Anasayfa » Genel » Bir Haftada Neden Yedi Gün Vardır? Hiç Düşündünüz Mü?

Bir Haftada Neden Yedi Gün Vardır? Hiç Düşündünüz Mü?

bir hafta, bir hafta neden yedi gün, bir haftada neden yedi gün var, bir hafta kaç gün 

Sevgili okurlar, sizlere bir haftanın neden yedi gün olduğundan bahsedeceğiz.

Bir Haftada Neden Yedi Gün Vardır?

Yedi rakamını benimsemelerinin sebebi Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn gibi gök cisimlerini gözlemlemeleriydi. Bu sebeple yedi sayısı onlar için büyük bir önem teşkil etti. Bazı uygarlıklar farklı rakamları tercih etti. Örneğin Mısır bir haftayı on gün, Roma ise sekiz gün olarak belirledi. Babiller kameri ayları yedi günlü haftalara böldü. Haftanın son gününün dini açıdan önemli bir yeri vardı. 28 günlük ay ya da Ay’ın bir tam turu etkili bir kullanım için fazla uzun bir dönemdi. Bu sebeple Babiller aylarını yedişer gün şeklinde dört eş parçaya böldü. Yedi rakamının güneş yılına, hatta aylara dahi denk düşmesi uygun değildi. Bu sebeple birkaç tutarsızlık meydana geldi.

Buna rağmen, özellikle milattan önce altıncı ve yedinci yüzyıllarda Babiller Yakın Doğu’da o kadar başat bir kültürdü ki bu ve bir saatin altmış dakika olması gibi birçok zamansal kavramda ısrarcı oldular. Yedi günlük hafta Yakın Doğu boyunca yayıldı ve medeniyetin zirvesindeki Babil’in ihtişamı altında adeta büyülenmiş olan Yahudiler tarafından kabul edildi. Pers İmparatorluğu ve Yunanlar da dâhil olmak üzere yakın çevredeki birçok kültür yedi günlük hafta konusunda hemfikirdi.

Yüzyıllar sonra, Büyük İskender Yunan kültürünü Yakın Doğu’dan Hindistan’a dek yaymaya başlayınca yedi günlük hafta kavramı da yayılmaya başladı. Bilim insanları ilerleyen zamanlarda Hindistan’ın yedi günlük haftayı Çin’e tanıtmış olabileceğini de düşünüyor.
Son olarak, Romalılar Büyük İskender’in etkisi altındaki toprakları fethetmeye başlayınca kendileri de yedi günlük hafta sistemine geçti. İmparator Konstantin yedi günlük haftanın resmi Roma haftası olduğuna karar verdi ve M.S. 321’de Pazar gününü resmi tatil ilan etti.
Haftasonu uygulaması modern dönemlere, 20. Yüzyıla kadar uygulanmadı. Son dönemde yedi günlük haftayı değiştirmeye yönelik bazı hamlelerin olmasına rağmen sistem uzun süredir devam ediyor ve öyle de kalacak gibi gözüküyor.

Yorum yapın