Bukalemunlar neden ve nezaman renk değiştirler ?

bukalemun, bukalemun nedir, bukalemun neden renk değiştirir, bukalemun ne zaman renk değiştirir, bukalemun hakkında bilgiler, bukalemunlar neye göre renk değiştirir, bukalemunlar kaç renk değiştirir

Sevgili okurlar, sizlere bukalemunlar nasıl renk değiştirir, bukalemun neden renk değiştirmez, bukalemun özellikleri, bukalemun hakkında bilgi, bukalemun neden ölür, bukalemun ne yer, bukalemun kaç renk değiştirir, bukalemunun renk değiştirmesi, adaptasyon mudur? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Bukalemunlar Neden Renk Değiştirirler

Sürüngenler sınıfının en farklı hayvanıdır bukalemunlar. Sahip oldukları renk değiştirme özellikleri onları diğer sürüngenlerden ve hatta diğer hayvanlardan farklı kılar. Yaklaşık olarak 20-30 cm uzunluğunda ve oldukça soğuk kanlı hayvanlardır.

Bukalemunlar bulundukları durumu ifade etmek için renk değiştirir. Tehlikede olduğunu hissettiklerinde, gizlenmek için, deri değiştireceği zamanlarda, çiftleşme döneminde, sıcak ortamlarda ve ışıkta renk değiştirirler. Bu durumların kendileri için elbette anlamları vardır. Örneğin; tehlikede olduğunu hissettiklerinde düşmanlarından saklanmak için, avlarını yakalamak için gizleneceği vakit, çiftleşme döneminde karşı cinsine daha güzel görünebilmek için ve vücut sıcaklığını artırması gerektiği zamanlarda renk değiştirir.

Bukalemunların renk değiştirme anı

Bukalemunlar yalnızca sarı, yeşil ve kahverengi renklerinin tonlarına bürünebilirler. Derileri renksiz ve saydamdır. Bu sayede derilerinin altındaki renkli pütürler ışık vasıtasıyla renkli yansımalara yayar. Buda bukalemunların güneş ışığı altında yada gölgede farklı renklere büründüğünü gösterir. Ancak bukalemunların renk değiştirmeleri tamamen kendi kontrollerinde gerçekleşmez. Renk değişimi sinir sistemleri tarafından yönetilir.

Bukalemunlar Ne Zaman Renk Değiştirir?

Bukalemunlar, korktuklarında, bir tehlike atlattıklarında ya da bir kavgada başka bir bukalemunu alt ettiklerinde renk değiştirirler. Karşı cinsten bir bukalemunu gördüklerinde ve bazen de ışık ya da ısıdaki değişiklikler sonucunda renk değişimi gerçekleşir.

Bukalemunlar Kaç Renk Değiştirir?

Bukalemunlar kristaller arasındaki mesafeyi arttırarak hangi rengin seçilerek yansıtılacağını değiştirebilirler. Kristaller arasındaki daha büyük boşluklar daha uzun dalga boylarını yansıtmada daha iyidir. Yani aralık arttıkça renk maviden yeşile, sarıya, turuncuya ve kırmızıya doğru değişir.

Bukalemunlar Neye Göre Renk Değiştirir?

Bukalemunlar değişik duygusal haller sonucunda renk değiştirirler. Eğer renk değiştirme ortama uyum sağlamak için oluyorsa bu tamamen tesadüftür. Bukalemunlar, korktuklarında, bir tehlike atlattıklarında ya da bir kavgada başka bir bukalemunu alt ettiklerinde renk değiştirirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir