Ana SayfaFİDANCILIKBöğürtlen Hakkında Bilgi ve Nasıl Yetiştirilir

Böğürtlen Hakkında Bilgi ve Nasıl Yetiştirilir

Author

Date

Category

Böğürtlen hakkında bilgi

 

Böğürtlen Ağacı ve Böğürtlen Meyvesi:(Rubus spp.)

Anavatanı Güney, Batı ve Orta Avrupa olan böğürtlenlerin kültür çeşitlerinin hemen hepsi Kuzey Amerika kökenlidir. Böğürtlenlerin kültür formları üzerindeki ilk çalışmalar; 18.yy ortalarında başlamış, 1930’lu yıllarda dikensiz böğürtlenler bulunmuş ve son yıllarda değişik bölgelere adapte olabilen yüksek kaliteli böğürtlen çeşitleri geliştirilmiştir.

Böğürtlen, meyveler içerisinde çok beğenilen, çekici bir meyveye sahiptir. Ülkemizde henüz yeterince tanınmamaktadır. Böğürtlenlerin bilinen diğer isimleri dağ çileği, ağaç çileği, sultan böğürtleni ve İdea dağı böğürtlenidir.

Böğürtlen, zengin vitamin, mineral madde içerikleri ve antioksidant kapasitesi ile son yıllarda özel bir önem kazanan meyve türüdür.

Böğürtlen meyve suyu, reçel, marmelat ve içki sanayi, konservecilik, pasta ve dondurma sanayisinde aranan bir üzümsü meyvedir.

Böğürtlen nasıl yetiştirilir

BÖĞÜRTLEN YETİŞTİRİCİLİĞİ: İklim isteği, toprak isteği, anaçları, döllenme biyolojisi, fidan çeşitleri, bahçe tesisi, bahçelerin yıllık bakım işleri, budama, hasat, depolama, hastalık ve zararlıları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız;

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar