Anasayfa » EĞİTİM » Bugünün İşini Yarına Bırakma İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Bugünün İşini Yarına Bırakma İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kompozisyon, bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kompozisyon örnekleri, bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kompozisyon, 2021 bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kompozisyon örnekleri, bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kısa kompozisyonlar, bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kompozisyon ödevleri, bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. bugünün işini yarına bırakma ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, bugünün işini yarına bırakma ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Bugünün İşini Yarına Bırakma İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Bugünün İşini Yarına Bırakma İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Her iş gerektiği zamanda yapılmalıdır. Bu kural genel prensip olmalıdır. Yeterli zaman varken yapmadığımız işler daha sonra biriken diğer işlerin de yapılması ile daha az bir zamanda yapılmak zorunda kalır. Zamanın yetersizliği ve biriken işlerin yarattığı sıkıntılar o işin yapılması sırasında hataların oluşmasına sebep olabilir. Zira az bir zamanda çok iş yapmak mecburiyeti insanı hep fiziksel hem de ruhsal olarak fazlasıyla yorar ve yıpratır.

Bugün için önemli sayılabilecek bir işi ertelemek suretiyle daha sonraki zamanlarda önemini kaybedebilir. İlerleyen zaman yapılması gerektiği halde ertelenen işleri yapabilme isteğini de azaltır. Böylece gününde önemli olan şeyler sonraki zamanlarda önemsiz kalır. Örneğin; okula giden bir öğrenciyi düşünelim. Günlük ödevlerini ve hazırlanması gerektiği dersleri zamanında yapmaz ve devamlı daha sonraki zamanlara bırakırsa, ileride daha çok yapacağı ödevi ve dersi birikir ve bunları yapmak zorunda olacağı zaman gelince de yeterli zamanı olmadığı için gerektiği şekilde yapamayacağından mecburen hatalar oluşacaktır. Öğrenmesi gereken şeyleri gerektiği şekilde öğrenemeyecektir.

Bir işi ertelemek taşınacak bir yükün ağırlığını daha sonra taşımaya ertelemek gibidir. O yükün ağırlığı devamlı artarsa, taşınacağı zaman ruhun ve bedenin taşıyamayacağı kadar ağır olacaktır. İşleri gününde yapan kimseler, rahat ve huzurlu olurken, onları zamanında yapmayanlar sıkıntılı ve huzursuz olurlar. Zira düşüncelerinde yapılacak işlerin çokluğu ne zaman ve nasıl yapılacağının yaratacağı sorular vardır. Rahat ve huzurlu bir yaşamı elbette her insan ister. O halde kendimize huzursuz ve kaygılı günler yaşatmak istemiyorsak her işi gerektiği zamanda yapmayı tercih etmeliyiz.

Bugünün İşini Yarına Bırakma İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

İçinde bulunduğumuz zamanda yapmamız gereken bir işi sonraya ertelemenin türlü sakıncaları vardır. Yarının bizlere ne getireceğini asla bilemeyiz. Belki yarın çok daha acil ve önemli bir iş çıkacak da, onu yapmak zorunda kalacak ve dün yapmamız gereken işi yapamayacağız. Ya da yarın çıkacak işlerin de önemli ve çok olması, yükümüzü ağırlaştıracak ve her ikisini de yapma gücünü bulamamamıza sebep olacaktır. Bu yüzden her iş zamanında yapılmalı, bugünün işi yarına bırakılmamalıdır.

Gaybı yani geleceği sadece Allah bilir. Sanki yarın neler olacağını biliyormuş gibi davranıp, yarın yapılacak işlere kesin gibi karar vermek akılsızların işidir. Akıllı olan tedbirini her zaman alır. Şimdi halledilmesi gereken bir işi kesinlikle sonraya bırakmaz. Bazen tüm aksilikler bizi bulur. Yaptığımız tüm hesap kitaplar boşa çıkar. Yarın hallederim dediğimiz bir meselede de aynı durum gerçekleşebilir. Bizim planlarımız yarın içindir; fakat yarın olduğunda o kadar önemli işler, acil durumlar oluşur ki başımızı kaldırmaya bile zamanımız olmaz. Böyle olunca da yapmayı planladığımız iş ertelenmek yerine tamamen iptal olur. Biz ise pişmanlığımızla kalır, uğradığımız zararın neticesine katlanmak zorunda kalırız.

İşlerimiz biriktirmek yerine düzenli ve zamanında yaparsak hem daha verimli işler yapmış oluruz hem de bedenen veya ruhen çok yorulmuş olmayız. Günlük düzenli olarak çalışan bir öğrenci, tüm konuları sınavlara birkaç gün kalaya erteleyen bir öğrenciden daha başarılı olur. Aynı zamanda sindire sindire çalıştığı için de, öğrendiği bilgilerin kalıcılığı daha uzun süreli olur.

Bugünün İşini Yarına Bırakma İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın