Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Boğaz İltihabı Hakkında Bilgiler

0

Boğaz İltihabı, Boğaz İltihabı nedir, Boğaz İltihabı hakkında bilgiler, Boğaz İltihabı özellikler, Boğaz İltihabı belirtileri, Boğaz İltihabı nedenleri, Boğaz İltihabı tedavisi, Boğaz İltihabı ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Boğaz İltihabı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Boğaz İltihabı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Boğaz İltihabı Nedir ? Boğaz İltihabı nedenleri nelerdir ?, Boğaz İltihabı belirtileri nelerdir ?, Boğaz İltihabı tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Boğaz İltihabı

Boğaz İltihabı Nedir ?

Boğaz enfeksiyonu (iltihabı) üst solunum yollarında görülen ve çeşitli virüs ve bakterilerin etkisiyle ortaya çıkan anatomik rahatsızlıklardır.

Boğaz İltihabı Hakkımda Bilgiler

Boğaz enfeksiyonu (iltihabı) üst solunum yollarında görülen ve çeşitli virüs ve bakterilerin etkisiyle ortaya çıkan anatomik rahatsızlıklardır. Boğaz bir organ değil vücudumuzun bir bölgesinin adıdır. Boğazın yer aldığı alanda bulunan birçok organ yer almaktadır. Bu sebepten boğaz bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlara üst solunum yolu enfeksiyonları da denir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla vücudun savunmasının zayıf düştüğü zamanlarda, virüs ve bakterilerin etkisiyle çeşitli boğaz enfeksiyonları ortaya çıkmaktadır.

Boğaz İltihabı

Boğaz İltihabı Nedenleri Nelerdir ?

Virütik: Grip, soğuk algınlığı ve mononükleoz gibi yaygın hastalıkların kaynağı virüs olabilir. Oldukça fazla çeşidi vardır. Yüksek derecede bulaşıcılardır. Özellikle kış aylarında çok etkilidirler. Boğaz enfeksiyonu vakalarının çoğundan bu virüsler sorumludur.

Boğaz İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Yutkunma sırasında ağrı
 • Hırıltı
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Balgam üretimi
 • Kulakta basınç

Boğaz İltihabı

Boğaz İltihabı Tedavisi Nedir ?

Boğaz enfeksiyonları, virüs ve bakterilerin etkisiyle ortaya çıkmakta, bir süre etkisini gösterdikten sonra vücudun kendini savunması ile ciddi bir tedaviye ihtiyaç duymadan düzelmektedir. Bu süreçte rahatsızlıkların etkisini azaltmak ve daha hızlı iyileşmek için yapılacak belirli yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle uzman bir KBB doktoruna muayene olmakta fayda vardır. Yüksek ateş, baş ve boyundaki ağrılar için ağrı kesiciler kullanılır. Virüsten kaynaklı boğaz enfeksiyonlarında, belirli şartlar dışında antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Sürekli tekrarlanan boğaz iltihaplarında ise, bademciklerin alınması gerekebilir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap