Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Bulaşık Makinesini Nasıl Temizlenir ?

0

Bulaşık makinesi temizleme yöntemleri,bulaşık makinesi nasıl temizlenir,

Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi hayatlarımızda azımsanmayacak bir öneme sahip. Biz de biraz olsun yükünüzü hafifletmek adına bulaşık makineniz kirlendiğinde temizlemeniz için bu içeriği hazırlamaya karar verdik.

Eğer makinenizde bir arıza varsa ve makineniz çalışmıyorsa (tabi ki ciddi boyutlu arızalar değil) arızayı giderip makinenizi de temizliyor.

Bulaşık makinesi temizleme

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Mükemmel Yöntemi İnceleyelim
1 L beyaz sirke ile bir avuç limon tuzunu bir kap içerisinde karıştırın. Limon tuzunun eridiğini görene kadar karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı makinenin direkt içerisine boşaltın ve yüksek sıcaklıklı bir programda başlatın.

Bu yöntem sayesinde makinenizin görünmeyen kısımları da en az görünenler kadar temizlenecek ve gider bölgesindeki kireçlenmeleri temizleyecek.

Eğer çamaşır makinenizle ilgili problemleriniz varsa bir önceki yazımı inceleyebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Diğer bi Temizleme Yöntemi

1– Bulaşık makinesini boşaltın ve içinde kalıntı olmadığından emin olun.

Bulaşık makinenizi temizlemek ve içinde oluşan tuhaf kokulardan kurtulmak istiyorsanız ilk olarak bulaşık makinenizi boşaltın. Ardından alt rafı sürgülerinden yardım olarak kolayca çıkarın. Alt raf çıktıktan sonra çok daha kolay bir şekilde erişebileceğiniz ve tahliye borusu, pompa gibi bulaşık makinenizin en önemli parçalarının bulunduğu alanı dikkatlice inceleyin.

Bu alanda giderden gidememiş yemek parçaları, cam kırıkları ya da başka tanımlayamadığınız cisimlerin olmadığından emin olun. Varsa elinize bir eldiven takarak dikkatlice temizleyin ve herhangi bir atık maddenin olmadığından emin olduktan sonra alt rafı yeniden yerine düzgün bir şekilde takın.

Artık ikinci adıma geçmeye hazırsınız.

2. adım: Bir kasenin içine beyaz sirke koyup makineyi çalıştırın.

Bulaşık makinenizi temizlemek için uygulamanız gereken ikinci adımda beyaz sirke ve bir kase size yeterli olacak malzemelerdir. Başta da söylediğimiz gibi kimyasallara en iyi alternatiflerden olan şeffaf renkli beyaz sirkeyi büyük marketlerden kolayca temin edebilir ya da dilerseniz online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.

Uygulamanız gereken adıma gelince, orta bir kaseyi ya da fincanı (bulaşık makinesinde yıkanabilir bir maddeden yapılmış olması önemli) üst rafa düz bir şekilde oturtun. Ardından içini beyaz sirkeyle doldurun ve bulaşık makinenizin kapağını kapatın. Bu aşamada başka hiçbir bulaşığınızı makineye yerleştirmeyin, makineniz boş olsun.

Ardından makineyi en sıcak su ayarında ayarlayın ve kısa bir devir seçerek yıkama işlemini başlatın.

Beyaz sirke, makinenizin içinde kalıp yerleşmiş olan yağ kalıntılarının temizlenmesini, varsa küfün giderilmesini ve kötü kokuların yok olmasını sağlayacaktır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makineden koyduğunuz kaseyi ya da fincanı çıkarın. bir süre soğumasını bekleyin. Ardından 3. adımı uygulamaya geçin.

3. adım: Makinenize karbonat dökün ve yeniden çalıştırın.

3. ve son aşamaya geldiğinizde, makineniz bir önceki yıkamadan kalan sıcağını atmış olsun. Siz de bu esnada yeniden alt rafı sürgülerden destek alarak çıkarın ya da öne kadar çekerek makine tabanına kolay erişebileceğiniz bir konuma getirin. Ardından makinenin tabanında yer alan alana yaklaşık bir avuç kadar karbonat serpiştirin ve alt rafı yeniden içine yerleştirin.

Tıpkı 2. adımda yaptığınız gibi makinenizi en sıcak su ayarında ve kısa bir devirde çalıştırın. Karbonat bu yıkama esnasında makinenin duvarlarına, tabanına, tahliye borusuna ya da başka bir yerine yapışıp kalmış olan lekeleri çıkaracak böylece makinenizin temizlenmesini sağlayacaktır. Eğer beyaz sirkenin bile önüne geçemediği bir koku söz konusuysa karbonat uygulamasının ardından bu koku da tamamen yok olacaktır. Bulaşık makinenizin çalışması bittiğinde temizliğiniz de tamamlanmış demektir.

Üstelik bu temizlik boyunca ciddi oranda kimyasal barındıran temizlik ürünleri kullanmadığınız için tüm temizlik aşamalarını tamamladıktan sonra bulaşıklarınızı da güvenle yıkamaya devam edebileceksiniz. Mis.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap