Bizonlar Hakkında Bilgiler

0
474

Bizon, bizon nedir, bizon hakkında bilgiler, bizonun özellikleri, bizon nerelerde yaşar, bizon ne yer

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bizon hakkında bahsetmek gerekirse; Bizon, doğada bulunan en hızlı hayvanlardan biridir. Saate 40 km/h saate çıkabilmektedir.


Bizon Nedir

Ergin erkeklerin çenesinde uzun tüylü, siyah bir sakal bulunur. Az miktarda orman ve dağlık alanlarda yaşayan bizonlar da vardır. Dağ bizonları ova bizonlarından daha iri ve uzuncadır. Nesli tükenmek üzere olan Avrupa bizonu, Amerika bizonlarından daha iri, yelesi ise daha kısa tüylüdür.

Bizon Hakkında Bilgiler

Amerika’nın bir çeşit saçlı yaban öküzü. Eskiden bu kıtada bol miktarda bulunurdu. Sürü halinde yaşar. Amerika bufallosu veya Amerika ova mandası da denir. Siyahımtrak koyu kahverenklidir. Gayet cesur ve tedbirli hayvandır. Kızdırılmadıkça insana nadir saldırır. Eti ve derisi gayet makbuldür. Sulak, ağaçsız, otlak arazileri sever. Eskiden Mississippi Vadisinde büyük sürüler halinde bulunurdu. Kızılderililerin kıymetli bir yiyecek ve giyecek kaynağı idi. Sonra Beyazlar tarafından büyük ölçüde tüketildi. Onlar Amerika’ya gelmeden önce sayıları 60 milyona varan bizon sürüleri bugün ancak birkaç yüzdür. Nesli, milli parklarda korunmaya çalışılmaktadır. Dişileri erkeklerden daha küçüktür, 350-450 kg ağırlıkta olurlar. Ergin erkeklerin çenesinde uzun tüylü, siyah bir sakal bulunur. Az miktarda orman ve dağlık alanlarda yaşayan bizonlar da vardır. Dağ bizonları ova bizonlarından daha iri ve uzuncadır. Nesli tükenmek üzere olan Avrupa bizonu, Amerika bizonlarından daha iri, yelesi ise daha kısa tüylüdür.

Bizonların Özellikleri

 • Bizonların görüşleri zayıftır.Fakat mükemmel bir koku ve işitme duyuları vardır.
 • -Bizonlar vahşi doğada yaklaşık 15 yıl, hayvanat bahçesinde 25 yıla kadar yaşayabilirler.
 • -Boyları 1,5 ila 2 metre arasında olup kütleleri 1 tonu aşmaktadır.
 • -Eğri, keskin boynuzları 60 santimetre uzunluğuna ulaşabilir.
 • -Büyük boyutlarına rağmen, ayakları hızlıdır. İhtiyaç duyulduğunda saatte 65 kilometreye kadar hız yapabilirler.
 • -Dişi ve erkekleri ayrı bantlarda yaşarlar.Yazın çiftleşme döneminde çok büyük sürüler halinde toplanırlar.
 • -Dişiler, dokuz aylık bir hamilelik sonrasında buzağı doğurur.
 • -Yeni doğmuş buzağıların kırmızımsı, açık kahverengi bir tabanı vardır ve yetişkin bizonun ayırıcı kümesinden yoksundurlar. Birkaç ay sonra kahverengiye dönmeye başlarlar ve kamburları gelişir.
 • -Bizonların boyutlarının büyüklüğü nedeniyle çok az sayıda avcıları vardır.Bunlar dağ aslanları,kurtlar ve ayılardır.Bunlar da ancak çok genç ya da çok yaşlı bizonları avlarlar.
 • -19. yüzyılda göçmenler 50 milyon civarı bizonu yemek için avladı.Ve yerli amerikalıları en önemli doğal varlıklarının birinden mahrum ettiler.
 • -Bilinçli olarak uzak mesafelerde dolanmalarıyla bilinirler.Bu aktiviteler sayesinde yemek konusunda da sıkıntı yaşamazlar.
 • -Üreme döneminde erkekler arasında bir rekabet ortamı vardır.

Bizonlar Nerelerde Yaşar

Ergin erkeklerin çenesinde uzun tüylü, siyah bir sakal bulunur. Az miktarda orman ve dağlık alanlarda yaşayan bizonlar da vardır.

Bizonlar Ne Yer

Genellikle otlak bölgelerde yaşadıkları için genelde otlarla beslenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here