Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Bozkır Kartalı Hakkında Bilgiler

0

Bozkır Kartalı, Bozkır Kartalı nedir, Bozkır Kartalı hakkında bilgiler, Bozkır Kartalı özellikler, Bozkır Kartalı bakımı, Bozkır Kartalı beslenmesi, Bozkır Kartalı yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bozkır Kartalı hakkında bahsetmek gerekirse Bozkır Kartalı, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Bozkır Kartalı Hakkında Bilgiler

Bozkır Kartalı Nedir

Bozkır kartalı, atmacagiller familyasından bir kartal türü.

Bozkır Kartalı Hakkında Bilgiler

Vücutlarının üst kısımları kahverengi, uçarken görülen tüyleri ve kuyruğu siyahımsıdır. Aquila rapax’dan daha büyük ve koyu renklidir. Ama onun gibi soluk renkli boğazı vardır. Doğu ırkı olan A. n. nipalensis, Avrupalı ve merkezi Asyalı A. n. orientalis’ten daha büyük ve daha koyu renklidir. Orman kartallarından büyük, iri yapılı, uzun kanatlıdır. Firar hattı diğer kartallardan kavisli, parmakları daha uzun, kuyruğu uzun ve dolgundur. Kanat altındaki açık renkli şerit belirgindir. Dönerek yükselirken kanadını düz tutar. Erişkin kartal: kanat altından koyu bir el bileği, avuç içi ise soluk gri, elde geniş, sıklıkla ensesi soluk sarı-kahverenkli olur.

Bozkır Kartalı Özellikleri

Boyları 62-74 cm, kanat açıklıkları ise 165–190 cm kadardır. Bir ağaçta delerek açtıkları yuvalarına 1-3 yumurta bırakır. Vücutlarının üst kısımları kahverengi, uçarken görülen tüyleri ve kuyruğu siyahımsıdır. Aquila rapax’dan daha büyük ve koyu renklidir. Ama onun gibi soluk renkli boğazı vardır. Doğu ırkı olan A. n. nipalensis, Avrupalı ve merkezi Asyalı A. n. orientalis’ten daha büyük ve daha koyu renklidir. Bozkır kartalının ötüşü, karga-gibi bir bağırıştır, ama genelde sessiz bir kuştur.

Bozkır Kartalı Yaşam Alanları

Romanya, doğuda güney Rusya boyunca, orta Asya’nın bozkırlarından Moğolistan’a kadar üreme gösterirler. Avrupa ve orta Asya’da yayılış gösteren bireyler kışı, Afrika ve Doğu Hindistan’da geçirirler. Çöl, yarı çöl, ağaçsız ve çalılık bozkırlar veya savana gibi açık alanlarda ve kurak yerlerde yaşarlar.

Bozkır Kartalı Hakkında Bilgiler

Bozkır Kartalı Beslenmesi

Taze leş türleri ile öldürdükleri kemiriciler, küçük memeliler ve kekliklerden daha büyük kuşlar ile beslenirler. Ayrıca diğer yırtıcıların yiyeceklerini de çalarlar.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap