Ana Sayfa Genel Bordo bulamaca ilacı Ağaçlara etkisi nedir ,Nasıl Keşfedilmiştir?

Bordo bulamaca ilacı Ağaçlara etkisi nedir ,Nasıl Keşfedilmiştir?

Author

Date

Category

BORDO BULAMACI (GÖZTAŞI) VE İLGİNÇ KEŞİF HİKAYESİ.

Bordo bulamacı diğer adıyla Göztaşı, iyi tarım, organik tarım, konvansiyonel tarım gibi üretim çeşitlerinde kulllanılan bir maddedir.

Kimyasal formüllerine çok girmeden içeriğinde Bakır Sülfat ve kireç bulunan bir karışım olduğunu belirtelim.

▪️▪️▪️

Meyve ağaçlarında özellikle asma ve zeytin ağaçlarında bakteriyel ve mantari hastalıklara karşı koruyucu olması için kullanılır.

Özellikle fungal (mantar) hastalıkların mücadelesinin çok zor olması nedeniyle Bordo bulamacı kullanımı önemlidir.

▪️▪️▪️

Bordo bulamacının ilginç bir keşif hikayesi var.

Amerikadan Avrupa’ya getirilen üzümlerle beraber hastalıklar gelmiş, bu geçişlerde mantari hastalıklar ülkede sebze ve meyvelere yayılmış.

Bağ mildiyösü hastalığıda bunlardan birisi olup Fransanın Bordeaux ( bordo ) şehrindeki, Bordeaux Üniversitesi bitki profesörü Pierre M.A. Millardet yaşadığı bölgede hastalıklar üzerine çalışmaya başladığında ilginç bir durumla karşılaşmış.

Bahçelerde iç taraflarda mildiyö hastalığı varken, yol kenarlarında bulunan Asmalarda bu hastalığın olmadığını fark etmiş. Baktığı zaman yol kenarında bulunan asmalarda mavimsi bir boya sürüldüğünü görmüş.

Bahçe sahiplerine bunun ne olduğunu sorduğunda şu yanıt verilmiş. “Yol kenarlarında bulunan üzümleri gelip geçenler koparıp tüketiyor, bizlerde koparılmasın diye bakır sülfat ve kireç karışımı uyguluyoruz “ yanıtını alır.

Hem görünüş olarak itici hemde kirecin acımsı bir tat vermesi nedeniyle üzümlerin koparılmasının önüne geçmişler.

▪️▪️▪️

Millardet, bu uygulamayı kendi deneme bahçelerinde uyguladığında başta Bağ Mildiyösü olmak üzere özellikle mantari hastalıklarda başarılı olmuş daha sonra koruyucu önlem olarak kullanılmış ve bir çok ülkeye yayılmış.

▪️▪️▪️

Bordo bulamacının ham maddesi olan Bakır Sülfat (CuSo4) doğada var olan bakır maddesinin belli işlemlerden geçmesiyle elde ediliyor.

Bakır (Cu) ağır metal grubuna giren bir elementtir. Bu madde diğer ağır metaller gibi insan ve hayvanlar için çok toksik(zehirli) etki yaratır.

Bordo bulamacı yapılırken cilt ile temasından kesinlikle kaçınılmalı, soluma yoluyla vücuda girmemesi için maske ve ekipman kullanılmalıdır.

▪️▪️▪️

Bakır sülfat( CuSo4) ‘in nefrotoksik ( böbreklerde zehirleyici etki) kan kusma, idrarda kan görülmesi, ve ölümle sonuçlanan ciddi sonuçlar yarattığını gösteren bilimsel yayınlar mevcuttur (kaynaklarda vereceğim).

Bu yüzden kullanım esnasında temasından kaçınılmalıdır.

Gönderiyi paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Sehayat ile ilgili En iyi 66 Söz

Sehayat etmek ruhumuzu huzurla Dolduran ,Zenginleştiren güzel bir tutkudur,Seyahate çıkan insanlara söylenecek güzel sözler, Seyahat etmenin insanlar için nekadar önemli olduğunu Anlatan yabancı ünlülerin ve...

Sigmund Freud’dan 19 Etkileyici söz

sigmund freud sözleri, sigmund freud alıntıları, sigmund freud değerli sözleri, sigmund freud özgürlük sözleri,Anlamlı sözler 2021,ego ile ilgili sözler  Evrendeki en büyük gösteri, sen...

İntikam ile ilgili En iyi 11 Söz

En Güzel intikam sözleri 2021, intikam sözleri resimli, Eski sevgiliye intikam sözleri   intikam mesajları ,Anlamlı intikam sözleri, düşmanlara intikam sözleri, koyucu sözler,Hesaplaşma sözleri Bu yazıyı...

İntikam Sözleri

En Anlamlı En Guzel intikam sözleri, Hesaplaşma sözleri, resimli intikam sözleri, intikam sözleri facebook, sevgiliye intikam sözleri,intikam alıcı sözler,düşmana intikam sözleri,intikam sözleri tumblr,intikam mesajları,intikam...

Metot Oyunculuğu Nedir?

Metot Oyunculuğu, Metot Oyunculuğu nedir, Metot Oyunculuğu nasıl yapılır, Metot Oyunculuğu kimler yapar, Metot Oyunculuğu hakkında bilgiler, Metot Oyunculuğu tarihi Sevgili okurlar, sizlere Metot Oyunculuğu...