Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Bıyıklı Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Bıyıklı Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Bıyıklı Doğan Kuşları, Bıyıklı Doğan Kuşları nedir, Bıyıklı Doğan Kuşları hakkında bilgiler, Bıyıklı Doğan Kuşları özellikler, Bıyıklı Doğan Kuşları bakımı, Bıyıklı Doğan Kuşları beslenmesi, Bıyıklı Doğan Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bıyıklı Doğan Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Bıyıklı Doğan Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Bıyıklı Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Bıyıklı Doğan Kuşları Nedir

Bıyıklı doğan, doğangiller familyasından iri bir doğan türü.

Bıyıklı Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Boyu gökdoğan ve ulu doğan arasıdır. Kanatları ve kuyruğu gökdoğandan daha uzun, kanat uçları daha yuvarlaktır. Üst tarafı grimsi kahverengi, alt tarafı krem rengidir. Alnı çizgili, tepesi kirli sarı ya da kızıl kahverengi, bıyığı gökdoğandan dardır. Bazı yaşlı yanakları beyazdır, bunlar gökdoğana benzer.Ulu doğan gibi kanat örtüleri kanat telekleriyle kontrast oluşturmaz.

Bıyıklı Doğan Kuşları Özellikleri

Yaklaşık 43–50 cm uzunluğunda iri bir doğandır. Kanat genişliği 95–105 cm’dir. Avrupa Falco biarmicus feldeggi alttürü kurşuni gri ya da kahve-gri alt kısımlara; Afrika alttürleri daha açık mavi-grimsi üst tüylere sahiplerdir. Sırt kısmı kızılımsıdır. Eşeyler benzer renklidir. Genç bireyler daha kahverengimsidir. Ötüşleri kaba, “vrei-ie” şeklindedir. Tür, açık arazilerde ve savanlarda bulunur. Genellikle yatay olarak avını takip eder, uçuş sırasında yırtıcı kuş görüntüsünü alır. Uçurum kıyılarına, ara sıra ağaç kütüklerine yaptığı yuvasına 3 ila 4 yumurta bırakır.

Bıyıklı Doğan Kuşları Yaşam Alanları

Açık arazi kuşudur. Bozkırlar, yarı çöller, kayalık dağlarda yaşar. Kışın tarım alanlarının ve sulak alanların yakınlarında görülebilir. Akdeniz’in verimli ve bitki örtüsü zengin ovalarından kar tutmayan ancak cılız bitki örtüsü olan neredeyse çölleşmiş alanlara dek yayılan bir yaşam alanı vardır.

Bıyıklı Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Bıyıklı Doğan Kuşları Beslenmesi

Besininin büyük kısmını kuşlar oluşturur. Daha çok küçük ve orta boy ötücüleri avlar. Nadiren de olsa uçan iri böcekleri avlayabilir.

Yorum yapın