Bişon Çuha Köpeği Hakkında Bilgiler

0
1018

bişon çuha köpeği, bişon çuha köpeği nedir, bişon çuha köpeği hakkında bilgiler, bişon çuha köpeğinin bakımı, bişon çuha köpeğinin özellikleri, bişon çuha köpeğinin beslenmesi, bişon çuha köpeğinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bişon Çuha Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Bişon Çuha Köpekleri, isminin anlamı kucak köpeği demektir.

Bişon Çuha Köpeği Nedir

Bişon çuha köpeği veya Bichon frisé, küçük, kabarık kıvırcık kürklü ve neşeli bir köpek ırkı. Irkın tam adı olan bichon à poil frisé, Fransızcada kıvırcık tüylü kucak köpeği anlamına gelir. Su spanyelinden türetilmiştir.

Bişon Çuha Köpeği Hakkında Bilgiler

Oyuncak bebeklere benzeyen yüzü, kıvırcık beyaz tüyleri, neşeli karakteri ve iyi huyu sayesinde bichon frise (bişon çuha) sayısız evcil hayvan severin kalbini fethetmiştir. Küçük boyuna rağmen dayanıklı bir ırktır. Dik boynu sayesinde mağrur duruşludur. Tüylü kuyruğu sırtına doğru nazikçe kıvrılır. Yavrular krem ya da açık sarı renkli olabilse de, yetişkin bişon çuha köpekleri her zaman beyaz renklidir.

Tam bir aile köpeğidir bichon frise. Sevgi dolu ve uysal karakterlidir. Oyun oynamayı çok sever. Uzun süre yalnız bırakılmadığı sürece her zaman huzurlu olur. Farklı yaşam tarzlarına uyum sağlayabilir. Apartmanda beslenebilir, ancak fazla enerjisini her gün yürüyüşe çıkarak ve oyun oynayarak atması gerekir. Diğer evcil hayvanlarla ve insanlarla uyumludur. Ancak kapıya bir yabancının geldiğini fark ederse havlayarak sizi uyaracaktır.

Bişon Çuha Köpeğinin Özellikleri

Bichon, insanla olmaya bayılan en sevimli küçük köpek ırklarından birisidir. Bağımsız bir ruhu vardır. Zeki, sevgi dolu, cesur ve canlıdır. Bu göz alıcı kibar köpek nedensiz yere havlayan köpeklerden değildir. Yaşanması kolay kendinden emin hayat dolu bir doğası vardır. Eğitimi kolaydır. Mutlu olmak için insana ihtiyaçları vardır. Doğal olarak sosyal köpeklerdir ve ailenin bir parçası oldukları zaman gerçekten mutlu olurlar. Ayrıca diğer ev hayvanları ve köpeklerin de bulunduğu çocuklu ailelerde de mutlu olabilirler. Pek çok diğer küçük ırk köpek gibi tuvalet eğitimini almakta biraz zorlanabilirler. Bichon Frise, 1980’lerin en popüler kucak köpeklerinden biridir. Para için dikkatsizce üretilmesi nedeniyle ısırmaya eğilimli huysuz bireyler yetiştirilmiştir. Bir Bichon almak istediğinizde dikkatli bir üreticiden alınması tavsiye edilir.

Bişon Çuha Köpeğinin Bakımı

Bu ırk sık sık taranmalı ve ayda bir yıkanmalıdır. Yaklaşık her 4 haftada bir de profesyonel traş gereklidir. Göz ve kulak çevresi küt uçlu bir makasla kırpılmalı ve göz çevresi lekelenmeye karşı düzenli olarak temizlenmelidir. Bichon nerdeyse hiç tüy dökmez. Bu nedenle allerjik kişiler için uygun bir ırktır.

Bişon Çuha Köpeğinin Çocuklarla İlişkisi

Bichon çuha ırkı için sosyal bir köpek demek yanlış olmayacaktır. Bu köpekler genel olarak çocuklarla çok iyi anlaşır. Aynı zamanda çocuklarla vakit geçirmekten de büyük keyif almaktadır. Bunun yanı sıra yabancılara karşı da oldukça hoşgörülüdür.

Bu köpekler diğer köpeklere ve diğer hayvanlara karşı da sevecen bir tavır takınır. Genel anlamda herhangi bir sorun yaratmayacak bir köpektir.

Bişon Çuha Köpeğinin Fiyatları

Bişon Çuha Köpeğinin fiyatları ise 300 lira ile 2000 lira arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here