Bretonya Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
585

Bretonya, Bretonya nedir, Bretonya köpeklerinin özellikleri, Bretonya köpekeri hakkında bilgiler, Bretonya köpeklerinin beslenmesi, Bretonya köpeklerinin bakımı, Bretonya köpeklerinin fiyatları, Bretonya kökeni, Bretonya çocuklarla ilişkisi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bretonya Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Bretonya, uzun mesafeli koşabilen bir av köpeğidir.

Bretonya Nedir

Bretagne epanyölü, orta irilikte, sık tüylü bir köpek ırkıdır. Omuzdan tere yüksekliği 44 – 52 cm, ağırlığı 13,5 – 18 kg olan Bretagne epanyölü, uzun bacaklı, av sırasında uzun mesafeleri koşabilen bir av köpeğidir. Tüyleri sık, düz ya da kıvırcık, genellikle koyu turuncu – beyaz ya da kahverengi – beyazdır.

Bretonya Köpekleri Hakkında Bilgiler

Brittany Spaniel (Epagneul Briton), Fransız kökenli cesur, enerjik, hafif kemik yapısına sahip orta boy bir köpek ırkıdır. Yuvarlak bir kafatası ve ortaBrittany uzunlukta burun çıkıntısına sahiptir. Tek tabakadan oluşan hafif ve güzel bir kürk yapısı vardır. Tipik kürk rengi siyah-beyaz olmakla birlikte, potakal-beyaz, kızıl-beyaz, siyah tricolor veya kızıl tricolor (üç renkli) olabilir. AKC (Amerikan Kennel Club) ve CKC (Kanadian Kennel Club) siyah rengi kabul etmemekte, diğer klüpler bütün renkleri kabul etmektedir. Tüyleri düz veya hafif dalgalı olabilir. Tüyler ipeksi olmamakla birlikte tel gibi kalın da değildir. Kulakları kısadır, uçlarında hafif püskül tarzında tüyler görülür. Gözleri amber veya açık kahverengidir. Burun ucu siyah olmamalıdır. Derisi ince ve hafif gevşektir. Hızlı ve kıvrak, her zaman tetikte duran ifadesi ve küçük yapısı ile büyük köpeklerin giremediği yerlere girebilme özelliği sayesinde popüler bir av köpeğidir. Bazıları kuyruksuz olabilir veya isteğe bağlı olarak kuyruk 10 cm. olacak şekilde kısaltılabilir.

Bretonya Köpeklerinin Özellikleri

Brittany Spaniel hafif kemik yapısına sahip orta boy bir köpek ırkıdır. Yuvarlak bir kafatası ve orta uzunlukta burun çıkıntısına sahiptir. Tek tabakadan oluşan hafif ve güzel bir kürk yapısı vardır. Tipik kürk rengi siyah-beyaz olmakla birlikte, potakal-beyaz, kızıl-beyaz, siyah tricolor veya kızıl tricolor (üç renkli) olabilir. Tüyleri düz veya hafif dalgalı olabilir. Tüyler ipeksi olmamakla birlikte tel gibi kalın da değildir. Kulakları kısadır, uçlarında hafif püskül tarzında tüyler görülür.

Bretonya Köpeklerinin Bakımı

Gerektikçe fırçalanmalı ve yıkanmalıdır. Çok aktif bir ırk olduğu için atletik yaşam biçimini destekleyecek kaliteli ve dengeli bir dietle beslenmelidir. İş veya av köpeği olarak kullanılacaksa normalden iki kat daha sık kist aşısı yaptırılması ve ayakların ot batmalarına karşı düzenli kontrol edilmesi gereklidir. Avdan döndükten sonra kulak muayenesinin yapılması da faydalı olur. Yıl boyu az miktarda tüy döken bir ırktır.

Bretonya Köpeklerinin Kökeni

Brittany, ismini Fransa’da British Channel ile Atlantik Okyanusu arasında kalan Bretagne ilinden alan Fransız asıllı bir av köpeğidir. 1850’lerde bölgeye gelen İngiliz avcıların beraberlerinde getirdiği iyi yetiştirilmiş setter ve pointer’lar, yerel köpek ırklarıyla çiftleşmiş, sonrasında ise Braque (Fransız pointer) ile çaprazlanmıştır. Böylece kuyruksuz bir köpek elde edilmiştir. Bu özellik ırkın erken oluşum devresinde ayırıcı bir karakter olarak kullanılmış olduğundan günümüzde hala bazı Brittany’ler kuyruksuzdur. Brittany, 1934 yılında AKC tarafından Spaniel Brittany olarak kabul edilmiş, 1982’de ismi Brittany olarak değiştirilmiştir.

Bretonya Köpeklerinin Çocuklarla İlişkisi

Brittany ırkı genel olarak sosyal bir yapıya sahiptir. Çocuklarla oldukça iyi anlaşan bu köpekler onlarla oyun oynamaktan da keyif almaktadır. Genel olarak sıcak kanlı olan bu köpekler yabancılara karşı da hoşgörülüdür. Brittany ırkı av köpeği olmasına rağmen diğer hayvanlarla da anlaşabilmektedir. Ancak tavşan, kuş gibi avladığı hayvanlara karşı agresif bir yapıya sahip olabilir. Bunun haricinde diğer köpeklerlede bir sorunu yoktur.

Bretonya Köpeklerinin Fiyatları

Bretonya Köpeklerinin fiyatları ise 600 lira ile 3000 lira arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here