Buhari Kimdir?

0
272

Buhari kimdir,Buhari nereli,Buhari eşi kim ,Buhari Biyografisi,Buhari oynadığı filmler,Buhari hangi dini benimser, Buhari hakkında kısa bilgiler, Buhari yaşı kaç,Buhari ne zaman doğdu,Buhari boyu kaç, Buhari göz rengi nedir,Buhari, Buhari hakkında merak edilenler, Buhari çocuğu var mı,Buhari hakkında notlar,Buhari hakkında kısa notlar, Buhari hakkında bilinmesi gerekenler

Bugün sizlere,Buhari hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

sıl adı Ebu Abdullah Muhammed bin İsmail, Buhara‘da 21 Temmuz 810 (Hicri 194)’da doğdu. Hadis ilminin ve hadis âlimlerinin önderi olan İmam-ı Buhari, yüz binlerce Hadis-i Şerifi ezberlemişti.

Buhari Eserleri?

Buhari Kimdir?

Asıl adı Ebu Abdullah Muhammed bin İsmail, Buhara’da 21 Temmuz 810 (Hicri 194)’da doğdu. Hadis ilminde yüksek derecede olup, 300.000’den fazla hadis-i şerifi senetleriyle birlikte ezbere bilen bir âlim olduğu için “İmam”, Buharalı olduğu için “Buhari” denilmiş, ve İmam-ı Buhari ismiyle tanınmıştı.

Küçük yaşta babasını kaybeden Buhari, ilk tahsiline doğum yeri olan Buhara’da başladı. On beş yaşına girmeden 70.000 hadis-i şerifi ezberledi.  Hadis ilminde kısa sürede o derece ilerleyen Buhrari, hocaları ile karşılıklı ilmi münazaralarda bulunmaya başladı. Sonunda hocası Dâhili, bazı hadis rivayetlerindeki eksikliklerini onun yardımıyla tamamladı. On altı yaşındayken Abdullah bin Mübarek ve Veki bin Cerrâh’ın kitaplarını ezberledi.

Mekke ve Medine’den başka, Bağdat, Basra, Kûfe, Mısır, Nişâbur, Belh, Merv, Askalan, Dımeşk, Hums, Rey ve Kayseriyye gibi ilim merkezlerini dolaşıp, hadis âlimleriyle görüşüp binden fazla âlimden hadis ve diğer ilimleri öğrenip nakletti.

Hadis ilminin ve hadis âlimlerinin önderi olan İmam-ı Buhari, yüz binlerce Hadis-i Şerifi ezberlemişti. Hadis-i şerifin metnini ezberlediği gibi, o Hadis-i Şerifi rivayet eden kimselerin, künyelerini, doğum ve ölüm tarihlerini, ahlak ve yaşayışlarını, kimden rivayette bulunduklarını, öğrenir ve ezberlerdi.

 

Buhari’nin Doğum Yılı ve Ölüm Yılı Ne Zaman?

Binlerce hadis-i Şerif ezberlemesi ile tanınan Buhari MS sonra 810 yılında dünyaya gelmiştir. Mekke, Medine gibi bir çok şehirleri dolaşıp hadis ilimlerinin öğrenip nakletmiştir. Buhari MS 870 yılında hayatını kaybetmiştir.

 

Buhari’nin Eserleri

  • Câmi-us-Sahih
  • Tarih-ul-Kebir
  • Tarih-ul-Evsat
  • Tarih-us-Sagir (Bu üç eser hadis ravilerinin hayatlarını ve hadis ilmindeki yerlerini ihtiva etmektedir)
  • Kitab-u Duafâ-is-Sağire (Zayıf ravilerin hallerinden bahseder)
  • Et-Tarih fi Marifeti Ruvât-ül-Hadis
  • Et-Tevârih-ul-Ensab
  • Kitab-ül-Kûnâ
  • El-Edeb-ül-Müfred (Ahlakla ilgili hadis-i şerifleri toplayan eserdir)
  •  Ref’ul-Yedeyn fissalâti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here