Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Boyun Tutulması Hakkında Bilgiler

0

Boyun Tutulması, Boyun Tutulması nedir, Boyun Tutulması hakkında bilgiler, Boyun Tutulması özellikler, Boyun Tutulması belirtileri, Boyun Tutulması nedenleri, Boyun Tutulması tedavisi, Boyun Tutulması ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Boyun Tutulması hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Boyun Tutulması hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Boyun Tutulması Nedir ? Boyun Tutulması nedenleri nelerdir ?, Boyun Tutulması belirtileri nelerdir ?, Boyun Tutulması tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Boyun Tutulması

Boyun Tutulması Nedir

Boyun tutulması nedir? Boyun tutulması, başı bir yöne doğru hareket ettirirken ağrı ve zorluk hissedilmesi olarak tarif edilebilir. Boyun tutulması bazen, baş ağrısı, omuz ağrısı ve / veya kol ağrısı ile birlikte olabilir. … Boyun tutulmasının en yaygın nedeni kas gerilmesi veya yumuşak doku burkulmasıdır.

Boyun Tutulması Hakkında Bilgiler

Çoğu insan, bir sabah uyandığında ya da gün içerisinde ilerleyen saatlerde, ağır bir iş yaptıktan sonra, boynunda ağrı ve boyun hareketlerinde zorluk hissetmiştir. Çoğunlukla, ağrı ve sertlik kendiliğinden bir hafta içinde geçer. Bununla birlikte, boyun tutulmasında neler yapılacağını bilmek, hem iyileşme süresini hem de kişinin duyduğu ağrıyı azaltması açısından önemlidir. Boyun tutulması, başı bir yöne doğru hareket ettirirken ağrı ve zorluk hissedilmesi olarak tarif edilebilir. Boyun tutulması bazen, baş ağrısı, omuz ağrısı ve / veya kol ağrısı ile birlikte olabilir. Boyun tutulması sonrasında birey yana ya da omzunun üzerinden arkaya bakmak için bütün vücudunu döndürmek zorunda kalır.

Boyun Tutulması

Boyun Tutulması Nedenleri Nelerdir ?

  • Yastığın sertliği ve yüksekliği
  • Kanepe gibi sert ve rahatsız yerlerde yatmak
  • Yanlış uyku pozisyonunda uyumak
  • Masa başı işinde olmak ya da sürekli bilgisayara bakmak – Terleme sonrası boyunun aniden soğuması
  • Klimalı ortamlar
  • Omuzlarda yük taşımak
  • Servikal spondiloz, omurilikte dejenerasyon ile işaretlenmiş bir durum
  • Duygusal stres
  • Baş ağrısı
  • Egzersiz sırasında zorlanma

Boyun Tutulması Belirtileri Nelerdir ?

Keskin ağrı: Bu ağrıda kişi tek bir noktadan bıçak batırılıyormuş gibi hisseder. Bu ağrı boyunun alt seviyelerinde daha fazla görülmektedir.
Genel ağrı: Bu ağrı tipinde, genel değil, boynun bir bölgesinde ağrı vardır.
Yayılan ağrı: Bu tip ağrıda, bir sinir boyunca boyundan omuzlara ve kollara doğru yayılan bir ağrı hissedilir. Sinir ağrısı çoğu zaman yanma şeklinde hissedilir.

Boyun Tutulması

Boyun Tutulması Tedavisi Nedir ?

Öncelikle boyun bölgesini soğuktan korumak gerekir. Sıcak havlu, boğazlı kazak vb. Boynunuza ellerinizle hafif masajlar yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz. Sıcak bir havlu kaslarınızı rahatlatır. Kas gevşetici kremler yahut ilaçları doktor tavsiyesi ile kullanabilir. Boyun egzersizleri yapabilirsiniz. Bilgisayar başındayken ya da masa başı işindeyken boyun yastıklarını destek amaçlı kullnamak fayda sağlayabilir. Bu yöntemlerle 2 gün içinde boyun tutulması geçmiyorsa bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap