla ovuşturup sonra pamuklu, kuru bezle silin.Gözlüğünüzün buğulanmadığını göreceksiniz.
Kavanozlardan yararlanın : *Kavanozlardan düğme ve iplik kutuları meydana getirebilirsiniz.Kavanozların kapaklarının üst kısımlarına da birer küçük iğnedenlik yerleştirin.İşte sizlere tam bir dikiş kutusu.
Kılıflar : *Koltukların kılıflarının yıkandıktan sonra eski şeklini almasını istiyorsanız, kılıfları nemliyken koltukların üstüne serin.
Kırılan porselenler nasıl yapıştırılır? : *Porselenden yapılmış eşyanın kırık yerlerini yapıştırmak için aşağıda reçetesini verdiğimiz çimentoyu kullanabilirsiniz:
*Beyaz bir cam parçasını berrak bir su içinde beş altı dakika kaynatın.Sonra camı sudan çıkararak bir havanda iyice dövün.İnce bir elekten geçirdikten sonra bir yumurtanın akı ile hamur haline getirin.Elde edeceğiniz macunu bir mermerin üzerine koyup ağaç bir tokmakla iyice dövün.Bu hazırlayacağınız macunla yapıştıracağınız porselen bir daha kırılmayacaktır.
Kürk boyanmaz : *Kürk boyanır diyenlere inanmayın.Çünkü kürk hayvan postudur.Yani deridir.Boyanınca sertleşir, özelliğini ve güzelliğini kaybeder.
Küçük halılar : *Küçük seccade halılarınızın ve yolluklarınızın alt kısımları zamanla aşınırlar.Buna da yer tahtasının sürünmesi sebep olabilir.Aşınmaya mani olmak için halıyı yere yaymadan altına birkaç gazete kağıdı serebilirsiniz.
Mantar kapaklar : *Eğer mantar kapakların içine su geçirmemesini istiyorsanız, kapağın üstüne balmumu yapıştırmanız kafi gelecektir.
Masa örtüleri : *Neşeli bir masa örtüsü evinizin havasını değiştirecektir.Açık kırmızı ile turuncu kumaşları birbirine ekleyin, tam orta yerine -dikiş yerine- bir sarı papatya ve bir yaprak zincirini işleyiverin.Özellikle masa veya masa yerine kullandığınız eşya eskiyse onu bu sevimli örtüyle kazanmış olursunuz.
Modası geçmiş fularlar : *Modası geçmiş ve lekelenmiş fularlarınızı atmayın.Tozlanmaması için çekmecedeki çamaşırlarınızın üstüne örtebilirsiniz.
Raflar için kağıtlar : *Her şeyi birbirine uydurmaya çalışın.Örneğin duvarlarınızı kağıtla kapladınız.Kalan kağıtları da gardırobunuzun raflarını kaplamak için kullanın.Ne kadar güzel olduklarını görünce şaşıracaksınız.
Saksılar için elbiseler : *Evde yetiştirmekte olduğunuz bitkilerin saksılarına güzel bir görünüm kazandırmak istiyorsanız bu saksıların üzerlerine renkli kağıt ile kaplayabilirsiniz.
*Bu arada kullandığınız kağıtların evinizin dekoruna uymasına dikkat etmelisiniz.
Sıcak ekmeği kolay kesmek için : *Sıcak ekmeği kolayca kesebilmek için bıçağı kaynar suya batırıp çıkarın, silin ve sonra ekmeği kesin.
Tahta çaydanlık altı : *Cilalı tahtadan hazırlanmış olan çaydanlık altları sofralarınızı süslediği gibi, çaydanlığın sıcağının masaya geçmesine de engel olacaktır.Bu tip tahta çaydanlık altları için kalın tahta gereklidir.Bu tip bir altlığı bir marangoza kestirebilirsiniz.
Ütü : *Ütünün altını biraz tuzla ovalarsanız kolayca kaydığını görürsünüz.
*Ütünüzün altının sararması halinde ise sıcakken altını bir limonun yarısı ile ovalayın.
*Paslı ütünüz için ise şu işlemi uygulayın: Ütü kızdıktan sonra bir beze sardığınız mumla altını ovun.Sonra da üstüne tuz dökülmüş bir kağıda kuvvetlice silin.
Yatağınızın kenarı için bir çanta : *Yatakta kitap okumasını seviyorsanız, yatağınızın kenarına içine gözlük, kitap ve gazetelerinizi koyabileceğiniz küçük bir çanta yerleştirebilirsiniz.Bu çanta, desenli basma veya poplinden hazırlanabilir.Çantanın iç kısmına düz renk bir kumaş duble edilir.
*Çantanın ön parçasının kenarına ince bir fisto dikilip, bu fistonun arasından geçirilen bir kurdele ile çantanın ağız kısmı büzülür.Çantanın şekli ve modeli nasıl olursa olsun fark etmez sonuçta hayatınızı kolaylaştıracaktır.
Yumurta kabukları : *Taze yumurtanın kabukları bitkilerimiz için iyi gübre olur.Taze yumurtaların kabuklarını soyduktan sonra, ufalayarak bir kabın içine koyun.Üzerine biraz su dökerek 3 hafta kadar bekletin.Bu karışımdan bitkilerinizin diplerine biraz dökün.Bitkileriniz için çok güzel bir gübre elde etmiş olacaksınız.
Yünlüleri yıkarken .. : *Yün giyim eşyalarındaki ilikler yıkandığı zaman deforme olup daha da büyüyebilir.Onun için ilikleri yıkamadan önce beyaz bir iplikle teğel şeklinde dikilmelidir.
Zarfları ve kağıtları süsleyin : *Renk renk kağıtlardan keseceğiniz kalp motifleri ile zarf ve kağıtları süsleyebilirsiniz.Yakın arkadaşlarınıza, akrabalarınıza ve sevdiklerinize bu tip zarf ve kağıtlar içinde yollayacağınız mektuplar onları çok memnun edecektir.Kalp motifleri için değişik desenlerde kağıtlar temin edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here