Anasayfa » A dan Z ye kadar » Boxer Köpekleri Hakkında Bilgiler

Boxer Köpekleri Hakkında Bilgiler

Boxer köpekleri, boxer köpekleri nedir, boxer köpeklerinin özellikleri, boxer köpekleri hakkında bilgiler, boxer köpeklerinin bakımı, boxer köpeklerinin fiyatları, boxer köpeklerinin beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Boxer Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Boxer Köpekleri, doğada bulunan ve en bilinen köpek türlerinden biridir. Bekçi köpeği olarak kullanılan köpek türlerinden biridir.

Boxer Köpekleri Nedir

Boksör, orta irilikte, dolgun ama güçlü ve kendine özgü bir biçimi olan bekçi köpeği ırkı.

Boxer Köpekleri Hakkında Bilgiler

Boxer, yapılan araştırmalar sonucunda atalarının Mastiff ırkından gelen Alman Bullenbeisser ve Bulldog olduğu düşünülmektedir. Görevi her daim avını hızlı bir şekilde yakalamak olan Boxer köpeği son derece başarılı bir avcıdır. Beraberinde eski zamanlarda çiftçiler tarafından sıklıkla tercih edilen bu tür sürülerin yaban domuzu, tilki, çakal ve kurt gibi yırtıcılardan korunması için beslenmekteydi. Günümüzde halen mükemmel bir aile dostu olan bu tür dünyanın en popüler ırkları arasında yer almaktadır.

Büyük, kaslı, kare kafası ile etkileyici bir görünüme sahip olan Boxer köpeği son derece sevinçli bir mizaha sahiptir. Fakat bir hayli yaramaz olan bu sevimli dostumuz her daim egzersiz ihtiyacı duyan enerjik bir türdür. Zeki, uyanık ve korkusuz olarak adlandırılan Boxer köpeği günümüzde bahçeli evlerde, çiftlik evlerinde, fabrikalarda hatta ev içerisinde yaşayabilmektedir. Her daim doğru bir eğitim ve sosyalleştirme ile çevresine, ailesi bir hayli düşkün olduğu bilinmektedir. Tür ilk olarak 2005 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır.

Boxer Köpeklerinin Özellikleri

 • Son derece temiz köpeklerdir. Kendilerini temizlemesini bilirler.
 • Boy aralığı; erkeklerde 56-63 cm, dişilerde ise 53-61 cm’dir.
 • Kilo aralığı; erkeklerde 27-32 kg, dişilerde ise 24-29 kg’dır.
 • Yaşam süreleri 11-14 yıl arasındadır. Bu ırkın kötü yanı ise aşırı salya ve horlama görülebilir. Ayrıca çok havlayan bir köpek cinsidir.
 • Eğer yeterli egzersiz imkanı sağlarsanız evde beslemeye uygundur. Fakat çok enerjik olduklarından dolayı ev içerisinde sürekli hareket halindedirler.
 • Çok iyi huylu, çocuklarla çok iyi anlaşır, kin beslemezler ve çok sadık köpeklerdir.
 • Romatizmaya çabuk yakalanabilirler.
 • Dişlerine çok iyi bakım yapılmalıdır.
 • Çok meraklı, her zaman mutlu ve enerjisi yüksek hayvanlardır.
 • İtaatkardır.
 • Oldukça başarılı olduğu diğer bir özelliği ise korumasıdır. Tanıdığı insanlara karşı iyi davranırken tanımadığı insanlara karşı pek de sıcakkanlı değillerdir.

Boxer Köpeklerinin Bakımı

Boxer bakımı kolay bir cinstir, kısa ve sık tüylerini düzenli taramak tüy bakımı için yeterlidir. Ekstrem durumlar olmadığı yani örneğin çamura bulanmadığı sürece yıkanmaya çok ihtiyaç duymaz. Boxer köpeklerin kulak ve diş temizliklerine özen göstermek, doğru beslemek ve yukarıda da altını çizdiğimiz gibi düzenli ve yeterli düzeyde egzersiz yapmasını sağlamak Boxer köpek bakımı için yeterlidir.

Boxer Köpeklerinin Beslenmesi

Eğer yavru bir Boxer’a sahipseniz mama miktarını boy, kilo , metabolizma, aktivite ve çevre koşullarına göre ayarlamalısınız. 2 aylık bir yavruya günde 4 kez, 5 aylık yavruya 3 kez, 6 aylık köpeğe günde iki defa mama verilmelidir. 12 ay üstü olduğunda günde bir kez yeterli olur. Erişkin olduktan sonra tahılsız mamalar verilmelidir.

Boxer Köpeklerinin Fiyatları

Boxer Köpek türlerinin fiyatları ise 750 lira ile 4000 lira arasında değişmektedir.

Yorum yapın