Border Collie Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
463

Border collie, border collie köpekleri, border collie, köpekleri hakkında bilgiler, border collie köpeklerinin özellikleri, border collie köpeklerinin bakımı, bordeer collie köpeklerinin beslenmesi, border collie köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bourder Collie Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Border Collie Köpekleri, doğada bulunan ve en bilinen köpek türlerinden biridir. Çoban köpeği olarakda nitelendirilmektedir. Bu köpek ayrıca zekiliği sayesinde bir çok gösteri programlarında hünerlerinin sergilemiştir.


Border Collie Nedir

Border collie, İngiltere-İskoçya sınırında yaklaşık 300 yıldır koyun çobanı köpeği olarak kullanılan sıradışı bir collie ırkı. En zeki ırklardan biri kabul edilen border collie yetenek yarışmalarında da çok başarılıdır.

Border Collie Köpekleri Hakkında Bilgiler

Border Collie, İskoçya sınırında yer alan Northumberland bölgesine aittir. Çobanların koyun sürülerini sürmek ve korumak adına geliştirdiği bu tür son derece çalışkan olması ile dikkat çekmektedir. Zekası ile görenleri kendine hayran bırakan Border Collie köpeği bir çok ödüle layık görülmüştür. İlk olarak 1977 yılında Amerika Kennel Kulübü tarafından cins olarak kabul edilen bu ırk dünyanın bir çok farklı noktasında hem bekçi hem de aile köpeği olarak sahiplenilmektedir.

Gezegenin en zeki köpeklerinden bir tanesi olan Border Collie, aktif dış mekan işçisi olarak adlandırılmaktadır. Son derece hassas olan bu tür çok yönlü kişiliği ile bilinmektedir. Nasıl eğitilirse ona göre şekil alan yapısı son derece eğitilmeye müsaittir. Ayrıca en iyi çoban köpekleri arasında da yer alan bu tür mükemmel bir koruyucudur. Sahibine karşı her daim itaatkar ve sadık tavırları ile sevilen aile dostu olarak görülmektedir.

Border Collie Köpeklerinin Özellikleri

Border Collie cinsi köpekler oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı seven, son derece güçlü köpeklerdir. Erkek üyelerinin boyu 53 santimetreye, ağırlıkları da 23 kiloya ulaşır. Dişi üyeleri ise ortalama 46 santimetre boyunda ve 16 kilo ağırlığındadır. Uzun ve güçlü bir vücutları, kaslı bacakları (aktif çalışma için ideal), beyaz kuyrukları ve sivri burunları vardır.
Bir Border Collie cinsi köpeğin kulakları tam sarkık, yarı sarkık veya dik olabilir. Çoğunlukla gözleri kahverengidir ama bazen mavi gözlü de olabilirler hatta bir gözü mavi diğeri kahverengi olan Border Collie köpekler de vardır.
Kürkleri çeşitlidir: bazılarının uzun, bazılarının da kısa tüyleri vardır. Tüylerin üst kısmı yoğun olup soğuktan korur, alt kısmı ise seyrektir ve ısıyı hapsederek sıcak tutar. Kürk renkleri ise siyah – beyaz, beyaz – kahverengi, beyaz, siyah – kahverengi gibi çeşitli şekillerde görülebilir.

Border Collie Köpeklerinin Bakımı

Haftalık taranmalı ve fırçalanmalılar. Ancak tüy dökme zamanında bu sıklık artırılmalıdır. Sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. 12-15 yıl yaşam süreleri vardır ve bir kerede 5-7 yavruları olabilir.

Border Collie Köpeklerinin Beslenmesi

Border collie cinsi köpeklerin beslenmesi de oldukça kolaydır. Sağlıklı olmaları için kuru mama ile beslenmeleri gerekir ve günde iki öğün beslenmeleri yeterli olur. Ayrıca bu köpeklerin sağlıklı olabilmeleri için vitaminlerle de beslenmesi gerekir. Bu cins köpekler ev yemekleri ile beslenmeye uygun değillerdir. Son olarak da bu köpeklerin iyi yetiştirilmesi için mamalarının kaliteli olması gerekir.

Border Collie Köpeklerinin Fiyatları

Border Collie köpeklerinin fiyatları 750 lira ile 3000 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here