Briard Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
160

Briard, Briard nedir, Briard köpeklerinin özellikleri, Briard köpekleri hakkında bilgiler, Briard köpeklerinin bakımı, Briard köpeklerinin beslenmesi, Briard köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Briard Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Briard Köpekleri, bir tür fransız çoban köpeğidir.

Briard Nedir

Fransız çoban köpeği ırkı. Erkeğinin omuzdan yere yüksekliği 58 – 68 cm, ağırlığı 36 kg olan Brie çoban köpeğinin, bedeni çok uzun değildir. Kaba tüylü kuyruğu aşağı sarkık durur ve uç tüyleri buklelidir. Tüyleri sert, kalın, düz ve fazla uzun değildir.

Briard Köpekleri Hakkında Bilgiler

Briard, sık ve uzun hafif dalgalı çifte kürkle iri ve güçlü bir sürü gütme briard köpeğidir. Briard genellikle siyah, gri ya da tütün rengidir. Tütün rengi yavrular açık renge sonra da zengin erişkin kürk rengine döner. Erişkin kürk 16 cm uzunluğunda gür yapısıyla köpeğe çekici bir görünüm kazandırır. Yüzde ise belirgin bir sakal, kaş ve bıyık vardır. Kulaklar kesilebilir ya da doğal halde bırakılır. Genellikle tüyler üzerinden zarifçe dökülmesi için yuvarlak bir şekile göre kırpılır. Yüz kare ve uzun, burun siyah ve iridir. Uzun ve tüylü kuyruk aşağıda ve ucu kıvrık olarak taşınır. Briard’ın, diğer Fransız çoban köpeği ırkları gibi, arka bacaklarında çifte tırnak vardır. Briard pürüzsüz ve çevik yürüyüşü ile sanki yere değmiyormuş gibi haraket eder.

Briard Köpeklerinin Özellikleri

Briard, sık ve uzun hafif dalgalı çifte kürkle iri ve güçlü bir sürü gütme köpeğidir. Briard genellikle siyah, gri ya da tütün rengidir. Tütün rengi yavrular açık renge sonra da zengin erişkin kürk rengine döner. Erişkin kürk 16 cm uzunluğunda gür yapısıyla köpeğe çekici bir görünüm kazandırır. Yüzde ise belirgin bir sakal, kaş ve bıyık vardır. Kulaklar kesilebilir ya da doğal halde bırakılır. Genellikle tüyler üzerinden zarifçe dökülmesi için yuvarlak bir şekile göre kırpılır. Briard’ın, diğer Fransız çoban köpeği ırkları gibi, arka bacaklarında çifte tırnak vardır. Briard pürüzsüz ve çevik yürüyüşü ile sanki yere değmiyormuş gibi haraket eder. Çift katlı olan derisinin üzerindeki kürkü sarımsı kahverengi, siyah ve gri tonlarında olabilir.

Briard Köpeklerinin Bakımı

Briard’ın kalın kürkü, matlaşmanın önlenmesi için her hafta düzenli olarak fırçalanmalıdır. Düzgün bir bakım gördükleri sürece çok az tüy dökerler. Ayak ve kulak bölgelerindeki fazla tüylerin de alınması gerekir. Briard kapalı ortamda taşkınlık yapmadığı için apartman hayatı yaşayaiblir, ancak onlar için en iyisi içinde oynayabileceği uygun boyutlarda bir bahçenin olmasıdır.

Briard Köpeklerinin Tüy Yapısı

Bu ırkın kaba ve çift katlı kürkü vardır. Hava şartlarına karşı güçlü üst kat ve buna yakın astar kürkü vardır. Kaba ve kalın dış kürkü koyun ve keçi kürküne benzer. Kürkü bakımlı olursa az tüy döker ve suya dayanıklıdır. Genel olarak beyaz olan Briard ırkında farklı tonlarda renkler bulunabilir. En fazla görülen renkleri kara, gridir.

Briard Köpeklerinin Fiyatları

Briard Köpeklerinin fiyatı ortalam 500 lira 1500 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here